Umirovljenica koja ima skoro 42 godine staža u Hrvatskoj i BiH nema pravo na bonifikaciju, evo zašto
Javila nam se umirovljenica koja je mirovinu ostvarila u Hrvatskoj i Federaciji BiH, pri čemu ima sveukupno 41 godinu i 11 mjeseci staža, a zanimalo ju je ima li pravo na bonifikaciju. Odgovor na ovo pitanje smo potražili kod Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Rekli su nam kako inozemni staž nije potreban za ispunjenje uvjeta za mirovinu, a ne ulazi ni u bonifikaciju. Umirovljenicu je zanimalo i kako će joj se onda isplaćivati i godišnji dodatak, ali on je tek najavljen novim izmjenama Zakona pa nije poznato koliko će za nju iznositi.
Naša čitateljica nam se javila s konkretnim problemom. Naime, ona je ostvarila mirovinu u Hrvatskoj i BiH, otišla je u mirovinu kada je napunila 65 godina, ima sveukupno 41 godinu i 11 mjeseci staža, a zanima je ima li pravo na bonifikaciju. Na njezinu žalost, nema, a za to postoji i objašnjenje.
Odgovor područnog HZMO-a ju je iznenadio
Naša čitateljica je tijekom radnog vijeka ostvarila pravo na starosnu mirovinu u Hrvatskoj na temelju radnog staža od 25 godina, jednog mjeseca i 24 dana, a u Federaciji BiH je imala 16 godina, devet mjeseci i 10 dana staža što je sveukupno 41 godinu 11 mjeseci i četiri dana staža. Otkrila nam je da je u mirovinu otišla 1. rujna 2020. godine kada je napunila 65 godina i 22 dana života. Ipak, zanima ju ima li pravo na povećanje vrijednosnog polaznog faktora za određivanje starosne mirovine, odnosno na bonifikaciju, nagradu za rad nakon ostvarenih uvjeta za starosnu mirovinu. Radi se o povećanju od 0,34 posto po mjesecu.
– Polazni faktor ovisi o dobi osiguranika na dan stjecanja prava na mirovinu. Polazni faktor određuje u kojem se opsegu uzimaju vrijednosni bodovi pri određivanju mirovine. Za starosnu mirovinu vrijednosni bodovi uzimaju se u punom opsegu. Odredbom članka 85. stavka 3. ZOMO, propisano je da polazni faktor za određivanje starosne mirovine osiguranika, koji prvi put stječe mirovinu nakon navršene starosne dobi propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema ovome Zakonu i ima 35 godina mirovinskog staža, utvrđuje tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka povećava za 0,34 % po mjesecu za svaki mjesec nakon navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, a najviše za pet godina, objasnili su iz HZMO-a.
Sa svojim se upitom obratila i pravnoj službi područnog HZMO-a, a dobila je odgovor kako kod nje nije došlo do primjene ove odredbe jer u trenutku priznavanja prava nije imala navršenih 35 godina mirovinskog staža. Odnosno, da nije bilo potrebno pribrojiti staž navršen u drugoj državi jer je na dan ostvarivanja prava na mirovinu imala navršene propisane godine mirovinskog staža koji je navršila u Hrvatskoj.
Kada inozemni staž nije potreban za ispunjenje uvjeta, ne uzima se za bonifikaciju
S obzirom na to da ju je ovaj odgovor iznenadio, umirovljenica se obratila i nama s istim pitanjem, a mi smo potom pitali Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje. Oni su nam dali isti odgovor, kako je u vrijeme odlaska u mirovinu naša čitateljica imala dovoljan broj godina za odlazak u starosnu mirovinu, odnosno 2020. je pravo na starosnu mirovinu imao osiguranik kada navrši 65 godina i 15 godina mirovinskog staža. Dodaju i kako Hrvatska i BiH imaju potpisani Ugovor o socijalnom osiguranju, a odgovor na pitanje naše umirovljenice se može vidjeti upravo u stavki Ugovora.
– Prema članku 17. stavku 1. Ugovora, ako je prema pravnim propisima jedne države ugovornice stjecanje, očuvanje ili ponovno priznanje prava na davanje u novcu, uvjetovano navršenje određenog razdoblja osiguranja, nositelj te države ugovornice uzima u obzir, ako je to potrebno i razdoblje osiguranja, navršeno prema pravnim propisima druge države ugovornice, kao da je navršeno prema pravnim propisima koje on primjenjuje, pod uvjetom da se to razdoblje ne poklapa s razdobljem osiguranja prve države ugovornice, odgovaraju iz HZMO-a.
Dodaju i kako kada pravo na mirovinu postoji isključivo na temelju staža ostvarenog u Hrvatskoj, polazni faktor se onda određuje samo na temelju staža ostvarenog u Hrvatskoj, bez uračunavanja staža navršenog u inozemstvu.
– Naime, ako inozemni staž nije potreban za ispunjenje uvjeta za mirovinu, ne može se uzeti ni za određivanje polazni faktor, kažu iz HZMO-a.
Umirovljenicu je zanimalo i hoće li joj se kod određivanja prava na stalni dodatak na mirovinu priznati samo 25 godina staža ostvarenog u Hrvatskoj, a ne cjelokupan staž od 41 godine, ostvaren u obje države.
– Godišnji dodatak na mirovinu najavljen je novim izmjenama ZOMO, koji još nije stupio na snagu, stoga ne možemo tumačiti najavljene odredbe zakona, odgovor je HZMO-a.