Udovac Željko nema pravo na dio obiteljske mirovine: ‘Zakon nije pravedan za sve’

Jasmina Grgurić Zanze
13. listopada 2024.
Mirovine
A- A+

Tko ima mirovinu veću od 1.053,6 eura, ne može dobiti i dio obiteljske mirovine. U takvoj situaciji je i udovac Željko koji upozorava da Zakon o mirovinskom osiguranju nije pravedan. Naime, kao samac ne živi lagodno, a u mirovinski je sustav doprinose uplaćivao 44 godine. Neki umirovljenici koji imaju manju mirovinu s isplatom dijela obiteljske mirovine ostvaruju više nego on. Inače, u prosjeku korisnici dobivaju 112 eura uz osobnu mirovinu.

Umirovljenici čekaju rješenje o mirovini | Ilustracija: Pexels

Ilustracija: Pexels

Dio obiteljske mirovine ne mogu dobiti svi udovci i udovice, premda ispunjavaju uvjete. Naime, na isplatu dijela obiteljske mirovine država je postavila cenzus tako što osobna mirovina ne smije biti veća od 80 aktualnih vrijednosti mirovine (AVM). Ta se vrijednost mijenja nakon svakog usklađivanja, a trenutno iznosi 1.053,6 eura, o čemu smo pisali ovdje. Za državu, ovo je velika mirovina za samački život u starosti pa na dio obiteljske mirovine nemaju pravo. Među njima je i udovac Željko koji se nalazi na samoj granici tog cenzusa i nažalost, nikada je neće sustići.

Željko: ‘Nekad se pitam zašto sam uopće radio’

Umirovljenica | Pexels
Dio obiteljske mirovine ne mogu dobiti umirovljenici s velikim primanjima: Evo koliko sada iznosi taj limit

– Zakon o mirovinskom osiguranju nije pravedan. Naši zakoni jesu socijalno osjetljivi, jer je puno onih s malim mirovinama, ali na štetu nas koji smo mirovine zaradili pošteno dugogodišnjim radom. Imam 44 godine staža, radio sam svakakve poslove pa i na Jadroliniji u Dubrovniku ratnih godina, za što nisam dobio ništa. Pitam se nekada zašto sam uopće radio, jer sa svojom mirovinom ne mogu živjeti lagodno, premda znam da je drugima gore, priča nam Željko.

Nakon što mu je preminula supruga, podnio je zahtjev. Šokiralo ga je kada su mu rekli da za to ima previsoku mirovinu pa je o tome pisao i ministarstvu. Praksa ostalih članica Europske unije posve je drugačija, upozorava i traži da se naši zakone usklade s onim europskima.

Uz vlastitu mirovinu u prosjeku 112 eura više

– Apsurdno je da sada netko tko ima manju mirovinu od mene, s isplatom dijela obiteljske mirovine u konačnici ima veću mirovinu nego ja. Gdje je tu pravednost, pita se Željko, jer život s 1.100 eura u samačkom kućanstvu sve je samo ne lagodan. Uspoređuje se sa svojim prijateljima u inozemstvu koji, kaže, nikada nisu razmišljali da se vrate u Hrvatsku, upravo zbog ovakvih razloga.

Dio obiteljske mirovine ne mogu dobiti svi udovci: 'Mirovina nije socijalna pomoć'

Dio obiteljske mirovine u rujnu je primilo 107.943 umirovljenika. Njihova je mirovina u prosjeku na ovaj način povećana za 112 eura. Riječ je o oko osam eura većem iznosu nego prije usklađivanja od 7,46 posto. Prosječan korisnik dijela obiteljske mirovine ima 541,98 eura osobne mirovine, a uz dio mirovine preminuloga supružnika ta se primanja penju na ukupnih 632,36 eura. Korisnici u prosjeku imaju gotovo 79 godina te nešto malo više od 31 godine radnog staža. Mahom su to starije žene, a mnoge od njih imaju više od stotinu godina. Dio obiteljske mirovine iznosi 27 posto, a umirovljenik je može dobiti ako mu je to povoljnije od opcije da umjesto vlastite mirovine uzme 77 posto mirovine pokojnoga supružnika.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap