Umirovljenicima stiže trinaesta mirovina: ‘Vlada prihvatila da isplata krene 2025.’
Nedavna upozorenja iz redova Sindikata umirovljenika urodila su plodom. Naime, nakon što su iznijeli 19 zahtjeva za bolji položaj umirovljenika, tražili su i da isplata trinaeste mirovine počne što prije, a ne tek 2026. godine kako je Vlada predvidjela u proračunskom planu. Na današnjoj sjednici Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe prihvaćeno je da isplata trajnog dodatka na mirovinu krene u 2025. godini. Umirovljenici će nagodinu dobiti i godinu dana staža za svako dijete, veću bonifikaciju te novu formulu usklađivanja, potvrdila je Jasna A. Petrović.
Vlada neće čekati 2026. da bi počela isplaćivati trinaeste mirovine umirovljenicima, kako je predviđeno u proračunskom planu. Trajni dodatak na mirovinu stiže već nagodinu. Također, 2025. godine bit će uvedena i nova formula usklađivanja mirovina, godinu dana staža za svako dijete te veća bonifikacija za kasniji odlazak u mirovinu. Dobre vijesti potvrdila nam je predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske, Jasna A. Petrović. Tako je odlučeno na današnjoj sjednici Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe.
U program Nacionalnog vijeća ušlo 19 zahtjeva SUH-a
Vlada je ujedno prihvatila 19 zahtjeva Sindikata umirovljenika Hrvatske (SUH), o kojima smo detaljno pisali ovdje. Svrha je poboljšati materijalni položaj umirovljenika, a na današnjem Nacionalnom vijeću za umirovljenike i starije osobe odlučeno je da će svih 19 pitanja ući u rad Vijeća u ovom mandatu. Zahtjeve SUH-a podržala je i Matica umirovljenika Hrvatske, čija je predsjednica Višnja Fortuna (MUH) predstavila program izaslanici premijera Andreja Plenkovića.
– Naši pritisci kojima smo jasno upozorili da umirovljenici nemaju vremena čekati 2026. godinu da bi dočekali ostvarivanje prava obećanih još lani, urodili su plodom. Premijer nas je čuo i uvažio ispuniti svoja obećanja u idućoj godini. Isto tako će se kroz ovaj mandat raspravljati o svih 19 naših zahtjeva, koje je podržala i Matica, rekla nam je danas Petrović.
Staž za svako dijete treba dobiti svaka umirovljenica
Osim formule usklađivanja u omjeru 85:15 umjesto sadašnjih 70:30 prema većem indeksu rasta cijena i plaća, premda SUH traži 100 posto, modeli ostalih izmjena još uvijek se traže. Naime, poznato je da će majke za svako dijete odlaskom u mirovinu dobiti dodatnih godinu dana staža. Ono što nije poznato jest hoće li se isto pravo priznati i umirovljenicama od 2019. godine, otkada je uveden institut dodatnog staža za majke od šest mjeseci. Retroaktivne isplate neće biti, ali se i njima, kaže Petrović, može povećati mirovina prema novom modelu nakon donošenja odluke. Dakako, tu ostaje i pitanje svih umirovljenica koje su majke, a umirovljene su prije 2019. godine.
Kada je riječ o bonifikaciji, ona je već povećana sa 0,34 posto na 0,45 posto mjesečno. Naime, polazni faktor za određivanje starosne mirovine povećava se odlaskom u starosnu mirovinu nakon propisane dobi za stjecanje prava. Uvjet je da radnik u tom trenutku ima najmanje 35 godina mirovinskog staža. Bonifikacija se može dati najviše za pet godina duljeg rada, dakle riječ je o maksimalnoj stopi od 27 posto. Koliko će se bonifikacija povećati u idućoj godini, nije poznato, ali svakako se time građene želi potaknuti da sve dulje ostanu na tržištu rada.
Trajni dodatak ovisit će o godinama radnog staža
Trinaesta mirovina ono je što građane pak najviše zanima, jer riječ je o trajnom dodatku na mirovine. Taj će model zamijeniti dosadašnje Vladine jednokratne novčane pomoći za umirovljenike koji je manjkav. Naime, isplate ne dobivaju oni s mirovinama iznad 840 eura, a i iznosi se kreću ovisno o visini mirovine, od 60 do 160 eura. Trinaesta mirovina isplaćivat će se prema radnom stažu, ali u kojem iznosu točno, još nije poznato.
Ministarstvo rada i mirovinskog sustava predlaže da se trinaesta mirovina računa po godini staža u vrijednosti pet eura. SUH predlaže da vrijednost jedne godine staža iznosi 13,17 eura, kolika je sada aktualna vrijednosti mirovine. Traže i isplatu ne jednom, nego dvaput godišnje.
Nude i alternativu da se uvede fiksni dio i postotni dio, primjerice 131,70 eura prema deset aktualnih vrijednosti mirovine, što bi bila osnovica. Na tu osnovicu bi se uveo dodatak koji bi za 15 godina staža iznosio 75 eura, što je ukupno 206,70 eura. Za 20 godina staža išlo bi 100 eura više, ukupno 231,70 eura, za 25 godina 125 eura ili 256,70 eura ukupno, za 30 godina staža 281,70 eura ukupno, a za 35 godina staža trajni dodatak bi iznosio 306,70 eura. Najbolje bi prošli oni umirovljenici koji su radii najdulje. Trinaesta mirovina bi za 40 godina staža bila 331,70 eura, a za 45 godina staža 356,70 eura.