Stižu reakcije na mirovinsku štednju: ‘Ovo je primjer otimanja novca i zadiranja u ljudska prava umirovljenika’
Umirovljenici više ne mogu otići u mirovinu iz oba mirovinska stupa, a da štednja iz drugog stupa čeka. Od 1. siječnja imaju rok od 12 mjeseci da sklope ugovor o mirovini s mirovinskim osiguravajućim društvom ili će njihov novac završiti u državnom proračunu. Akcija za promjene (AP), odnosno supredsjedatelj stranke i šibensko-kninski župan Marko Jelić rekao je kako je ovo primjer otimanja privatnog novca i zadiranja u ljudska prava umirovljenika koji je svojstven za diktature, a ne europske demokracije. Iz stranke apeliraju i na Ustavni sud da pokrene postupak za ocjenu suglasnosti ovog zakona s Ustavom.
Umirovljenici koji su otišli u mirovinu iz oba mirovinska stupa su mogli odgoditi potpisivanje ugovora o isplati mirovine iz drugog mirovinskog stupa jer se ta štednja može naslijediti u cijelosti sve do dana potpisivanja ugovora s mirovinskim osiguravajućim društvom. Ipak, od 1. siječnja svi novi umirovljenici imaju rok od 12 mjeseci da sklope ugovor o mirovini s MOD-om, a to je naišlo na određene kritike.
Rok za potpisivanje ugovora s MOD-om
S novom godinom su nastupile i nove promjene u mirovinskim fondovima, o čemu smo pisali i ovdje. Jedna od promjena je i da novi umirovljenici više ne mogu otići u mirovinu iz oba mirovinska stupa, a da štednju iz drugog stupa ostave na čekanju. Točnije, po novome imaju rok od 12 mjeseci da potpišu ugovor s mirovinskim osiguravajućim društvom ili će njihov novac završiti u državnom proračunu.
Ako novi osiguranici ne konzumiraju svoje pravo u roku od godine dana, isplata će biti umanjena za iznos troškova MOD-a zbog čuvanja tih sredstava. Zavod za mirovinsko osiguranje će u tom slučaju osobi odrediti mirovinu kao da je bila osigurana samo u prvom stupu, o čemu smo pisali i ovdje.
‘Jesu li umirovljenici svjesni o čemu se ovdje radi?’
Nije dugo trebalo da se jave i prve reakcije na ovaj novitet. Tako je supredsjednik Akcije za promjene i aktualni Šibensko-kninski župan Marko Jelić rekao kako je riječ o legalnoj pljački umirovljenika.
– Nevjerojatno je što Vlada Republike Hrvatske radi. Prvo motivira građane da svoj novac stavljaju u obliku štednje u drugi mirovinski stup, a zatim ih ucjenjuje i prijeti da ako novac u zadanom roku ne konzumiraju u obliku mirovine da će ga doznačiti u državni proračun. Jesu li naši umirovljenici uopće svjesni o čemu se ovdje radi? Država im je kroz zakonski tekst ukazala da će im oteti novac ako s njim ne naprave ono što im je ta ista država naredila, rekao je Jelić, a piše sibenski.slobodnadalmacija.hr.
Dodao je kako je ovo primjer otimačine privatnog novca i zadiranja u ljudska prava umirovljenika koji je svojstven za diktature, a ne europske demokracije. Osim toga, objasnio je kako na državi nije da promišlja o privatnom novcu građana.
– Ovo je eklatantan primjer otimačine privatnog novca i zadiranja u ljudska prava umirovljenika koji je svojstven za diktature, a ne europske demokracije… Novac netko možda hoće konzumirati kroz mirovinu, a netko drugi možda samo želi taj proces odgoditi ili još prištedjeti. Zato kao politička stranka apeliramo na Ustavni sud da sam pokrene postupak za ocjenu suglasnosti ovog zakona s Ustavom, kazao je Jelić dodavši kako zahtjev za ocjenu ustavnosti ima pravo podnijeti i predsjednik Republike Hrvatske, piše sibenski.slobodnadalmacija.hr.