Susjedni umirovljenici na rubu socijalnog minimuma: Oko 60 posto ih živi s 293 eura
Na rubu socijalnog minimuma živi više od polovice umirovljenika u Bosni i Hercegovini. Čak 60 posto njih jedva preživljava s 293 eura. Među njima je i Ejub Husić koji kaže kako mu nakon 20. dana u mjesecu više ništa ne ostane. Da umirovljenici žive upravo tako, potvrđuje i predsjednik Saveza udruga umirovljenika Unsko-sanske županije, Mirsad Terzić.
Da u Hrvatskoj umirovljenici ne žive bajno, govori podatak da čak 26 posto njih preživljava s 395 eura. Prosječna mirovina je 553 eura, a penje se na 623 eura kada se izbace oni koji primaju najmanje, a dodaju oni s najviše, o čemu smo pisali ovdje. U susjednoj Bosni i Hercegovini, situacija još gora, jer čak 60 posto umirovljenika preživljava s 293 eura. Više od polovine ih živi na rubu socijalnog minimuma pa su se priključili bojkotu trgovina, baš kao i u Hrvatskoj.
Prisiljeni kupovati nekvalitetnu hranu
– Poslije 20. u mjesecu nema novca. Gotovo. Znači, opet treba petnaest dana do mirovine izdržati, pozajmicu napravimo, pa vraćamo, na sve moguće načine. Ono što osnovno moramo plaćati to su obveze, struja, voda, smeće, lijekovi. Tako da nama ne može ostati ništa, priča Ejub Husić koji već 17 godina živi s minimalnom mirovinom. Njegovo zdravstveno stanje dodatno otežava svakodnevicu, a unatoč pomoći djece, navodi da su umirovljenici odavno izgubili mogućnost za ono što je drugima normalno, javlja BHRT.
Mnogi umirovljenici, kaže, prisiljeni su kupovati nekvalitetnu hranu koja je unatoč tome skupa, dok o kvalitetnijoj ni ne razmišljaju. Puno njih ovisi o pomoći djece i dijaspore, no čak i oni sve teže izdvajaju novac za pomoć. Na području Unsko-sanske županije, prema podacima Udruge umirovljenika ove županije, registrirano je oko 22.000 umirovljenika, a oko 60 posto njih prima minimalnu mirovinu koja iznosi 574 konvertibilne marke (293 eura).
‘Bojkot traje od 15. u mjesecu pa do 5. kada je isplata’
– Mi bojkotiramo kupovinu već nekoliko godina. Mi nemamo sredstava, umirovljenici s minimalnom mirovinom pogotovo, a oni koji imaju još manja primanja još su u goroj situaciji. Nema sredstava za život cijeli mjesec. Bojkot traje od petnaestog u mjesecu do petog, do nove mirovine. Mi smo se na to naučili, ističe predsjednik Saveza udruga umirovljenika Unsko-sanske županije, Mirsad Terzić.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, podsjetimo, nedavno je objavila kako su povećali izdvajanja za umirovljenike. Radi se o povećanju od 337 milijuna konvertibilnih maraka za redovitu isplatu mirovina uz zakonsko usklađivanje. Ministar financija i federalni dopremijer Toni Kraljević rekao je da se radi o rastu proračuna od 10,35 posto u odnosu na prošlu godinu. Osim toga, povisit će i cijenu sredstava za liječenje umirovljenika. I bosansko-hercegovački umirovljenici čekaju usklađivanje, a predviđa se da bi moglo iznositi oko 4,6 posto, o čemu smo pisali ovdje.