Usklađivanje mirovina u prijedlogu zakona SDP-a: ‘Naše bake i djedovi to zaslužuju’

Jasmina Grgurić Zanze
18. srpnja 2024.
Mirovine
A- A+

SDP je Saboru uputio prijedlog zakona o usklađivanju mirovina. Traže da se mirovine usklađuju u stopostotnom omjeru prema većem faktoru rasta, cijenama ili plaćama. Mirovine bi od srpnja trebale rasti za oko sedam posto prema sadašnjoj formuli. U stopostotnom usklađivanju rast bi iznosio oko deset posto. Sabina Glasovac upozorava da siromašni umirovljenici s postojećom formulom usklađivanja zaostaju za rastom troškova života u inflaciji. Ipak, plaće su rasle više nego cijene.

Usklađivanje mirovina u novom omjeru donijelo bi umirovljenicima koji euro više | Foto: mirovina.hr

Prijedlog zakona koji definira usklađivanje mirovina u Saboru je podnio SDP. Stranka traži da se mirovine usklađuju u stopostotnom iznosu prema povoljnijem faktoru rasta, bile to cijene ili plaće. Trenutna formula usklađivanja je u omjeru 70:30, a Vlada je još lani obećala povećanje na 85:15, ali to će zaživjeti tek nagodinu, o čemu smo pisali ovdje.

‘Inflacija je dodatno osiromašila umirovljenike’

– Umirovljenici žive na rubu siromaštva, a inflacija im je dodatno narušila standard. Istovremeno, mirovine se usklađuju dva puta godišnje po formuli koja ih ne dovodi u bolji položaj. Zato smo u Saboru podnijeli prijedlog zakona koji će našim umirovljenicima konačno osigurati dostojanstven život. Naše bake i djedovi to zaslužuju, objavio je ovih dana SDP na svojim stranicama.

Boris Lalovac o inflaciji i umirovljenicima | Snimak zaslona/Hrvatski sabor
Lalovac objasnio kako inflacija utječe na umirovljenike: 'Država ima novac kojim može i mora podići mirovine'

Saborska zastupnica SDP-a i potpredsjednica Sabora, Sabina Glasovac progovorila je o ovoj temi nedavno i na konferenciji za medije u Virovitici. Umirovljenici se, kaže, suočavaju s rapidnim porastom troškova života u siromaštvu, pro čemu im je inflacija dodatno narušila standard.

– Mirovine se usklađuju dva puta godišnje po formuli koja ih ne dovodi i u bolji položaj. One se usklađuju tako da se uzimaju dva faktora, porast prosječnih plaća i porast cijena u omjeru 70:30. Ta se formula do sada pokazala lošom, jer životni standard umirovljenika uslijed inflacije pada. Naš je prijedlog da se mirovine usklađuju u stopostotnom iznosu s povoljnijim faktorom za umirovljenike. Danas je to inflacija, sutra će biti porast plaća, rekla je Glasovac.

Na rast mirovina više utječe rast plaća, nego cijena

Ipak, Glasovac je tek djelomično u pravu, jer je upravo rast plaća glavni faktor usklađivanja mirovina. Plaće su, naime, rasle više nego cijene. Tako je bilo i na lanjskom rekordnom usklađivanju od 8,42 posto, a tako će biti i od 1. srpnja ove godine kod rasta za oko sedam posto. U posljednjih pet godina, odnosno u zadnjih deset usklađivanja, cijene su samo dvaput rasle više nego plaće.

Postotak usklađivanja još uvijek nije moguće precizno izračunati, jer nedostaju podaci DZS-a o cijenama i plaćama za svibanj i lipanj. Ipak, preliminaran izračun za prva četiri mjeseca pokazuje rast od 7,26 posto. Da je Vlada primijenila obećanu formulu u omjeru 85:15, mirovine bi rasle 8,73 posto. Usklađivanje bi pak iznosilo 10,2 posto da se primijenio omjer 100:0, jer je tolika razlika u rastu plaća u prethodnom polugodištu, o čemu više možete pročitati ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap