Umirovljenički položaj u državnoj skupštini: Pred slovensku Vladu postavljeno 7 preporuka
Zastupnici Slovenske demokratske stranke u tamošnjem parlamentu Vladi su poslali sedam preporuka te zatražili izvanrednu sjednicu zbog sve težeg položaja umirovljenika. Njihove se preporuke dijelom oslanjaju na neispunjena obećanja Vlade, a dijelom na prijedlog Zakona o povećanju mirovina za kojeg potpise prikuplja vođa prosvjeda Pavel Rupar.
Klub zastupnika Slovenske demokratske stranke (SDS) zatražio je sazivanje izvanredne sjednice Narodne skupštine, zbog sve težeg socijalnog i materijalnog položaja umirovljenika. Tvrde da Vlada Roberta Goloba nije ispunila svoja obećanja, a “umirovljenici su svoje nezadovoljstvo i neslaganje s radom Vlade jasno izrazili i na prosvjedima u Ljubljani”, prenosi N1 Slovenija.
Podsjetimo, u Ljubljani su održana četiri prosvjeda na kojima se svaki put okupilo nekoliko desetaka tisuća ljudi. Prosvjede organiziraju inicijativa Glas umirovljenika Slovenije te Institut 1. listopada, a predvodnik im je, zanimljivo, bivši zastupnik SDS-a, Pavel Rupar.
Rupar je već skrojio nacrt Zakona o povećanju mirovina, koji bi se mogao naći u parlamentarnoj proceduri, s obzirom na to da je već skupio više od 5.000 potpisa građana. SDS je na tragu toga formulirao sedam preporuka koje bi Vlada trebala primijeniti kako bi popravila položaj umirovljenika.
Sedam preporuka
Prva preporuka je zapravo ponavljanje prijedloga Zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje Slovenije, koji je još krajem veljače predložio izvanredno usklađivanje mirovina od 3,5 posto za sve umirovljenike uz dodatnih jedan posto za umirovljene do 2011. godine, o čemu smo već pisali. Vlada je o tome trebala odlučiti do 1. travnja, ali se dosad još uvijek nije izjasnila.
Zastupnici SDS-a od Vlade traže i da najkasnije do 30. lipnja obznani smjernice buduće mirovinske reforme, a do 1. srpnja pripremi zakonski prijedlog za podizanje svih mirovina. To ujedno znači da bi do tog roka trebali raspraviti i Ruparov prijedlog zakona. U smjernicama mirovinske reforme bi se, smatraju, trebale naći i 13. mirovina te pravo na godišnji dodatak, o kojem smo također već pisali.
Želja im je i da se od 1. srpnja ukine obvezna izjava o imovinskom stanju djeteta, kojom se potvrđuje da ne može uzdržavati roditelja, a čime se stječe pravo na doplatak i njegu. Traže i izmjene regulative udovičkih mirovina (koje su u Sloveniji različite od obiteljskih, op.a.) tako da preživjeli supružnik ima pravo najmanje na iznos zajamčene mirovine.
U riziku od siromaštva
Iz stranke upozoravaju kako je već lani oko 252.000 Slovenaca, od čega 97.000 umirovljenika, živjelo ispod linije siromaštva. U riziku od siromaštva je, napominju, čak 39 posto umirovljenika, što je više nego u Hrvatskoj.
Smatraju da upravo najsiromašniji trpe najveće posljedice inflacije, jer redovito usklađivanje mirovina u iznosu od 5,2 posto nije pratilo godišnju stopu rasta cijena. Uz to, podsjetili su da su neke mjere već definirane u Programu rada Koalicije 2022.-2026., kojeg su potpisali koalicijski partneri u Vladi.