U iščekivanju usklađivanja: Udio mirovine u plaći stagnira na 40 posto

Jasmina Grgurić Zanze
22. srpnja 2024.
Mirovine
A- A+

Prosječna mirovina određena prema općim propisima iznosi oko 526 eura. Čini to jedva 40 posto udjela u prosječnoj plaći. Premda mirovine rastu, udio u plaći stagnira i najniži je kroz posljednje četiri godine. Tu bi sliku donekle trebalo popraviti srpanjsko usklađivanje koje će umirovljenici osjetiti tek na isplati u rujnu. Mirovine zaostaju već više od pola godine za rastom cijena, a posebno plaća, a povišica je najpotrebnija onim s najnižim mirovinama.

raiffeisen mirovinski fondovi

Foto: Pexels

S obzirom na to da su od posljednjeg usklađivanja mirovina u siječnju rasle cijene, a posebno plaće, umirovljenici sa svojim primanjima zaostaju za oba parametra, a posebno plaćama. Udio mirovine u plaći, isplaćene u srpnju prema općim propisima, jedva doseže 40 posto. Prosječna mirovina iznosi 526 eura, prema Zakonu o mirovinskom osiguranju i bez onih koje se isplaćuju prema međunarodnim ugovorima. Prosječna plaća za svibanj je 1.324 eura, što čini udio mirovine u plaći od 39,8 posto.

Mirovinsko prikazuje udio od 34,9 posto, ali i to je malo

Usklađivanje i rast mirovine nije uvijek lako izračunati | Ilustracija: Pexels
Stara i nova formula usklađivanja: Evo koliko bi rasle mirovine prema sva tri izračuna

Ukupno je 1.226,465 svih korisnika mirovina, a prosjek je 516 eura, što čini 39 posto udjela u prosječnoj plaći. Ipak, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći službeno prikazuje za sve umirovljene, među kojima su i oni po posebnim propisima, a bez malih isplata prema međunarodnim ugovorima. Riječ je o 1.039.027 korisnika s prosječnim primanjima od 580 eura, što čini oko 43,9 posto udjela u prosječnoj plaći.

Tako prikazana prosječna mirovina veća je za oko 78 eura nego lani u isto vrijeme, ali njezin udio u plaći stagnira te je na istoj razini na kojoj se kreće otprilike posljednje četiri godine. Od 2013. do 2021. udio u plaći je u svim godinama bio veći nego danas, unatoč tomu što su mirovine bile znatno niže. Tako je primjerice 2013. godine udio iznosio 48 posto, iako je mirovina bila svega 351 euro.

Najniža mirovina svega 366 eura u prosjeku

Stvari bi se donekle trebale popraviti srpanjskim usklađivanjem. Premda se drugo polugodišnje usklađivanje obavlja od 1. srpnja, povećanje će kasniti, jer se čekaju podaci o prosječnoj plaći za lipanj, što bi trebalo biti poznato tek krajem kolovoza. Umirovljenicima će veće mirovine stići u rujnu za kolovoz, s razlikom za srpanj. Kako smo već pisali ovdje, mirovine će prema izračunu mirovinskog analitičara Željka Šempera rasti za više od sedam posto.

Dobro će to doći i građanima koji preživljavaju s najnižim mirovinama. Njih je više od 267.000, što znači da svaki četvrti umirovljenik u Hrvatskoj od ukupno 1.039,027 njih mjesečno preživljava s 366 eura. Udio njihove prosječne mirovine u plaći je svega 27,7 posto. Njima bi usklađivanje prema preliminarnim procjenama trebalo donijeti oko 25 eura veće mirovine. Kako se računa najniža mirovina, pogledajte ovdje.

Za 40 i više godina staža 853 eura starosne mirovine

Novčanice eura u raznim apoenima
Jednaka stopa usklađivanja i za male i za velike mirovine: Šemper objasnio zašto je to pravedno

Mirovine u prosjeku od 390 eura prima oko 87.000 osoba s invaliditetom, dok obiteljska mirovina za oko 160.000 korisnika iznosi 450 eura u prosjeku. Prosječna starosna mirovina s mirovinskim stažem od 40 i više godina, prema podacima HZMO-a, na isplati u srpnju iznosi 853 eura. Toliko u prosjeku prima oko 91.000 korisnika.

Starosna mirovina iznosi oko 572 eura, kada se zbirno gledaju i prijevremene, invalidske prevedene u starosnu te mirovine za dugogodišnje osiguranike. Starosna mirovina za dugogodišnje osiguranike iznosi 670 eura u prosjeku, a uvjeti se ostvaruju već za 60 godina života i 41 godinu staž, o čemu smo pisali ovdje.

Koliko su u lipnju iznosile prosječne mirovine možete provjeriti i u videu ispod:

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap