Sportske mirovine: Vrhunskim sportašima država isplaćuje mjesečne naknade, evo koliko iznose

Jasmina Grgurić Zanze
26. srpnja 2024.
Mirovine
A- A+

Vrhunski sportaši s 45 godina i treneri s 55 godina imaju pravo na trajnu naknadu od države. Ona se isplaćuje svakog mjeseca osvajačima medalja na olimpijskim igrama i svjetskim prvenstvima. Hrvatska trenutno isplaćuje 220 takvih naknada, a iznosi se određuju u udjelima prosječne godišnje neto plaće za prethodnu godinu. Najviše je korisnika zlatne olimpijske medalje za koju je naknada stopostotna. Premda ove naknade nisu dio mirovinskog sustava, predstavljaju neku vrstu mirovine sportaša.

Ilustracija | Pixabay

Ilustracija | Pixabay

Vrhunski sportaši u Hrvatskoj imaju pravo na uplatu obaveznih doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje iz sredstava državnog proračuna, uz određene uvjete. Isto tako, sportaš koji je osvojio medalju na olimpijskim igrama i svjetskom prvenstvu u olimpijskim sportovima, ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu kada navrši 45 godina. Jednako pravo, ali samo za olimpijske medalje, imaju i treneri kada navrše 55 godina. Trajna naknada isplaćuje se svaki mjesec.

Najviše naknada za zlatne olimpijske medalje

Premda nije dio hrvatskog mirovinskog sustava, ova naknada zapravo predstavlja mirovinu za vrhunske sportaše. Ukupan broj sportaša korisnika trajnih novčanih mjesečnih naknada u ovome trenutku je 220, prema podacima Ministarstva turizma i sporta. Kada je riječ o svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskim sportovima, za zlatnu medalju država trenutno dodjeljuje deset trajnih naknada, 11 za osvojenu srebrnu medalju i 33 mjesečne naknade za broncu.

Za zlato na olimpijadi dodjeljuju se 53 trajne naknade, za srebro 38, a za broncu 20. Četiri trajne naknade država isplaćuje za zlato osvojeno na paraolimpijskim igrama, a tri za broncu na istome natjecanju. Na olimpijskim igrama gluhih osvojeno je 35 zlatnih medalja za koje država trenutno isplaćuje trajnu mjesečnu naknadu, jednu za srebro i 12 za brončanu medalju.

Najveći iznosi naknade za zlatne olimpijske medalje

Koliko iznosi trajna naknada definira Zakon o sportu, a iskazuje se prema udjelu u prosječnoj plaći za prethodnu godinu u odnosu na godinu u kojoj se trajna naknada isplaćuje. Prosječna plaća u 2023. godini, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, iznosila je  1.148 eura.

Sto posto iznosa, dakle 1.148 eura svakog mjeseca dobivaju osvajači zlatnih medalja na olimpijskim, paraolimpijskim i olimpijskim igrama gluhih. Po 80 posto isplaćuje se za srebrne medalje na olimpijskim natjecanjima i zlatne medalje na svjetskim natjecanjima, što iznosi 918,4 eura.

Za broncu na olimpijadi i srebro na svjetskom prvenstvu ide 60 posto prosječne godišnje plaće, odnosno 688,8 eura. Tek 40 posto prosječne plaće svakog mjeseca dobivaju osvajači bronce na svjetskim prvenstvima, što je iznos od 459,2 eura. Što se tiče trenera, njima pripada trajna naknada u visini 100 posto prosječne godišnje plaće za olimpijsko zlato, 80 posto za olimpijsko srebro i 60 posto za broncu.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap