U svibnju rasla neto imovina mirovinskih fondova, a evo kako stoje pojedine kategorije

Luka Kalac
25. lipnja 2024.
Mirovine
A- A+

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) je objavila mjesečno izvješće za svibanj s podacima o stanju mirovinskih fondova. Primijećen je rast od 230,6 milijuna eura neto imovina obveznih mirovinskih fondova, a uočen je i porast neto imovine dobrovoljnih mirovinskih fondova za 12 milijuna eura. Za razliku od rasta neto doprinosa, isplate su u blagom padu, ako ih usporedimo s brojkama iz travnja. Potrebno je naglasiti kako se broj članova povećao za 374 osoba u odnosu na prošli mjesec.

Novčanice od 200 eura posložene u polukrug.

Novac | Foto: Unsplash / Stock Birken

Krajem svibnja obvezni mirovinski fondovi su imali ukupno 2.272.137 člana, odnosno 3.869 članova (0,17 posto) više nego u travnju. Zabilježen je i rast broja novih članova po kategorijama, gdje je najveći broj članova, čak 80 posto zabilježen u kategoriji B. Daleko manje novih članova je u kategoriji A, točnije njih 15,4 posto i svega 4,6 posto ukupnog broja članova OMF-a u kategoriji C.

Usporedbom broja članova iz travnja, uočeno je povećanje od 374 člana. Obvezni mirovinski fondovi su u svibnju imali novih 5.919 članova, od kojih je 97,5 posto, automatizmom rasporedio Regos. S druge strane, fondove je u svibnju napustilo 2.056 članova zbog odlaska u mirovinu ili smrti.

Novčanice od 5, 10 i 20 eura.
Mirovinski fondovi u travnju: I dalje raste broj članova, a neto imovina sva tri stupa je u blagom padu

Povećanje neto imovine obveznih mirovinskih fondova

Sagledavajući prinose od početka rada obveznih mirovinskih fondova, to jest anualizirano, oni su dosegnuli 7,4 posto za Mirex A, 5,3 posto za Mirex B i 3,3 posto za Mirex C. Nominalni mjesečni prinosi Mirexa iznosili su krajem prošlog mjeseca 1,3 posto za kategoriju A, 0,7 posto za kategoriju B i 0,4 posto za kategoriju C. Kako se točno kretao fond kategorije B od samih početaka možete vidjeti u ovom tekstu.

U svibnju su ukupni neto doprinosi uplaćeni u obvezne mirovinske fondove iznosili 127,3 milijuna eura, dok su ukupni iznosi isplata po zatvaranju osobnih računa iz svih OMF-ova bili 37 milijuna eura. Za razliku od travnja, u svibnju je zabilježen porast od 11,9 milijuna eura. Obveznička ulaganja OMF-ova krajem prošlog mjeseca su dosegla 13,2 milijardi eura, odnosno činili su 61,7 posto imovine. Neto imovina obveznih mirovinskih fondova je iznosila 21,4 milijarde eura, odnosno 230,6 milijuna eura više u odnosu na travanj.

Rastu članovi dobrovoljnih fondova

Krajem svibnja ove godine broj članova osam otvorenih dobrovoljnih mirovinskih fondova (ODMF) je na mjesečnoj razini porastao za 0,5 posto, a broj članova 21 zatvorenog dobrovoljnog mirovinskog fonda (ZDMF) za 0,03 posto, čime su spomenuti fondovi brojali 404.866 (ODMF) odnosno 48.980 (ZDMF) članova.

Ukupne uplate u dobrovoljne mirovinske fondove (DMF) u svibnju 2024. iznosile su 9,5 milijuna eura, odnosno 0,7 posto neto imovine s kraja prethodnog mjeseca. Ukupne isplate iz DMF-ova u svibnju su iznosile 4,5 milijuna eura, što je za 0,3 milijuna eura više od isplata u travnju.

Porast neto imovine dobrovoljnih fondova

Zbog umirovljenja i ostalih razloga isplaćeno je 67,9 posto ukupnih uplata, dok je zbog promjene fonda isplaćeno 25,6 posto, a isplate zbog smrti su iznosile 6,5 posto ukupnih isplata u svibnju. Kod ukupnih isplata zbog umirovljenja 1,4 milijuna eura isplaćeno je putem mirovinskog društva (fonda), milijun eura u formi jednokratnih isplata, a 0,7 milijuna eura transferirano je u mirovinska osiguravajuća društva (MOD-ove).

Zabilježen je i porast neto imovine dobrovoljnih mirovinskih fondova u svibnju za 12 milijuna eura, što je 0,9 posto na mjesečnoj razini. Inače, neto imovina OMF-ova je iznosila 1,3 milijardi eura. Mjesečni nominalni prinosi DMF-ova u svibnju su se kretali od 0,4 posto do 1 posto, a prinosi na godišnjoj razini od 3,5 posto do 16,6 posto. Prinosi DMF-ova od početka godine kretali su se u rasponu od 0,7 posto do 6,6 posto. Potrebno je istaknuti kako je kod strukture ulaganja DMF-ova najveći dio portfelja čine obveznice, a zatim dionice i investicijski fondovi.

Ulaganja u dionice i investicijske fondove

U svibnju je zastupljenost ulaganja u dionice iznosila 4,9 milijarde eura, dok su pritom ulaganja u domaće dionice činila 13,7 posto. Nešto manje se ulagalo u inozemne dionice, točnije 9,4 posto imovine fondova.

Ulaganja u investicijske fondove iznosila su 2,2 milijarde eura i udjelom od 10,2 posto na razini svih obveznih mirovinskih fondova. Novac i depoziti činili su u svibnju 4,3 posto imovine, odnosno 924,5 milijuna eura.

HANFA-inu grafiku mjesečnog izvješća za svibanj 2024. godine pogledajte ispod:

Mjesečno izvješće HANFA-e za svibanj 2024.

Mjesečno izvješće za svibanj 2024. | Foto: HANFA

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap