Sve više umirovljenika dobiva i dio obiteljske mirovine: Razlike su ipak velike
Dio obiteljske mirovine dobiva više od 111.700 umirovljenika. Primanja u samoći i starosti time su im povećana za 112 eura u prosjeku. Korisnici su uglavnom udovice s nižim mirovinama od muškaraca. Više od 5.700 korisnika starije je od 90 godina, a od 1. siječnja promijenio se i jedan uvjet za ostvarivanje ovog prava.

Dio obiteljske mirovine koriste uglavnom starije udovice | Pexels
Za više od 111.700 umirovljenika dio obiteljske mirovine isplatio je Zavod za mirovinsko osiguranje u ožujku. U prosjeku je riječ o ljudima koji imaju 78 godina i iza sebe 31 godinu staža. Prosječna mirovina im iznosi 541 euro, a uz nju dobivaju i dio obiteljske mirovine od prosječnih 112 eura, pokazuju posljednji podaci HZMO-a. Ukupno tako ostvaruju 637 eura u prosjeku.
Najveći iznosi u Zagrebu, najmanji u Križevcima
Korisnici su mahom žene, njih više od 88.700. One ujedno u startu žive s nižim vlastitim mirovinama nego muškarci u samoći i starosti. Među korisnicima dijela obiteljske mirovine, muškarci imaju svoju starosnu mirovinu od prosječnih 613 eura, a žene 529 eura, a velika razlika je i među invalidskim mirovinama, 404 eura kod umirovljenica u odnosi na 576 kod ovih umirovljenika.
Najviše korisnika dijela obiteljske mirovine je u županijama s tri najveća grada; Gradu Zagrebu, Primorsko-goranskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, a potom i u Zagrebačkoj te Osječko-baranjskoj županiji. Ličko-senjska, Požeško-slavonska i Virovitičko-podravska imaju najmanji broj korisnika.
Iznosi dijela obiteljske mirovine razlikuju se od županije do županije, kao što se razlikuju i same prosječne mirovine, o čemu smo pisali ovdje. Tako je dio obiteljske mirovine najveći u Gradu Zagrebu te iznosi 725 eura, a najmanji je u u inozemstvu, gdje ide 555 isplata od prosječnih 413 eura. Među županijama ona s najmanjom isplatom od 512 eura je Koprivničko-križevačka, pokazuje HZMO-ova statistika.
Više od 5.700 korisnika starije od 90 godina
Dio obiteljske mirovine funkcionira kao zaštitni mehanizam u starosti, onda kada je taj izbor povoljniji od obiteljske mirovine. Za razliku od obiteljske mirovine, dio mirovine pokojnog partnera možemo dobiti samo ako smo stariji od 65 godina. Tako je i dobna struktura korisnika prilično stara. Njih čak 34 ima više od 100 godina, dok 588 korisnika ima između 95 i 99 godina. U dobi između 90 i 94 godine je 5.084 umirovljenika koji primaju dio obiteljske mirovine. Najviše je pak korisnika između 70 i 84 godine.
Dio obiteljske mirovine računa se u iznosu od 27 posto mirovine pokojnoga supružnika. Pravo na dio obiteljske mirovine ne ostvaruju oni čija je mirovina veća od 80 aktualnih vrijednosti, a ta se granica opet povećava siječanjskim usklađivanjem. Aktualna vrijednost mirovine, naime, po novom iznosi 13,57 eura, što znači da mirovina ne smije biti veća od 1.085,6 eura. Među njima je i udovac Željko, o čijem smo slučaju pisali ovdje. Siječanjska povišica od 3,03 posto umirovljenicima će biti isplaćena u travnju za ožujak, sa zaostacima za siječanj i veljaču.
Mogućnost isplate dijela obiteljske mirovine, koje čine 77 posto mirovine pokojnoga supružnika, uz vlastitu smanjila je broj obiteljskih mirovina. Same obiteljske mirovine su još ranije uvećane deset posto, uz redovna godišnja usklađivanja, što je rezultiralo povećanjem od 40 posto u manje od dvije godine.
Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.