Prosječna plaća za siječanj u Hrvatskoj veća je za 48 eura, dijelom zbog rasta minimalne plaće, što je srušilo udio mirovina za oko dva posto. Zavod za mirovinsko osiguranje prikazuje udio u plaći od 44,9 posto na prosječnu mirovinu od 556 eura, no tu su i mirovine branitelja, djelatnih vojnih osoba i pripadnika HVO-a. Bez njih, udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći je oko 40 posto. Kada uračunamo i isplate korisnicima u inozemstvo prema međunarodnim ugovorima, on pada na oko 36 posto.
Mirovine su siječanjskim usklađivanjem uvećane za 4,19 posto, o čemu smo pisali ovdje. Umirovljenici će ovo povećanje dobiti tek na isplati u travnju za ožujak, sa zaostacima za siječanj i veljaču. Slaba je to utjeha, tim više jer mirovine iznova sve više zaostaju za plaćama. Novi pad udjela mirovina u plaćama dogodio se upravo ovoga mjeseca i to s 46,7 posto na 44,9 posto.
Plaća će i dalje ići gore, a udio mirovina padati
Razlog je rast prosječne plaće za čak 48 eura u siječnju, za što je dijelom zaslužan rast minimalca od siječnja za više od sto eura neto. Ne treba zaboraviti ni da će od travnja rekordno rasti plaće u državnim i javnim službama, što će dodatno produbiti jaz. Zanimljivo je kako pad udjela mirovine u plaći od gotovo dva posto dolazi samo mjesec dana nakon rekordna rasta. Naime, u veljači su rasle mirovine zbog povrata od pet posto umirovljenima prema posebnim propisima te rasta osnovnih mirovina umirovljenih iz oba mirovinska stupa, a prosječna plaća za prosinac je pala, o čemu smo više pisali ovdje.
Prosječna mirovina isplaćena u ožujku iznosi 556 eura i takva čini 44,9 posto udjela u prosječnoj plaći, koja je za siječanj iznosila rekordnih 1.239 eura. U veljači je prosječna mirovina bila ista, ali je prosječna plaća iznosila 1.191 eura pa je udio bio 46,7 posto. Udio mirovina bio je veći nego sada čak i u siječnju, kada je iznosio 45,6 posto. Mirovina je tada bila nešto nižih 551 eura, a plaća 1.208 eura.
Mirovinsko prikazuje ‘prenapuhan’ prosjek mirovina
Ovakav udio mirovine, treba to svakako reći, je prilično prenapuhan. Razlog tomu je novi statistički prikaz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje koji u prosjek računa sve povlaštene mirovine te upravo na takav, najveći mogući prosjek mirovina računa i udio. Ranije su iz službenog prikaza udjela mirovine u prosječnoj plaći bili isključeni branitelji umirovljeni isključivo prema ZOHBDR-u, djelatne vojne osobe i pripadnici Hrvatskog vijeća obrane.
Ipak, i dalje je vidljiv znatno niži udio mirovina u prosječnoj plaći za pojedine kategorije umirovljenika. Najniža mirovina, koju prima skoro svaki treći umirovljenik, iznosi svega 350 eura u prosjeku, a čini tek 28 posto udjela u prosječnoj plaći. Obiteljske mirovine, njih više od 160.000 s prosjekom od 432 eura, čine 34 posto udjela, a više od 88.000 invalidskih mirovina od 375 eura tek 30 posto udjela u plaći.
Hrvatska ima 1,13 milijuna umirovljenika prema općim propisima, premda je i ovdje dio ‘povlaštenih’, a njihova prosječna mirovina u ožujku je 453 eura. Ona čini samo 36,6 posto prosječne plaće. Bez isplata mirovina u inozemstvo, prosjek se penje na 505 eura, što čini 40,8 posto udjela mirovine u plaći.