Umirovljenica Jasna: ‘Moram platiti 186 eura poreza, ponosna sam na Vladu’

Jasmina Grgurić Zanze
24. srpnja 2024.
Mirovine
A- A+

Oko 186 eura poreza ukupno će morati platiti ogorčena splitska umirovljenica Jasna. Naime, na njezinu adresu stigla su dva porezna rješenja. Tako za ovu godinu mora platiti oko 85 eura poreza, dok prema rješenju za 2023. godinu ima čak 101 euro dugovanja. Jasna prima 455 eura hrvatske i 170 eura inozemne mirovine. Od Vlade je dobila dvaput jednokratnu pomoć od 60 eura, a sada više od toga državi mora vratiti kroz porez.

umirovljenica koja sjedi vani i zapisuje olovkom na papir

Umirovljenica | Ilustracija: Pexels

Umirovljenica Jasna iz Splita obratila se vrlo ogorčena redakciji Mirovina.hr. Naime, stiglo joj je ne jedno, nego dva porezna rješenja, kojom ju se tereti za ukupno 186 eura poreznih davanja. Naime, za 2024. godinu paušalno mora uplatiti kroz rate oko 85 eura poreza, što je oko sedam eura mjesečno, dok je za 2023. godinu dužna platiti 101 euro duga. Porez na mirovinu plaća čak 35 posto svih umirovljenika. Riječ je o gotovo 364.000 korisnika, kako su nam u lipnju rekli iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, o čemu smo pisali ovdje.

‘Dali su nam, a onda to sve i uzeli kroz poreze’

raiffeisen mirovinski fondovi
Umirovljenicima stižu porezna rješenja: Mario mora platiti 80 eura poreza na mirovinu

Mirovina ovoj umirovljenici iznosi ispodprosječnih 455 eura, a uz to prima i 170 eura mirovine iz inozemstva. Od umirovljeničkih primanja sada će morati izdvojiti oko 30 posto za porez. Kroz Vladine jednokratne dodatke dosad je primila ukupno 120 eura, dakle manje od poreza koji mora platiti na svoja mirovinska primanja.

– Toliko sam ponosna na našu Vladu da ne mogu odoljeti da to s nekim ne podijelim. Ponosna sam na efikasnost i brzinu odluke kojom su izglasali podizanje plaća Vladi, Saboru i ministarstvima. Svaka čast, tako se to radi. Ponosna sam na činjenicu da nisu više zadnji u EU po primanjima, što sva primanja, kao i ostale parametre standarda, usklađuju s EU. Ponosna sam i na povremene dodatke koje daju nama umirovljenicima, ove od kojih sam već dva puta dobila po 60 eura. Sad će i 7 posto usklađivanja, a ne povećanja, kako svi to zovu. Je da je inflacija to odavno pojela, ali eto, bolje išta nego ništa. Dali su, a onda to i uzmu. Kako? Kroz porez na mirovinu. Stvarno pucam od ponosa i pozdravljam Vladu , Sabor i sve umirovljeničke udruge i saveze. Ugodan im odmor svima, u ciničnom tonu našoj se redakciji obratila umirovljenica Jasna.

‘Previše sam ljuta da bi im dala i jedan euro više’

Da bi stvar bila gora, s ovakvim poreznim nametima susreće se prvi put. Naime, 2021. godine umjesto duga ostvarila je povrat poreza od oko osam eura, 2022. godine je uplatila 19,29 eura, a za 2023. sada stiže uplata na 101 euro.

– Sada ću pregledati sva mirovinska primanja, jer ne mogu vjerovati da mi je toliko porasla mirovina da plaćam 80 eura više, a i prag odbitaka se podigao. Vidjet ću što će iz toga proizaći na kraju, ali previše sam ljuta da im dam i jedan euro više nego što treba, zaključuje Jasna.

Računanje eura
S usklađivanjem mirovina nekima stiže i porez: Karolina će morati platiti 30 eura

Osobni odbitak u slučaju mirovina iznosi 560 eura, što znači da svi koji imaju iznad tog iznosa, moraju platiti porez na mirovinu. S obzirom na to da su posljednjih godina usred rasta plaća, ali i inflacija mirovine rekordno rasle, sve je više poreznih obveznika među umirovljenicima. Taj trend će se nastaviti, jer će mirovine srpanjskim usklađivanjem rasti oko sedam posto, o čemu smo pisali ovdje.

Koliki ćete porez platiti, u slučaju da mirovina prelazi 560 eura, ovisi o dvije stvari. To su visina primanja i stopa poreza na dohodak u vašem gradu. Pritom se gleda niža stopa koju je odredila jedinica lokalne samouprave i dijeli se na pola, jer umirovljenici plaćaju porez umanjen za 50 posto.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap