Umirovljenici ‘popljuvali’ uskrsnice; evo zašto je takav stav duboko nepravedan
Nezaposleni od države neće dobiti uskrsnicu, kao ni mnogi radnici na minimalcu kod privatnika. Svim umirovljenicima stiže 50 eura, ali stariji građani nisu zadovoljni iznosima. Takav je stav razumljiv, ali duboko nepravedan iz više razloga.

Foto: Pixabay/Canva
Mirovine su mizerne. Prosječna primanja svih 1,2 milijuna umirovljenika iznose 555 eura. Više od 400.000 mirovina niže je od 400 eura. Poražavajuće je i da svaki četvrti umirovljenik jedva preživljava s prosječnom najnižom mirovinom od 360 eura. U jeku pandemije i inflacije Vlada je dosad isplatila umirovljenicima deset jednokratnih novčanih primanja, vrijednosti 711 milijuna eura. Posljednja je bila prosinačka božićnica od 80 eura za sve umirovljenike. Sada svima stiže i jedanaesto primanje, uskrsnice od 50 eura. Ukupna isplata iznosi 62,5 milijuna eura.
Diskriminacija umirovljenika na lokalnim razinama
Umirovljenici nisu zadovoljni iznosom, a svoju ogorčenost masovno šire društvenim mrežama. Takav stav je razumljiv. Mirovine su u startu određene preniskim vrijednostima pa se građani nakon cijelog radnog vijeka i životnog doprinosa društvu osjećaju poniženo u starosti. Poniženo tim više jer su plaće državnih dužnosnika, ministara i saborskih zastupnika rasle 80 posto, dok mirovine zadnjim usklađivanjem rastu tri posto. Čovjeku dođe da sjedne i plače od muke. Unatoč tomu, nepravedan je stav ‘protiv’ uskrsnice, a u prilog tome govori niz činjenica.
Stotinjak gradova i općina već godinama isplaćuje božićnice i/ili uskrsnice umirovljenicima. Iznosi se sada kreću od 15 pa do 200 eura, a često su uvjetovani cenzusom. Onim prihodovnim, jer imovinski cenzus gotovo nitko ni ne gleda. Tako imamo situaciju da netko ima malu mirovinu, ali zato živi od iznajmljivanja nekretnina. S druge strane, netko ima samo mirovinu od 500 eura pa ne dobije ništa. Takva praksa je diskriminatorna, jer je pomoć za blagdane uvjetovana različitim mjestom življenja u istoj državi, ali i cenzusima. Većina gradova i općina svojim umirovljenicima ne daje ništa.
Svi su zazivali državne uskrsnice i božićnice, a sada…
Godinama ukazujemo na tu nepravdu, a umirovljenici isto tako već godinama zazivaju isplatu državnih uskrsnica i božićnica, kao bi se ispravila nepravedna lokalna praksa. Sada kada imamo 80 eura božićnice i 50 eura uskrsnice za sve umirovljenike, bez obzira na to gdje žive i kolika im je mirovina, opet nije dobro. Sporan je iznos, ali da se za te novce ipak može pripremiti uskrsni stol, provjerili smo sami.
U našu uskrsnicu košaricu dodali smo 22 artikla za uskrsni doručak i ručak, a tablicu s artiklima za 50 eura možete pogledati ovdje. Umirovljenici ne vjeruju da smo tako povoljno prošli. Dovoljno je uzeti aktualni letak Konzuma (da, svježi odojak stvarno košta 4,69 eura po kilogramu), ući u online trgovinu i tamo ćete naći sve proizvode po navedenim cijenama. Vjerujem isto tako i u ostalim trgovačkim centrima.
Neki će dobiti 3oo eura, bez obzira na prihode
Tu sada dolazimo do apsurda. Tih 50 eura dobit će i onaj koji živi od 1.200 eura mirovine, ali i onaj s 300 eura. Opet, taj s 300 eura možda živi u vili s pet apartmana koje iznajmljuje, a ovaj s 1.200 je možda 45 godina radio za veliku plaću i svoju mirovinu pošteno zaradio. Nagledali smo se i takvih slučajeva, koliko god se činili ekstremnima. Nadalje, nemali broj umirovljenika dobit će dvije uskrsnice.
Primjerice, Sisak daje 100 eura svima. Umirovljenički par će tako dobiti 200 eura od grada i 100 od države. Kakvog tu prostora ima za nezadovoljstvo, teško je razumjeti. Niti su svi od njih ‘socijalni’ slučajevi, nit je 300 eura malo za popuniti kućni budžet u vrijeme blagdana. U konačnici, država uopće nije dužna isplaćivati jednokratne novčane pomoći, pogotovo ne neovisno o prihodovnom i mirovinskom cenzusu, jer je to duboko nepravedno prema onima koji su stvarno ugroženi siromaštvom.
Država je dužna osigurati pristojne mirovine, koje ne bi činile svega 40 posto prosječne plaće. Dužna je i osigurati starce od siromaštva u starosti, u čijem je riziku čak 37 posto starijih od 65 godina, odnosno čak 61 posto onih koji žive sami. Veće mirovine da, pravedniji izračun da, a jednokratne pomoći uvijek dobro dođu kao dodatak. Tko nije zadovoljan, uvijek svoj dodatak može dati nezaposlenom susjedu ili samohranoj majci s troje djece, jer oni od države nisu dobili ništa, a s 50 eura sigurno bi znali što kupiti. Na kraju, što je s radnicima na minimalcu koji od privatnika neće dobiti ni eura za Uskrs? Umirovljenici su očito zaboravili onu staru; poklonjenom konju se ne gleda u zube. Makar konj dolazio iz HDZ-ove štale.
*Komentar je stav autora