Stručnjak Nestić o ukidanju penalizacije: ‘To je korak u krivom smjeru’
Danijel Nestić, stručnjak s Ekonomskog instituta Zagreb, smatra da je ukidanje penalizacije prijevremenih mirovina korak u krivom smjeru. Time se, smatra, stimulira raniji odlazak u mirovinu. Ne samo to, nego predlaže čak da se penalizacija poveća s 0,2 na 0,3 posto za svaki mjesec ranijeg umirovljenja.

Novac, euro | Foto: mirovina.hr
Mirovinskom reformom, koja će stupiti na snagu sredinom ove godine, predviđeno je ukidanje penalizacije prijevremenih starosnih mirovina za osobe koje imaju 70 ili više godina. Penalizacija znači umanjenje mirovine zbog ranijeg umirovljenja u odnosu na uvjete za starosnu mirovinu. Ukidanje penalizacije obuhvatit će čak 120.000 korisnika. Mirovina će toj skupini umirovljenika biti povećana za prosječnih 55 eura, o čemu smo već ranije pisali ovdje.
Dok neki smatraju da je doživotna penalizacija nepravedna jer se njome kažnjavaju i ljudi koji su, zbog gubitka posla i nemogućnosti ponovnog zaposlenja, silom prilika otišli u prijevremenu mirovinu – o čemu smo pisali ovdje – Danijel Nestić, stručnjak za mirovinski sustav s Ekonomskog instituta Zagreb, smatra da je njezino ukidanje korak u krivom smjeru.
‘Ohrabruje se raniji odlazak u mirovinu’
Nestić kaže da se ukidanjem penalizacije stvaraju dodatni fiskalni troškovi i ohrabruje raniji izlazak s tržišta rada, piše poslovni.hr. Predlaže da se umanjenje dodatno poveća na 0,3 posto za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu, umjesto postojećih 0,2 posto. Tek bi s tim umanjenjem od 18 posto, smatra, u pet godina prijevremena mirovina prestala biti financijski atraktivnija od odlaska u redovnu starosnu mirovinu sa 65 godina.
– Sredstva za financiranje ove promjene mogla bi se iskoristiti za druge mjere koje bi imale povoljnije učinke na motivaciju za rad i bile bi, recimo to tako, poštenije. Na primjer, moguće je povećati stopu dodatka na mirovinu. To bi utjecalo na povećanje svih mirovina ostvarenih nakon mirovinske reforme 1998., a koje su ionako niže nego mirovine ostvarene prije toga, navodi Nestić.
‘Pogoduje se prvom mirovinskom stupu’
Osim toga, kaže da predloženo rješenje pogoduje prvom stupu, jer će penalizacija mirovine iz prvog stupa biti manja nego mirovine iz drugog stupa, te će razlika u korist prijevremenog umirovljenja kod dvostupnih mirovina biti još i veća.
– Naš rezultat pokazuje da će, za isti iznos ušteđevine u drugom stupu, osoba koja odlazi u mirovinu sa 60 godina dobiti 84,6 posto mirovine osobe koja se umirovljuje sa 65 godina. To je 15,4 posto manje, odnosno to je ekvivalent umanjenju od 0,257 posto po mjesecu prijevremenog umirovljenja. Takvo je umanjenje veće od onog koje se trenutačno koristi u prvom stupu (0,2 posto), ali isto tako i nešto manje od onog što smo mi izračunali kao aktuarski neutralno na temelju demografskih projekcija (0,3 posto), zaključuje Nestić.
Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.