Studenti koji rade plaćaju doprinose, ali ne dobiju staž: ‘Bit će izmjena, ali su kompleksne’

Jasmina Grgurić Zanze
8. veljače 2025.
Mirovine
A- A+

Čak pet posto doprinosa za mirovinsko osiguranje uplaćuju studenti koji rade. Ipak, neće dobiti staž, jer uplate služe samo za slučaj nezgode na radu. Njihovi doprinosi završavaju u državnom proračunu u korist isplata mirovina sadašnjim umirovljenicima. Iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava kažu da rade na tome da se studentski rad vrednuje u staž, ali da su izmjene kompleksne.

Ilustracija | Pexels

Ilustracija | Pexels

Studenti koji rade izdvajaju čak pet posto doprinosa za mirovinsko osiguranje, uz 0,5 posto za zdravstveno osiguranje. Ipak, mirovinski doprinosi od studentskog rada ne računaju se za mirovinu. Radite li tijekom redovnog studiranja nekoliko godina, to vam se neće računati u staž. Dapače, sav taj novac završit će u državnom proračunu u korist isplata mirovina za postojeće umirovljenike.

Doprinosi se uplaćuju samo za slučaj nezgode

Učenje | Ilustracija/Pexels
Umirovljenici zajedno traže da se studiranje prizna u radni staž: 'Ovakvu financijsku kaznu treba okončati'

– Studenti su za vrijeme rada osigurani za slučaj smanjenja radne sposobnosti uz preostalu radnu sposobnost te djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti i tjelesnog oštećenja nastalog zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti. U tom slučaju stječu pravo na invalidsku mirovinu, novčanu naknadu za tjelesno oštećenje i pravo na profesionalnu rehabilitaciju. Osnovica za obračun doprinosa obračunava se po stopi od 5 % mirovinskog osiguranja za osobe osigurane u određenim okolnostima i 0,5 % zdravstvenog osiguranja za slučaj ozljede na radu i profesionalne bolesti, pojašnjavaju za Mirovina.hr iz Zavoda za mirovinsko osiguranje.

Mirovinski doprinos obračunava se za prvi stup mirovinskog osiguranja koji se temelji na načelu međugeneracijske solidarnosti i plaća se u korist državnog proračuna. Koliko se tim putem godišnje uplati sredstava od studentskog rada pitali smo Poreznu upravu, a odgovor ćemo objaviti kad stigne.

Dakle, studenti za vrijeme rada ne ostvaruju staž koji će im se računati u mirovinu, nego tek u slučaju smanjenja ili gubitka radne sposobnosti i tjelesnog oštećenja nastalog zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti. Time stječu svojstvo osiguranika te ostvaruju prava iz mirovinskog osiguranja u skladu s odredbama ZOMO-a.

Vlada planira priznati studentski rad u staž

Sporno je iz više razloga što se studentski rad ne vrednuje u staž osiguranja. Manje staža donosi i manju mirovinu, a u tom su položaju svi koji zbog studiranja kasnije ulaze u svijet rada. Uz prijedlog da se već i samo studiranje računa u staž, jači je svakako onaj da se studentski rad vrednuje za mirovinu. Takvu praksu već imaju brojne europske zemlje. Aktualna vlast obećala je u ovom mandatu omogućiti studentima priznavanje njihova rada putem student servisa u staž.

Iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava sada pak kažu da je riječ o kompleksnim izmjenama kojima treba pristupiti analitički. Razgovarat će i sa studentskim udrugama, tvrde. Podsjećaju i da je obećanje predviđeno u mandatu Vlade do 2028. godine.

– U programu Vlade za aktualni mandat 2024.-2028. jedan od ciljeva je redefiniranje uvjeta obavljanja studentskih poslova te omogućavanje studentima priznavanje njihova rada u staž mirovinskog osiguranja. U narednom razdoblju potrebno je, u suradnji sa svim međuresornim tijelima i uključenim dionicima, provesti sveobuhvatnu analizu kako bi se pristupilo izmjenama zakonskog okvira, odgovorili su iz nadležnog ministarstva za naš sestrinski portal Srednja.hr.

‘Kompleksne izmjene koje traže dijalog’

Ipak, na te izmjene ćemo pričekati, jer se one sasvim sigurno neće nalaziti u nadolazećim izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju. Naime, nije dovoljno samo izmijeniti taj zakon, već je potrebno usklađivanje s propisima drugih resora.

Studentica | Ilustracija: Pexels
Studenti podržali prijedlog 'Umirovljenika zajedno' da studentski rad uđe u radni staž

– Riječ je o kompleksnim izmjenama kojima treba pristupiti analitički u dijalogu sa svim relevantnim dionicima, pogotovo socijalnim partnerima i studentskim udrugama. Navedeno je predviđeno u aktualnom mandatu Vlade koji traje do 2028. godine, a o konkretnim rokovima javnost će biti pravovremeno informirana, zaključuju u Ministarstvu.

Trenutačno poslodavci na svaki studentski ugovor uplaćuju 18 posto neto zarade studenata student servisu. Od toga studentski centar pet posto izdvaja kao doprinos za mirovinsko osiguranje. Upravo su zagrebački studenti, kada su podržali ovakvu ideju platforme Umirovljenici zajedno, rekli da mnogi visokoobrazovani građani nemaju dovoljno radnog staža da bi ostvarili pravo na punu starosnu mirovinu kada navrše 65 godina života, iako su radili za vrijeme studiranja i uplaćivali doprinose. Osim Umirovljenika zajedno, isto traži i saborska zastupnica Marija Selak Raspudić, o čemu smo pisali ovdje.

Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap