Sindikat upozorava: ‘Nakon reforme mirovine neće biti ni 50 posto prosječne plaće’

Jasmina Grgurić Zanze
8. travnja 2025.
Mirovine
A- A+

Prijevremene mirovine starijima od 70 godina rast će ukidanjem penalizacije za oko 55 eura. Najniže će rasti 12 eura, a prijevremene za 46 eura. Stiže i trajni dodatak na mirovinu, ali ni to sve neće dići udio mirovine u prosječnoj plaći na 50 i više posto, upozorava Sindikat umirovljenika. Tajnik Igor Knežević ističe i da imamo različite režime umanjenja mirovina, kao i dodatnog staža za majke.

Igor Knežević, glavni tajnik SUH-a | Foto: mirovina.hr

Znatnije povećanje mirovina neće donijeti ni izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju, čija primjena se očekuje u srpnju, kažu iz Sindikata umirovljenika Hrvatske. Glavni tajnik Igor Knežević najveću prednost vidi za prijevremene umirovljenike kojima će se penalizacija ukinuti sa 70 godina, ali ni tu rješenje nije cjelovito. Ipak, prijevremene mirovine rast će ukidanjem penalizacije za oko 55 eura u prosjeku.

SUH traži istu stopu penalizacije za sve

Ilustracija | Pexels
Svaki četvrti umirovljenik živi od 360 eura: Vlada im diže mirovine za 10 eura

SUH traži da se ujednači stopa penalizacije na 9 posto, jer trenutačno u primjeni imamo šest kategorija penaliziranih mirovina s umanjenjima od 6 pa sve do 20,4 posto. Isto tako, Sindikat umirovljenika traži da se penalizacija ukine sa 65 godina. U ovom slučaju zakon je posebno nepravedan prema onima koji su zbog gašenja radnog mjesta morali ići u prijevremenu mirovinu, ako su i imali ‘sreće’ pa imali uvjete za nju, u odnosu na one koji su dobrovoljno otišli u prijevremenu mirovinu, za HRT upozorava Knežević.

Različite režime imamo i kod majki. Samo buduće umirovljenice imat će 12 mjeseci dodatnog staža po djetetu. Umirovljene nakon siječnja 2019. godine imaju već sada šest mjeseci po djetetu, a sve one umirovljenice prije 2019. godine, što je većina, nemaju ništa. Na tu diskriminaciju Ustavni sud upozorio je i Željko Šemper, o čemu smo pisali ovdje.

Za tri posto rast će i najniže mirovine, a za 10 posto invalidske mirovine, što u prvom slučaju donosi samo oko 12 eura više, a kod invalidskih oko 46 eura više u prosjeku, što je već nešto, premda su i te mirovine u startu ispodprosječne. To će se neće drastično promijeniti ni mirovinskom reformom. Uz povećanja mirovina, staž za majke, novu formulu usklađivanja i druge izmjene, stiže i trinaesta mirovina, odnosno trajni dodatak na mirovinu.

‘I dalje predlažemo 13,57 eura po godini staža’

Ruka drži euro
Stiže trajni dodatak na mirovinu: Evo kako će se računati

– Prihvaćeni su zapravo prijedlozi umirovljeničkih udruga da konačno taj dodatak dobiju svi umirovljenici. To je svakako pozitivna stvar, no ono što nije dobro je što će Vlada sama odlučivati koliko će iznositi ta jedna godina staža, odnosno iznos koji će se davati za jednu godinu staža. Mi i dalje predlažemo da se ono fiksno veže uz aktualnu vrijednost mirovine (AVM) koja sada iznosi 13,57 eura. Tako da primjerice, netko tko ima 30 godina staža dobije 407 eura”, navodi Knežević za HRT.

Udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći daleko je od obećanih 60 posto, što je standard razvijenih europskih zemalja.

– Po nekim našim grubim procjenama opet neće niti 50 posto udjela biti prosječne mirovine u prosječnoj plaći, navodi Knežević za HRT.


Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.

Copy link
Powered by Social Snap