Umirovljenik nezadovoljan drugim stupom: ‘Usklađivanje upola manje nego u prvom stupu’
Jedan umirovljenik obratio nam se s nekoliko primjedbi vezanih uz mirovine iz drugog obveznog mirovinskog stupa. Primjećuje sporiji rast mirovina iz drugog stupa u odnosu na prvi, nemogućnost promjene mirovinskog osiguravajućeg društva (MOD) nakon umirovljenja, te različite modele usklađivanja ovisno o datumu odlaska u mirovinu.

Umirovljenik za računalom | Foto: Pexels
Iako su tijekom radnog vijeka izdvajali u oba obvezna mirovinska stupa, mnogi umirovljenici primjećuju da im mirovine iz drugog stupa rastu znatno sporije od onih iz prvog. Primjerice, u kolovozu 2024. godine mirovine iz drugog stupa usklađene su za svega 0,6 posto, dok su mirovine iz prvog stupa porasle za 7,46 posto, o čemu smo pisali ovdje.
Rast mirovine iz drugog stupa gotovo dvostruko veći
Što se tiče ove godine, u siječnju je HZMO objavio da se mirovine iz prvog stupa usklađuju za 3,03 posto, dok je prema podacima Državnog zavoda za statistiku stopa promjene indeksa potrošačkih cijena u drugom polugodištu prošle godine iznosila 1,7 posto, što znači da se za isti postotak usklađuju mirovine iz drugog stupa. Razlika je ponovno velika.
Umirovljenik koji nam se javio naveo je da mu je, kroz razdoblje od pet godina, mirovina iz prvog stupa porasla za oko 50 posto, dok je ona iz drugog stupa porasla upola manje – otprilike 25 posto.
Pojašnjenje ovakvih razlika zatražili smo od Ministarstva rada i mirovinskog sustava, iz kojeg kažu da se te dvije mirovine ne usklađuju na jednaki način.
– Mirovine iz II. mirovinskog stupa, za razliku od mirovina iz I. stupa, usklađuju se samo prema inflaciji, ali ne i prema rastu plaća, budući da su rezultat osobnih uplata u privatne mirovinske fondove te je cilj usklađivanja očuvanje realne vrijednosti mirovina, stoji u odgovoru Ministarstva.
Zbunjenost dodatno izaziva činjenica da se različiti modeli usklađivanja primjenjuju ovisno o datumu umirovljenja. Prema pravilima koja su na snazi od 1. siječnja 2019., svi novi korisnici kombinirane mirovine (iz prvog i drugog stupa) uključeni su u model prema kojem se mirovina iz drugog stupa usklađuje isključivo prema inflaciji. Prije tog datuma, korisnici su mogli birati žele li zadržati stariji model koji je uključivao i rast plaća, o čemu više možete pročitati ovdje.
Umirovljenicima je neobično da se za isti tip mirovine primjenjuju dva različita pravila – samo zato što su u mirovinu otišli prije ili nakon tog datuma. To u praksi znači da korisnici sa sličnom štednjom i pravima mogu imati znatno različit rast mirovine.
‘Promjena MOD-a ugrozila bi financijsku stabilnost’
Drugi izvor nezadovoljstva odnosi se na nemogućnost promjene mirovinskog osiguravajućeg društva nakon što korisnik zaključi ugovor o isplati mirovine iz drugog stupa. Zakon propisuje da korisnik ima rok od 15 dana za promjenu odabranog MOD-a, no nakon isteka tog roka promjena više nije moguća. Iz Ministarstva nude svoje objašnjenje zašto je takva zakonska regulativa.
– Dozvola promjene MOD-a nakon početka isplate mirovine mogla bi ugroziti aktuarske izračune i financijsku stabilnost MOD-ova, koji svoja ulaganja i isplate temelje na dugoročnim ugovorima, stoji u odgovoru Ministarstva.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.