Stiže mirovinska reforma: Evo tko su najveći dobitnici, a tko gubitnici

Jasmina Grgurić Zanze
10. travnja 2025.
Mirovine
A- A+

Mirovinska reforma donosi najviše umirovljenicima koji su u prijevremenoj mirovini, jer će im se ukinuti penalizacija sa 70 godina. Ipak, i tu postoji nekoliko različitih maksimalnih stopa umanjenja od 6 do 20,4 posto. Najveće ‘gubitnice’ svakako su majke umirovljene prije 2019. godine koje, kako sada stvari stoje, neće dobiti dodatni staž za djecu.

tri ženske osobe se drže za ruke u prirodi

Žene | Foto: Pixabay

Mirovinska reforma jučer je predstavljena javnosti, a o ‘dobitnicima i gubitnicima’ novih izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju ovih smo dana govorili i u radio emisiji Dnevni ritam na HRT-u. Svim umirovljenicima stiže trajni dodatak na mirovinu. Mijenja se i formula usklađivanja mirovina, dok će majke dobiti dodatnih 12 mjeseci staža po djetetu. Invalidske mirovine rast će deset posto, a one najniže tri posto. Umirovljenici će dobiti i mogućnost rada na puno radno vrijeme uz isplatu pola mirovine. Važna izmjena je i ukidanje penalizacije prijevremenih mirovina.

Najveće gubitnice majke, najviše dobivaju ‘prijevremeni’

Novac
Ukidanje penalizacije sa 70 godina: Evo koga će ova mjera obuhvatiti

Mirovinska reforma najviše donosi upravo umirovljenicima u prijevremenoj mirovini. Njima će penalizacija biti ukinuta kada napune 70 godina. To se odnosi i na postojeće umirovljenike koji već sada imaju više od 70. Njihove će mirovine biti veće za oko 55 eura u prosjeku. I tu će neki profitirati više, jer imamo različite režime umanjenja prijevremenih mirovina kroz ranije izmjene zakona, po različitim maksimalnim stopama od 6 do 20,4 posto, o čemu smo detaljno pisali ovdje.

Najveći gubitnici mirovinske reforme su majke. Samo buduće umirovljenice dobit će 12 mjeseci dodatnog staža za svako dijete. Žene koje su se umirovile nakon prošle reforme od siječnja 2019. dobivaju 6 mjeseci, a sve umirovljene žene prije 2019. ne dobivaju ništa i tu sad opet imamo tri različita režima zakonske primjene. Na ove nepravde upozorava i mirovinski analitičar Željko Šemper koji se obratio čak i Ustavnom sudu zbog ovakve diskriminacije, o čemu smo pisali ovdje.

Dodatak od pet eura po godini staža nisu izmislili mediji

Ministar Marin Piletić | Mirovina.hr/Canva
Piletić predstavio mirovinsku reformu: 'Prvi dodatak bit će isplaćen u prosincu'

Kada je riječ o 13. mirovini, odnosno trajnom dodatku koji će postati dio mirovine, nije još uvijek poznato kolika će biti njegova vrijednost po godini staža. Dosad se govorilo o pet eura, što je malo. Međutim, pritisak u javnosti urodio je plodom pa je ministar rada i mirovinskog sustava, predstavljajući reformu, jučer rekao da će to biti sasvim sigurno više od pet eura.

Prva isplata umirovljenicima stiže u prosincu, a vrijednost godine staža odredit će Vlada u listopadu, obećao je Marin Piletić. Da iznos od ‘pet eura’ nisu izmislili novinari, govori činjenica da se se ta cifra spominjala već na Nacionalnom vijeću za umirovljenike i starije osobe još krajem 2023. godine, a o čemu smo pisali ovdje.

Iznos vjerojatno neće biti odmah 13 eura, koliko traži Sindikat umirovljenika prema iznosu aktualne vrijednosti mirovine, nego nešto između 5 i 13 eura. Trajni dodatak nema socijalni moment, u smislu da oni s najmanjim mirovinama dobiju i najveće dodatke, kao u slučaju većine dosadašnjih jednokratnih isplata. Sad će se dogoditi uglavnom suprotno. Najmanje staža donosi najmanje mirovine pa će njima i dodatak biti najmanji. Nije nužno pravilo, jer imamo ljude koji su radili 40 godina za jako male plaće pa primaju najnižu mirovinu.

Rast invalidskih mirovina za deset posto tek 2026.

Starija osoba gura kolica invalida
Invalidske mirovine rast će za deset posto: Evo tko će dobiti povećanje

Najniže mirovine rast će za tri posto, dok će sve invalidske mirovine rasti za 10 posto, ali tek početkom 2026. godine. Naime, novom ZOMO-om predlaže se povećanje mirovinskog faktora za izračun visine invalidske mirovine i to za invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti sa sadašnjih 0,8 na 0,9, a za invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti sa sadašnjih 1,0 na 1,1 od 1. siječnja 2026. Time će se osigurati uvjeti za dodatno povećanje invalidske mirovine za otprilike 10 %, a obuhvatili bi se svi sadašnji i budući korisnici mirovine. Zatečenim korisnicima Zavod bi po službenoj dužnosti, najkasnije do 31. ožujka 2026. ponovno odredio mirovinu s novim mirovinskim faktorom, piše u Nacrtu novog ZOMO-a.

Sigurno će biti jako puno komentara u već otvorenom javnom savjetovanju o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju, kao i burna rasprava u Saboru. Iz dosadašnje prakse znamo da se jako malo prijedloga usvaja i Vlada neće raditi drastične izmjene u odnosu na sadašnje prijedloge. Oni već sada misle da daju puno umirovljenicima. Premijer stalno ponavlja da su mirovine u njegovim mandatima rasle 80 posto. To je točno, ali rasle su i plaće i cijene pa nekog realnog rasta tu zapravo ni nema. Do kraja mandata, prosječna mirovina popet će se na 800 eura, obećanje je Vlade.


Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap