Više od 7.000 umirovljenika koji primaju i dio obiteljske mirovine stariji su od 90 godina

Jasmina Grgurić Zanze
8. studenoga 2024.
Mirovine
A- A+

Više od 108.000 umirovljenika prima i dio obiteljske mirovine koji u prosjeku iznosi 112 eura. Njihove vlastite mirovine iznose pak prosječnih 541 euro. Tako su im primanja u starosti i samoći malo povećana, tim više jer je velikom većinom riječ o udovicama. Više od 7.000 korisnika starije je od 90 godina. Provjerili smo kako se iznosi kreću po županijama, ali i koji je najveći pojedinačni isplaćeni dio obiteljske mirovine.

Ilustracija: Rawpixel

Dio obiteljske mirovine uz onu vlastitu u listopadu je dobilo 108.651 umirovljenika. Riječ je o primanjima koja u prosjeku iznose 112 eura uz osobnu mirovinu koja za ove korisnike iznosi prosječnih 541,84 eura. Tako su udovicama i udovcima povećana primanja u samoći i starosti. Pravo ne ostvaruju oni čija je mirovina veća od 80 aktualnih vrijednosti, što trenutno iznosi 1.053,6 eura. Među njima je i udovac Željko, o čijem smo slučaju pisali ovdje.

Čak 65 korisnika starije je od sto godina

Ilustracija: Rawpixel
Obiteljskih mirovina je 20.000 manje, a od lani su narasle za 137 eura

Uglavnom je riječ o građanima čija životna dob doseže prosječnih gotovo 79 godina. Ukupno, na račun im sjeda 635 eura, što je i dalje ispod iznosa potrebnog za podmirenje osnovnih mjesečnih troškova. Većina primatelja dijela obiteljske mirovine su žene, njih više od 86.300. Zanimljiv podatak je da čak 65 umirovljenika koji dobivaju dio obiteljske mirovine ima preko 100 godina, dok je njih više od 900 u dobi između 95 i 99 godina. Oko 6.300 ih je u dobi između 90 i 94 godine.

Dio obiteljske mirovine u iznosu varira od ispod 20 eura pa sve do 460 eura. Tako jedna umirovljenica prima između 440 i 460 eura, što je više od njezine vlastite mirovine koja iznosi 379 eura. Kako smo već pisali ovdje, riječ je o udovici koja ima dijete nesposobno za rad koje koristi obiteljsku mirovinu pokojnoga oca, dok ona kao supruga koristi njezin dio uz vlastitu mirovinu. Zajedno tako dobivaju više nego kada bi ona koristila obiteljsku mirovinu s djetetom. Mirovina koju nasljeđuju ostvarena je prema posebnim propisima uz dvostruki limit kod najviše mirovine.

Najviše u Zagrebu, a najmanje u Koprivnici

Umirovljenici čekaju rješenje o mirovini | Ilustracija: Pexels
Udovac Željko nema pravo na dio obiteljske mirovine: 'Zakon nije pravedan za sve'

Iznosi dijela obiteljske mirovine variraju i od županije do županije. Najveći iznos je, očekivano, u Gradu Zagrebu, 127 eura, gdje je i najveći broj korisnika, njih više od 20.000. Zagreb slijedi Primorsko-goranska županija s prosječnim dijelom obiteljske mirovine od 126 eura za oko 8.500 korisnika. Istarska županija ima prosjek od 123 eura za oko 5.800 korisnika. Najmanji dio obiteljske mirovine od 89 eura dobivaju umirovljenici Koprivničko-križevačke županije, a ispod 100 eura prosjek je i u Bjelovarsko-bilogorskoj, Ličko-senjskoj, Međimurskoj, Požeško-slavonskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Virovitičko-podravskoj županiji.

Mogućnost isplate dijela obiteljske mirovine uz vlastitu smanjila je broj obiteljskih mirovina. Korisnika obiteljskih mirovina manje je za oko 20.000 nego što ih je bilo lani početkom godine. Rezultat je to uvođenja isplate dijela obiteljske mirovine uz onu vlastitu. Same obiteljske mirovine u međuvremenu su uvećane sedam posto, uz još četiri redovna godišnja usklađivanja, što je rezultiralo povećanjem od 40 posto u manje od dvije godine. Ipak, mahom ih primaju udovice koje u starosti žive s ispodprosječnim primanjima, o čemu smo pisali ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap