Vojnicima podižu dobnu granicu za odlazak iz službe na 50 godina kako bi stekli pravo na mirovinu

Jasmina Grgurić Zanze
11. prosinca 2023.
Mirovine
A- A+

Nekim pripadnicima oružanih snaga vojna služba po sili zakona prestaje prije nego što uspiju skupiti dovoljno staža kako bi odmah po odlasku iz vojske mogli aktivirati pravo za odlazak u vojnu mirovinu. Ministarstvo obrane zato sada mijenja zakon i podiže dobnu granicu za stjecanje prava na odlazak iz službe s 45 na 50 godina. Na taj će se način ublažiti i nedostatak vojnika.

vojska

Foto: Unsplash

Ministarstvo obrane uputilo je u javno savjetovanje prijedlog izmjene Zakona o službi u Oružanim snagama kojim se za vojnike i mornare dobna granica za stjecanje prava na odlazak iz službe podiže s 45 na 50 godina. U promjene Zakona ide se zato da bi svi vojnici nakon završetka svoje vojne službe imali pravo otići u punu vojnu mirovinu, piše u obrazloženju zakonskih izmjena.

Već imaju beneficirani radni staž

vojnici u odorama stoje jedan pored drugog
Prosječni umirovljenik iz rada ima 72 godine: Evo podataka za branitelje i vojne mirovine

Vojnici imaju beneficirani radni staž. Tako pripadnici gardijskih brigada, mornari ili vojni policajci za svakih 12 mjeseci provedenih na dužnosti stječu 15 mjeseci mirovinskog staža, dok se pirotehničarima ili vojnicima koji služe u mirovnim misijama u stranim zemljama svakih 12 računa kao 18 mjeseci mirovinskog staža. Međutim, nekim pripadnicima oružanih snaga vojna služba po sili zakona prestaje prije nego što uspiju skupiti dovoljno staža kako bi odmah po odlasku iz vojske mogli aktivirati pravo za odlazak u mirovinu, navodi Jutarnji.hr.

– Budući da bi određenom broju vojnika djelatna vojna služba prestala s posljednjim danom kalendarske godine po sili zakona, i s obzirom na to da ne bi ostvarili pravo na mirovinu, predlaže se podizanje dobne granice za ostanak u službi do navršenih 50 godina kako bi im se omogućio odlazak iz vojnog sustava uz ostvarivanje prava na mirovinu. Na taj bi se način omogućila tranzicija i prilagodba na život u civilnoj zajednici, piše u obrazloženju MORH-ova prijedloga da se predložene izmjene Zakona donesu u hitnoj saborskoj proceduri.

Nisu mogli do mirovine prema posebnim propisima

– Prema trenutačno važećim odredbama Zakona o službi u Oružanim snagama RH, vojnici i mornari po sili zakona moraju s 45 godina napustiti djelatnu vojnu službu, čime dio njih nije mogao ostvariti pravo na mirovinu po propisima za djelatne vojne osobe. Stoga je jedan od prvih poteza koje sam odlučio napraviti po preuzimanju dužnosti ministra obrane povećati dobnu granicu na 50 godina za tu kategoriju vojnog osoblja, kako bi svaka osoba po izlasku iz sustava mogla ostvariti pravo na mirovinu. Osim toga, svjesni da je potrebno popularizirati dragovoljno služenje, odnosno općenito priključivanje sustavu i ostanak u službi, ovime rješavamo jednu od prioritetnih potreba kako bi se to ostvarilo, kaže novi ministar obrane, Ivan Anušić.

Dulji ostanak u vojnoj službi nadomjestit će i sve slabiji interes građana da uđu u ovo zanimanje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap