Umirovljenicima stižu porezna rješenja: Mario mora platiti 80 eura poreza na mirovinu

Jasmina Grgurić Zanze
3. svibnja 2024.
Mirovine
A- A+

Porezno rješenje, prema kojem za ovu godinu mora plaćati predujam poreza, neugodno je iznenadilo umirovljenika Marija iz Umaga. Porez mu za cijelu godinu iznosi oko 80 eura. Mirovina mu je 630 eura, ali riječ je zapravo o dvije mirovine. Ona hrvatska iznosi mu 395 eura, a slovenska 230 eura. Upravo na tu inozemnu mirovinu mora platiti nemalu poreznu cifru. Porezni obveznici su i svi umirovljenici s domaćom mirovinom, ako ona prelazi 560 eura.

Stavljanje novčanica eura u novčanik

Umirovljenici u nekoliko slučajeva moraju plaćati porez | Foto: mirovina.hr

Umirovljenik Mario iz Umaga koji se javio našoj redakciji s poreznim rješenjem mora platiti 80 eura predujma poreza. Mirovina mu iznosi 630 eura. Smatra kako je to za njega prevelik trošak.

– Što nama znači Plenkovićev dodatak koji je u mom slučaju manji od poreza koji moram platiti? Mirovina mi ne pokriva ni sobu u staračkom domu. Primam mirovinu od 630 eura. Dobio sam rješenje o plaćanju 80 eura poreza, neugodno je ostao iznenađen umirovljenik Mario.

Predujam bi mu bio dvostruko veći da nije HRVI

Računanje eura
Kako će se od 1. siječnja oporezivati mirovine: Neki umirovljenici plaćat će 45 eura godišnje

Naime, iznos od 630 eura obuhvaća njegove dvije mirovine, onu hrvatsku i onu slovensku. Kako je vidljivo iz poreznog rješenja, hrvatska mirovina mu iznosi svega 395,51 euro i na tu mirovinu ne mora platiti porez. Međutim, iz Slovenije prima 230,33 eura. Upravo na tu inozemnu mirovinu ove godine mora plaćati predujam poreza koji iznosi 6,58 eura mjesečno, odnosno 78,96 eura godišnje. Znakovito je i da bi mu mjesečna rata predujma poreza bila dvostruko veća da nije dobio 50 posto umanjenja za status hrvatskog ratnog vojnog invalida. Porezni predujam plaća se tromjesečno, a u Marijevom slučaju riječ je o iznosu oko 20 eura.

Predujam poreza na dohodak od ostvarene mirovine obračunava se po nižoj stopi na mjesečnu poreznu osnovicu (nakon umanjenja za osobni odbitak) do visine 4.200 eura te po višoj stopi na mjesečnu poreznu osnovicu iznad 4.200 eura. Tako obračunati predujam poreza umanjuje se za 50 posto. Jedinice lokalne samouprave svojim odlukama propisuju višu i nižu poreznu stopu poreza na dohodak, o čemu smo pisali ovdje.

Promijenio vam se iznos mirovine? Morate to prijaviti

Umirovljenik koji ostvaruje mirovinu iz inozemstva ili u inozemstvu, predujam poreza po osnovi te mirovine plaća prema rješenju Porezne uprave do posljednjeg dana u mjesecu za tekući mjesec, odnosno tromjesečno do posljednjeg dana svakog tromjesečja ako je mjesečni predujam do 15 eura.

Zbrajanje centi koji se nalaze na novčanica eura
Znate li iz kojih se zemalja ne oporezuju mirovine? Donosimo sve informacije

Ako porezni obveznik koji ostvaruje mirovinu iz inozemstva ili u inozemstvu ostvaruje i mirovinu od tuzemnog isplatitelja, Porezna uprava će kod izračuna predujma poreza na dohodak po osnovi inozemne mirovine uzeti u obzir i mirovinu koju ostvaruje od tuzemnog isplatitelja i isplate prigodnih nagrada od strane inozemnog isplatitelja mirovine.

Porezni obveznik je obvezan nadležnoj ispostavi Porezne uprave do 31. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu prijaviti promjenu visine mirovine, ako je promijenjeni iznos inozemne mirovine veći ili manji za 20 % u odnosu na iznos inozemne mirovine na temelju kojeg je izdano rješenje Porezne uprave.

Svi umirovljenici koji ostvaruju mirovinu iz inozemstva, bez obzira oporezuje li se ona ili ne, obvezni su podnijeti prijavu za upis u registar poreznih obveznika na obrascu RPO u roku od osam dana od početka ostvarivanja primitaka.

Oporezuju se i sve domaće mirovine veće od 560 eura

Svaki umirovljenik koji prima samo hrvatsku mirovinu​ može biti obveznik poreza na dohodak. ​Porez na dohodak od nesamostalnog rada obračunava se na iznos mirovine umanjen za oso​bni odbitak. Porez na mirovine umanjen je za 50 posto. Mjesečni osobni odbitak umirovljenika je 560 eura, što znači da se sve mirovine veće od tog iznosa oporezuju. Osnovni osobni odbitak se može uvećavati ovisno o životnim okolnostima (uzdržavani članovi obitelji, invaliditet poreznog obveznika ili uzdržavanih članova).

Umirovljenici, očekujete li povrat poreza?

Porez na dohodak plaća se na poreznu osnovicu po stopama koje su propisale jedinice lokalne samouprave. Niža stopa primjenjuje se na osnovicu do ​​​50.400 eura godišnje, a osnovica koja prelazi taj iznos oporezuje se višom propisanom stopom. Najčešće je riječ o stopama od 20 i 30 posto, baš onako kako je određeno u Umagu. Ipak, postoje neke razlike među općinama i gradovima. Precizne podatke možete pronaći u tablici Porezne uprave ispod teksta.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap