Umirovljenika koji rade gotovo 1.000 više; Najveći skok radnika u mirovini u turizmu
Turistička sezona dodatno je popularizirala rad u mirovini na pola radnog vremena. Zaposlenih umirovljenika bilo je u lipnju gotovo 1.000 više nego u svibnju, a najveći skok dogodio se upravo u turizmu. Trgovina je i dalje vodeća djelatnost koja okuplja više od 5.400 zaposlenih, a najviše građana u mirovini radi još u stručnim djelatnostima, preradi, građevini i administraciji. Većina umirovljenika zaposlila se u Gradu Zagrebu, ali i u još tri turističke županije.
Koliko će umirovljenika u konačnici raditi u špici turističke sezone kroz srpanj i kolovoz, bit će poznato tek u narednim mjesecima. Podaci su sada objavljeni za lipanj, a iz njih se već mogu iščitati trendovi rada u ljetnim mjesecima. Rad u mirovini sve je popularniji, a do skoka broja zaposlenih umirovljenika došlo je upravo u turističkim djelatnostima, ali i trgovini koja je usko povezana s turizmom. Prije početka turističke predsezone razgovarali smo s nekoliko poslodavaca koji zapošljavaju umirovljenike, o čemu više možete pročitati ovdje.
Nedostaje prodavača, ali i ‘sijedih’ glava u znanosti
Gotovo 32.000 umirovljenika radilo je u lipnju, prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Točnije, riječ je o 31.971 umirovljenom radniku, što je rast od 943 zaposlena u odnosu na svibanj, o čemu smo pisali ovdje. Za očekivati je da će se taj trend nastaviti i u nadolazećim mjesecima, jer umirovljenici radom do polovine radnog vremena sezonskom plaćom krpaju skromne mirovine. Nije ni čudo, jer se tako može zaraditi dvostruko pa i trostruko veći iznos mirovine.
Više od 5.400 umirovljenika u starosnoj, prijevremenoj, obiteljskoj te vojnoj i braniteljskoj mirovini radi na pola radnog vremena u trgovini. U odnosu na svibanj, riječ je o oko 200 zaposlenih više u toj branši. Na drugom mjestu po brojnosti zaposlenih su stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti koje okupljaju 4.047 zaposlenih, gdje je rast ipak nešto manji, jer nije riječ o sezonskim poslovima. Ipak, pokazatelj je da državi nedostaje stručnih ‘sijedih’ glava.
Na trećem mjestu je prerađivačka industrija s podjednakim brojem zaposlenih, a na četvrtom su administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti s 3.534 umirovljenika. Na petom je građevina s 3.287 radnika u mirovini. Ovih pet djelatnosti okupljaju oko 65 posto svih umirovljenika koji rade.
Na burzi za umirovljenike najtraženije čistačice
Više od 2.700 umirovljenika radi u prijevozu i skladištenju, a odmah iza te djelatnosti smjestila se i ona usko vezana uz turizam. Riječ je o poslovima pružanja smještaja te pripreme i posluživanja hrane. Trenutno je na tim poslovima angažirano 2.600 korisnika mirovina. U svibnju ih je u turizmu radilo 2.255 pa je, očekivano zbog sezone, u ovim djelatnostima došlo i do najvećeg skoka broja radnika u odnosu na prošli mjesec.
Na rad u mirovini i dalje se gotovo dvostruko više odlučuju muškarci, njih oko 20.500 u odnosu na tek oko 11.400 žena. Najviše zaposlenih je trenutno u Gradu Zagrebu, njih gotovo 9.000, a po brojnosti sijede tri turističke županije; Splitsko-dalmatinska (3.692), Primorsko-goranska (3.310) i Istarska (2.636).
Burza rada ima aktivnu stranicu za zapošljavanje umirovljenika. Oglasi većinom nisu ciljani za umirovljenike, ali je riječ o radnim mjestima gdje i zapošljavanje građana u mirovini dolazi u obzir. Trenutno se najviše traže čistačice, njih 140, a tu je 126 aktivnih oglasa za prodavače, što ne čudi jer ih najviše upravo i radi u trgovini, čime poslodavci krpaju nedostatak radne snage. Oglasa za kuhare i konobare drastično je manje, jer su poslodavci već posložili svoje timove za ovu sezonu. Traže se standardno i vozači, zaštitari i dostavljači. Trenutno su aktivna 54 oglasa za medicinske sestre te 34 za njegovatelja. U zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi trenutno radi više od 1.800 umirovljenika.