Usklađivanje mirovina u regiji: U jednoj zemlji će se minimalna mirovina povećati za 50 posto
Usklađivanje mirovina se u Hrvatskoj događa dva puta godišnje, 1. siječnja i 1. srpnja, a svakim usklađivanjem se mirovina povećava za određeni postotak. Tako su se u srpnju mirovine usklađivale po stopi od 8,42 posto, što je ujedno i najveća stopa usklađivanja od 1999. godine. Uskoro se sprema novo usklađivanje, a mi smo provjerili kako se mirovine usklađuju u susjedstvu. Donosimo način usklađivanja, ali i iznose koje su dobili i koje će tek dobiti umirovljenici u Sloveniji, Srbiji, Crnoj Gori i Federaciji Bosne i Hercegovine.
Usklađivanje mirovina veseli svakog umirovljenika jer se ovom zakonskom radnjom mirovine povećavaju za određeni postotak. Dok se kod nas mirovine usklađuju dva puta godišnje, u Crnoj Gori se one usklađuju tri puta u jednoj godini, a neke države imaju i izvanredno usklađivanje usred godine.
Bosna i Hercegovina
Mirovine se u Federaciji Bosne i Hercegovine usklađuju jednom godišnje, ali po sličnom principu kao i kod nas. Usklađivanje se vrši 15. travnja svake godine u visini zbroja 50 posto postotka porasta potrošačkih cijena i 50 posto postotka porasta bruto domaćeg proizvoda u Federaciji u prethodnoj godini, a prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, osim mirovina ostvarenih u godini u kojoj se vrši usklađivanje, a najviše do stope rasta bruto domaćeg proizvoda u prethodnoj godini.
Zanimljivo je kako njihovo usklađivanje ima iznimaka. Tako se najviše mirovine neće usklađivati, odnosno povećavati sve dok najniži iznos mirovine ne dostigne jednu petinu iznosa najviše mirovine ostvarene sukladno s ranijim propisima u visini od 2.174,48 KM (1.113,20 eura). Druga je iznimka ta što u Federaciji BiH postoji i izvanredno usklađivanje mirovina. Izvanredno usklađivanje može se provesti jednom u tekućoj godini ako je stopa rasta realnog bruto domaćeg proizvoda u prethodne kalendarske godine veća od tri posto i ako nema akumuliranog deficita proračuna Federacije, a najviše do stope rasta realnog bruto domaćeg proizvoda u prethodnoj godini, navodi se na stranicama Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje.
Kako smo pisali u ovom tekstu, mirovine će od siječnja rasti za šest posto. Rezultat je to akontativnog usklađivanja zbog inflacije i teškog materijalnog položaja starije populacije. Najniža mirovina tako će sada iznositi 291.77 eura.
Srbija
U Srbiji također postoji mogućnost izvanrednog usklađivanja mirovina. Njihovo usklađivanje, kao i kod nas, prati rast plaća i troškova života, a usklađivanje se događa redovno, dva puta godišnje.
Usklađivanje u siječnju će tako umirovljenicima u Srbiji donijeti mirovine veće za 14,8 posto. Mirovina od 40.000 dinara (341,16 eura) bit će veća za dodatnih oko 5.600 dinara (47,76 eura). Minimalna mirovina od oko 20.600 dinara (175,70 eura) popest će se na 23.684 dinara (202 eura). Prosječna mirovina bit će 45.775 dinara (380,42 eura), a na primer umirovljenici koji sada primaju 70.000 dinara (597,06 eura) primaće oko 80.360 dinara (685,42 eura), piše blic.rs.
Crna Gora
Vrijednost mirovine za jedan osobni bod se usklađuje od 1. siječnja, 1. svibnja i 1. rujna tekuće godine, na osnovu statističkih podataka. Baš kao i u većini slučajeva i ovdje se prati kretanje potrošačkih cijena i prosječnih plaća zaposlenih na teritoriji Crne Gore u prethodnom kvartalu u odnosu na kvartal koji mu prethodi.
Premijer Milojko Spajić je najavio povećanje mirovina u siječnju na 450 eura. Minimalna mirovina bi, prema ovoj najavi bila povećana za 50 posto. Prosječna starosna mirovina je nakon usklađivanja u rujnu iznosila 464 eura.
Slovenija
Redovno usklađivanje mirovina provodi se u drugoj polovici veljače i to na temelju rasta prosječne mjesečne bruto plaće i prosječnog rasta cijena. Ovog mjeseca se mirovine u Sloveniji djelomično usklađuju, a nakon toga slijedi spomenuto redovno usklađivanje u veljači.
Mirovinske organizacije od početka godine pozivaju na izvanredno usklađivanje, a Vlada je konačno pristala na povećanje dijela primanja za zadnja dva mjeseca u godini. Umirovljenici će u siječnju dobiti znatno veće mirovine, i to za 8,2 posto. Kako zapravo izgleda život umirovljenika u Sloveniji nam je u ovom tekstu objasnila Keti.