Umirovljenica Irena školuje dvije kćeri: ‘Gdje je pravednost staža za sve majke?’

Jasmina Grgurić Zanze
31. ožujka 2025.
Mirovine
A- A+

Staž za majke neće dobiti ni umirovljenica Irena koja od malene mirovine školuje obje kćeri studentice. Gdje je tu pravednost za sve majke, pita i upozorava na diskriminaciju. Naime, buduće umirovljenice imat će 12 mjeseci staža za svako dijete. One umirovljene od 2019. godine imaju šest mjeseci, a sve ostale – ništa.

Ilustracija: Pexels

Ilustracija: Pexels

Mirovinskom reformom buduće umirovljenice dobit će godinu dana staža za svako dijete, umjesto šest mjeseci kako je sada prema važećem Zakonu o mirovinskom osiguranju. Mjera je demografska, ali ima dvije manjkavosti. Prvo, staž za dijete neće se računati u uvjet za mirovinu, već samo za njezin izračun. Drugo, dobit će ga samo buduće umirovljenice. Inače, dodatni staž za majke od šest mjeseci po djetetu uveden je mirovinskom reformom od siječnja 2019. godine. Žene koje su ranije umirovljene nemaju to pravo, zbog čega se osjećaju diskriminirano. Među njima je i gospođa Irena.

‘Gdje je tu pravednost za sve majke?’

Željko Šemper | Mirovina.hr/Canva
Šemper traži ocjenu ustavnosti Zakona: 'Dodatni staž za majke svim umirovljenicama, a ne samo novima'

– Majke koje su otišle u mirovinu prije 2019. nemaju pravo na dodatak na djecu. Diplomirani sam socijalni radnik, u invalidskoj mirovini hrvatskog branitelja, ne HRVI, od 2009. godine. Nije mi vraćeno ni onih 10 posto koje mi je oduzeto. Nemam ni prosječnu mirovinu, a ni mogućnost za rad zbog potpune nesposobnosti za rad. Imam dvije kćeri, studentice, koje će jednog dana imati svoju djecu, ako govorimo o demografiji. Ustav RH navodi jednakost, socijalnu pravdu i ravnopravnost spolova kao najviše vrednote ustavnog poretka i temelj za tumačenje Ustava. Gdje je u Zakonu o mirovinskom osiguranju pravednost za sve majke, pita Irena koja podržava ocjenu ustavnosti koju je zatražio mirovinski analitičar Željko Šemper.

Šemper je, podsjetimo, od Ustavnog suda zatražio ocjenu ustavnosti spornog članka Zakona o mirovinskom osiguranju. Referira se pritom na članak 32. ZOMO-a koji umirovljenicama daje šest mjeseci staža po djetetu, o čemu smo pisali ovdje. Međutim, zakon se odnosi samo na žene koje su u mirovinu otišle nakon 1. siječnja 2019. godine. To znači da majke, umirovljene do kraja prosinca 2018. godine, dodatni staž ne primaju. Isto tako, ovaj dodatak ne ulazi u potrebne uvjete godina staža za odlazak u mirovinu, već samo za povećanje mirovine, a za razliku od prakse nekih zemalja EU-a.

‘Od mizerne mirovine školujem kćeri’

Umirovljenica Irena radila je dio radnog vijeka u ministarstvu, sve do mirovine, a tijekom rata pomagala je ranjenim hrvatskim vojnicima. I sama ima tjelesno oštećenje, ali od toga, kaže, nikakvih prava. Obje kćeri školuje s ispodprosječnom mirovinom.

– Od svoje mizerne mirovine ja ih školujem jer je to moja dužnost kao majke. Od malih nogu vrhunske sportašice, glazbeno su obrazovane. Moj najveći ponos. Često mi znaju reći – majko nemoj se čuditi ako jednog dana čuješ da idem raditi izvan Hrvatske. U kakvoj mi to zemlji živimo, je li za to ginula naša mladost na bojišnici, zaključuje Irena.


Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap