Siromaštvo starijih osoba: ‘Više od 400.000 umirovljenika ima mirovinu ispod 400 eura’

Jasmina Grgurić Zanze
12. travnja 2025.
Mirovine
A- A+

Siromaštvom je ugroženo 37 posto starijih od 65 godina u Hrvatskoj, a koji čine četvrtinu stanovništva. Pučka pravobraniteljica upozorava da su većinom za to krive niske mirovine, uz rast troškova i cijena. Tako više od 400.000 umirovljenika ima mirovinu ispod 400 eura. Nacionalna naknada za starije bez mirovine je niska, a dobar dio starijih građana nije dobro upoznat ni sa svojim pravima.

Pexels

Ilustracija: Pexels

Oko 22 posto stanovnika Hrvatske stariji su od 65 godina, dok u pojedinim županijama poput Šibensko-kninske taj udio prelazi čak i 27 posto. Stopa rizika od siromaštva za osobe starije od 65 godina lani je nastavila rasti te iznosi 37 posto, pri čemu za žene 40,1 posto. Za starije osobe koje žive same stopa siromaštva je čak 61,4 posto. Pučka pravobraniteljica u novom Izvješću za 2024. godinu jasno kaže da su ‘veliki faktor siromaštva starijih su niske mirovine’.

Iznos zajamčene naknade premalen

Starija ženska osoba vuče za sobom torbu
Stopa rizika od siromaštva sve veća: Ugroženo čak 60 posto samaca starijih od 65

– Većina umirovljenika i starijih osoba zbog niskih mirovina teško podnosi rast troškova života, pogotovo ubrzani rast cijena hrane, a životni standard koji zadovoljava osnovne životne potrebe održavaju uz pomoć članova obitelji koji rade ili iz vlastite imovine, ako njome raspolažu, konstatira pravobraniteljica, pozdravljajući pritom aktualne izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju.

Ističe da su mirovine ostvarene prema ZOMO-u u prosjeku i dalje ostale niske, unatoč rekordnim usklađivanjima. Tako je prosječna mirovina za 1,13 milijuna korisnika prema općim propisima krajem prošle godine iznosila svega 508 eura. Poražavajuće je da je čak 415.835 korisnika primalo neto mirovinu do 400 eura. Umirovljenicima je lani isplaćeno i nekoliko Vladinih dodataka, što je malo ublažilo njihove loše financije.

S druge strane, sve je više korisnika nacionalne naknade za starije osobe, zahvaljujući povećanim cenzusima za starije od 65 bez mirovine. Te izmjene preporučila je godinu dana ranije i pravobraniteljica, kao i mogućnost dostave naknade poštom. Ipak, smatra pravobraniteljica, iznos naknade nije dovoljno podignut, sa 120 na 150 eura, što je niže od zajamčene minimalne naknade za samce, a koja je lani iznosila 195 eura.

‘Imam 83 godine i nikakva primanja i prava’

Novčanice eura u rukama
Naknada za ugrožene kupce energenata: Evo tko sve ima pravo na 70 eura mjesečno

– Više puta sam se obraćao socijalnoj službi, do sada bez rješenja. Imam 83 godine i u Hrvatskoj nema riješena nikakva primanja, čak ni minimalnu zagarantovanu mirovinu koju država daje ovoj staračkoj populaciji. Također nemam riješeno ni zdravstveno osiguranje, nisam osiguran i u slučaju neke zdravstvene potrebe ne mogu se nigdje javiti, posvjedočio Uredu pučke pravobraniteljice jedan stariji umirovljenik.

Pravobraniteljica podsjeća da pravo na naknadu za ugroženog kupca energenata imaju i korisnici nacionalne naknade za starije. Riječ o o ‘vaučerima za struju’ od 70 eura, o čemu smo detaljno pisali ovdje. Ipak, većina korisnika nacionalne naknade ne zna da ima ovo pravo. Prema Podacima Ministarstva rada i mirovinskog sustava, krajem 2024. samo 3.144 starijih osoba koristilo je naknadu za ugroženog kupca energenata temeljem statusa korisnika nacionalne naknade za starije osobe, a kojih je više od 17.000.

Ovisno o mjestu prebivališta, mogu biti obuhvaćeni i socijalnim programima koje provode pojedine županije, gradovi i općine. Ipak, korisnici nacionalne naknade i dalje ostaju daleko ispod praga siromaštva, zaključuje pravobraniteljica.

Zavod za socijalni rad mora informirati starije o pravima

– Iz zaprimljenih pritužbi vidljivo je da starije osobe nisu informirane o pravima koja bi
mogle ostvariti u sustavu socijalne skrbi, da zbog narušenog zdravlja i otežane pokretljivosti ne mogu osobno doći u područne urede HZSR-a, a i da im je komunikacija s HZSR-om otežana jer djelatnike HZSR-a teško dobivaju na telefon. Poseban problem je dugotrajnost u postupanju HZSR-a i ZOSI-a pri odlučivanju o pravu na inkluzivni dodatak, zaključuje pravobraniteljica.

Ravnateljica Hrvatskog zavoda za socijalni rad Tatjana Štritof | Canva
Razgovarali smo s ravnateljicom Štritof: 'Riješeno je više od 170.000 inkluzivnih dodataka'

Upravo zbog ovoga pučka pravobraniteljica Hrvatskom zavodu za socijalni rad sada izdaje preporuku da uloži dodatne napore radi informiranja starijih osoba o pravima u sustavu socijalne skrbi te radi olakšavanja komunikacije starijih osoba sa Zavodom.

Zajamčenu minimalnu naknadu krajem prošle godine koristile su 3.174 osobe starije od 65 godina, što je manje nego prijašnjih godina. Prema podacima HZSR-a tijekom 2024. godine starijim je osobama isplaćeno 35.803 jednokratnih naknada koje se priznaju samcu ili kućanstvu koje zbog podmirenja izvanrednih troškova nastalih zbog trenutačnih životnih okolnosti nije u mogućnosti podmiriti osnovne životne potrebe.

Za kraj, pučka pravobraniteljica izdala je preporuku Ministarstvu rada, mirovinskog sustava,
obitelji i socijalne politike, da osmisli i provede mjere radi zaustavljanja rasta siromaštva starijih osoba.


Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap