Važno je znati koju kategoriju fonda mirovinske štednje izabrati, ali i kako je promijeniti

Jasmina Grgurić Zanze
20. rujna 2024.
Mirovine
A- A+

Štedimo li za mirovinu iz drugog stupa u A ili B kategoriji fonda, nije nimalo nevažno. Razlika u konačnoj mirovini može biti i 90 eura. Zato je važno znati u kojoj smo kategoriji, ali i da tu kategoriju možemo mijenjati jednom godišnje. Ipak, pritom postoje neka ograničenja, poput onog da u A kategoriji s najvećim rizikom i najvećim prinosima možemo biti najdulje do pet godina prije stjecanja uvjeta za starosnu mirovinu.

Novčanice eura.

Novac | Foto: Pixabay

Poznati matematičar Toni Milun izračunao je da će osoba s prosječnom plaćom koja je 40 godina štedjela za mirovinu u drugom stupu u kategoriji B imati oko 90 eura manju mirovinu nego da je štedjela u kategoriji A. Ona nosi veće prinose, jer je rizik ulaganja veći, dok je B srednje rizična kategorija fonda, ali s nižim prinosima, o čemu smo pisali ovdje. Država je do 2019. godine građane automatski stavljala u manje isplativu B kategoriju. Tek od 2019. osiguranici po automatizmu idu u A kategoriju. Ako niste sami zatražili promjenu kategorije nakon 2019. godine, onda ste ostali u onoj manje povoljnijoj B. Zato je važno znati gdje štedimo za mirovinu iz drugog stupa, ali i kako to promijeniti prije mirovine.

Kategorija A najdulje do pet godina prije mirovine

Toni Milun | Snimak zaslona/YouTube
Toni Milun izračunao: Evo koliko će manju mirovinu dobiti oni koji su štedjeli u B umjesto u A kategoriji

Fondovi kategorije A su visoko rizični s najvećim prinosima pa su stoga primjereni mlađim osiguranicima. Članovi A kategorije mogu biti osiguranici koji do ispunjenja uvjeta za starosnu mirovinu imaju 10 ili više godina, osim ako ne podnesu zahtjev za dulji ostanak u kategoriji A. Na temelju zahtjeva osiguranik može biti član mirovinskog fonda kategorije A sve do 5 godina do ostvarivanja prava na starosnu mirovinu.

Kategorija B su umjereno rizični fondovi primjereni osiguranicima srednje životne dobi. Osiguranici mogu biti članovi fonda kategorije B neovisno o duljini razdoblja do ispunjenja uvjeta za starosnu mirovinu. Član kategorije B može se vratiti u kategoriju A, ako mu je do ostvarivanja prava na mirovinu ostalo 5 ili više godina.

Kategorija C su nisko rizični fondovi s niže očekivanim prinosima, primjereni osiguranicima starije životne dobi. Osiguranici mogu biti članovi fonda kategorije C, neovisno o duljini razdoblja do ispunjenja uvjeta za starosnu mirovnu. Članovi OMF kategorije C mogu se vratiti u kategoriju B, ako im je do umirovljenja ostalo više od šest mjeseci.

Kategorija se može mijenjati samo jednom godišnje

Fondovi ulažu novac građana u dionice | Pexels
Mirovine će biti manje zbog jedne greške: Država je osiguranike gurala u kategoriju manje isplativosti

Ako ne izaberete fond u roku od mjesec dana od prvog zapošljavanja, Regos će vas rasporediti u OMF kategorije kojom upravlja jedno od četiri obvezna mirovinska društva, a to su PBZ, Allianz, Raiffeisen i Erste. Važno je znati da kategoriju fonda možete promijeniti jednom godišnje unutar istog mirovinskog društva ili prelaskom u mirovinski fond kojim upravlja drugo mirovinsko društvo. Istovremeno se može promijeniti i kategorija OMF i obvezno mirovinsko društvo.

Za razliku od kategorije fonda koju mijenjati možete samo jednom godišnje, obvezni mirovinski fond možete promijeniti svakih 15 dana putem e-usluge Obvezni mirovinski fond (prijava/promjena) u sustavu e-Građani, u bilo kojoj poslovnici FINA-e na šalteru na kojem se obavljaju poslovi REGOS-a ili na šalteru Mirovinskih informativnih centara u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku. Na isti se način mijenja i kategorija fonda. Za ove radnje putem sustava e-Građani treba vam visoka razina sigurnosti pa pristup nije moguć s m-tokenom. Na isti način možete provjeriti i stanje na svom računu mirovinske štednje u drugom stupu.

Ako ne znate ni u kojem ste obveznom mirovinskom fondu, a ni u kojoj ste kategoriji, a ne želite hodati po šalterima, možete to provjeriti slanjem maila na [email protected] ili pozivom na broj telefona Pozivnog centra REGOS-a 01 48 98 999.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap