Usklađivanjem ne raste mirovina, nego njezina aktualna vrijednost: Evo u čemu je razlika
Brojni umirovljenici iznova nas pitaju zašto im je mirovina rasla manje od 7,46 posto, koliko iznosi stopa srpanjskog usklađivanja. Da objasnimo razliku, zamolila nas je i naša čitateljica Jasminka. Radi se, naime, o tome da se usklađuje aktualna vrijednost mirovine (AVM), a ne ukupna mirovina. Zavod za mirovinsko osiguranje AVM ne računa na četiri, nego na dvije decimale, zbog čega umirovljenici često ostaju zakinuti. Razlika u eurima je zanemariva, ali na ukupan broj umirovljenika gubitak iznosi od 1,5 do čak 2 milijuna eura, upozorava mirovinski analitičar Željko Šemper.
Umirovljenica Jasminka ukazuje na razliku između usklađivanja mirovine i usklađivanja aktualne vrijednosti mirovine (AVM). Riječ je o jedno te istoj stvari, međutim točno je da se ne usklađuju mirovine, nego se njihova aktualna vrijednost mirovine dvaput godišnje povećava za određeni postotak.
Razlika koja stvara štetu od 1,5 do dva milijuna eura
Za umirovljenike je to bitno jer im mirovina u konačnici nije povećana točno za postotak povećanja AVM-a. Tako je i Jasminka ostala zakinuta za 1,28 eura srpanjskog usklađivanja koje iznosi 7,46 posto. Dobila je manje od navedenog postotka, a zbog čega se to događa pisali smo već nekoliko puta pa i ovdje.
Pojednostavljeno, do manje povišice od postotka usklađivanja dolazi zato što Zavod za mirovinsko osiguranje rast aktualne vrijednosti mirovine ne preračunava na četiri, nego na dvije decimale. Premda na ovaj način umirovljenici mogu dobiti i više, najčešće je da dobiju manje, a ponekad i jednako, na što kontinuirano upozorava mirovinski analitičar Željko Šemper.
– Da, postoje razlike u konačnom iznosu mirovina, jer Upravno vijeće HZMO-a, odnosno ministar Marin Piletić, ne pristaje na moj prijedlog o izračunu AVM-a na četiri decimale. Kad umirovljenici saznaju postotak usklađivanja, primjerice sada 7,46%, onda ga primjene na svoju mirovinu iz proteklog mjeseca, a HZMO usklađuje aktualnu vrijednost mirovina (AVM) i nju primjeni na osobne bodove iz rješenja svakog umirovljenika. I tu nastaju sitne razlike u centima na svakoj mirovini, ali na 1,227 milijuna umirovljenika do kraja godine nastaje šteta od 1,5 do 2 milijuna eura, rekao nam je i nakon ovog, drugog najvećeg usklađivanja dosad, Šemper.
Treća decimala manja od pet pa se ‘nastavak’ gubi
U slučaju umirovljenice Julijane, koja je zbog isplate usklađivanja i razlike za kolovoz dobila dvostruko veći porez na mirovinu, razlika u računici usklađivanja iznosi 0,25 eura. Nakon usklađivanja dobila je 716,74 eura, a da je sama računala, povećanje od 7,46 posto na dotadašnjih 667,22 eura iznosilo bi 716,99 eura.
– Upravno vijeće računa novu aktualnu vrijednost mirovine tako da stari AVM (12,26 eura) pomnoži s 7,46 posto, što iznosi 13,174596. HZMO uzima 13,17, a treća decimala je manja od 5 i gube se ovdje 4596. Da se računa na četiri decimale, AVM bi bila 13,1746 i ne bi bilo nikakve razlike u ta dva izračuna, zaključuje Šemper.