Sporazum hrvatske i makedonske agencije za mirovinske fondove: ‘Želimo potaknuti rast privatne štednje’

Jasmina Grgurić Zanze
11. srpnja 2024.
Mirovine
A- A+

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) potpisala je sporazum o suradnji s makedonskim regulatorom za mirovinske fondove. Pomoći će to Sjevernoj Makedoniji u pristupanju Europskoj uniji, a dvije će zemlje surađivati na temelju dosadašnjih iskustava i sve većih izazova. Mirovinski sustavi su im slični, a najveći izazov predstavlja starenje stanovništva, pri čemu treba jačati privatnu mirovinsku štednju.

Maksud Ali i Ante Žigman | Foto: Hanfa

Maksud Ali i Ante Žigman potpisali sporazum o suradnji | Foto: Hanfa

Sporazum o razumijevanju potpisali su predsjednik Upravnog vijeća Hanfe, Ante Žigman i predsjednik Stručnog vijeća Agencije za nadzor kapitaliziranog mirovinskog osiguranja Republike Sjeverne Makedonije (MAPAS), Maksud Ali. Obje ove ustanove članice su Međunarodne organizacije nadzornih tijela za mirovinske sustave.

Sporazum će proširiti razmjenu iskustava i pomoći Sjevernoj Makedoniji u procesu usklađivanja regulatornog okvira i jačanju administrativnih kapaciteta s ciljem pristupanja Europskoj uniji. Poseban naglasak bit će na tehničkoj pomoći kroz programe EU-a TAIEX i Twinning, gdje Hanfa može pružiti podršku na temelju dosadašnjih iskustava.

Starenje stanovništva kao najveći izazov

– Drago nam je da Hanfa može podijeliti svoje iskustvo pristupanju Europskoj uniji te pomoći MAPAS-u da što kvalitetnije i na vrijeme zatvori važno poglavlje povezano s financijskim uslugama. Na taj način Sjeverna Makedonija može biti u mogućnosti lakše usvojiti buduće regulatorne inicijative iz Europske unije kako bi mirovinski sustav dugoročno ostao održiv i osigurao veće mirovine u budućnosti. Nažalost, obje zemlje imaju slične izazove zbog kontinuiranog demografskog starenja stanovništva. Vjerujem da ćemo ovom suradnjom, uz svu našu tehničku pomoć, konstruktivno otvoriti i dodatne teme i zajedničke prijedloge s ciljem poticanja rasta privatne mirovinske štednje, rekao je Ante Žigman.

Kroz program TAIEX u nadolazećem razdoblju održat će se niz radnih susreta između predstavnika Hanfe i MAPAS-a. U okviru prvog službenog posjeta Zagrebu predstavnicima MAPAS-a predstavljeni su modeli procjene sistemskih rizika koje primjenjuju Hanfa i drugi regulatori u EU-u, glavna područja nadzora domaćeg tržišta mirovinskih fondova te Hanfine dosadašnje aktivnosti u području edukacije građana o važnosti mirovinske štednje.

Hrvatska i Makedonija imaju slične mirovinske sustave

Opet rušimo rekorde zaposlenosti: Omjer radnika i umirovljenika najveći u zadnjih 16 godina

Mirovinski sustav Sjeverne Makedonije, kao i u Hrvatskoj, temelji se na višestupnom modelu koji obuhvaća javni mirovinski sustav, obvezno osobno mirovinsko osiguranje i dobrovoljno mirovinsko osiguranje. Trenutačna stopa doprinosa iz prvog stupa iznosi 18.8 % bruto plaće te 6 % za drugi stup, a mirovine ovise o akumuliranim sredstvima na individualnim računima. Na tržištu im djeluju tri mirovinska društva koja upravljaju obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima, čija ukupna imovina iznosi gotovo 1,5 milijardi eura. Trenutačna starosna dob za umirovljenje postavljena je na 64 godine za muškarce i 62 godine za žene, uz minimalno 15 godina mirovinskog staža.

Hrvatska ima rekordan broj zaposlenih, čemu doprinosi i sve veći uvoz radne snage. Krajem lipnja imali smo 1.739,224 radnika, o čemu više možete pročitati ovdje. Prema podacima MUP-a, u prvih šest mjeseci ove godine izdano je više od čak 112.000 radnih dozvola. Najviše je pritom državljanima Bosne i Hercegovine (21.989), Srbije (18.061), Nepala (17.988), Indije (10.128) i Sjeverne Makedonije (9.184). Kako bi strani radnici ostvarili mirovinska prava u Hrvatskoj, HZMO potpisuje ugovore o socijalnom osiguranju s drugim zemljama.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap