Saznali smo koliko iznose mirovine u zemljama u kojima rade Hrvati

Ana Kanazir
16. prosinca 2023.
Mirovine
A- A+

Mnogi Hrvati rade u drugim zemljama, a osim što su tamo plaće puno veće, jednako tako su i drugačije izgledaju uvjeti za mirovinu, ali i život u mirovini. Negdje će radnici u mirovinu moći otići sa 65 godina i 15 godina radnog staža, kao i kod nas, dok će, na primjer, u Irskoj umirovljenici stariji od 66 godina primati takozvanu državnu mirovinu i to na tjednoj bazi.

Novčanice eura u raznim apoenima

Euro | Foto: mirovina.hr

Neki su još za vrijeme rata otišli živjeti izvan Hrvatske, a samim time će vrlo vjerojatno tamo dočekati i primati mirovinu. Donosimo uvjete za odlazak u mirovinu, kao i iznos mirovina u Sloveniji, Austriji, Njemačkoj, Irskoj i u Kanadi.

Slovenija

Slovenci u mirovinu odlaze kada napune 65 godina i imaju najmanje 15 godina staža. Odnosno dugogodišnji osiguranici u mirovinu mogu ići kada imaju 60 godina i 40 godina staža.

Što se tiče iznosa mirovine, prosječna starosna mirovina je za 484.124 umirovljenika za listopad iznosila 825,02 eura u bruto iznosu. Osim toga, umirovljenici u ovoj državi imaju brojne pogodnosti i popuste, a kako izgleda život u Sloveniji nam je u ovom tekstu otkrila Kata.

Austrija

Trenutna dob za umirovljenje u Austriji je 65 godina za muškarce i 60 godina za žene. Baš kao i kod nas, u Austriji je cilj da se ova dob izjednačeni na 65 godina za jedne i druge. S druge strane, potrebno je imati najmanje 15 godina staža da bi osoba mogla otići u mirovinu.

Rekordna stopa inflacije dovela je do povećanja mirovina u Austriji za čak 9,7 posto. Tako će od iduće godine minimalna mirovina iznositi 1.217 eura, o čemu smo pisali ovdje.

euri u rukama
Mirovine u 2024. rastu i u Njemačkoj, povećanje je minimalno

Njemačka

U Njemačkoj osobe mogu otići u mirovinu kada navrše 65 godina i 11 mjeseci, a od iduće godine će se ova dobna granica povisivati po dva mjeseca pa bi u 2031. godini dob za odlazak u mirovinu trebala biti 67 godina za sve nove umirovljenike.

Prosječna mirovina u Njemačkoj kreće se na razini oko 1.500 eura, no za taj iznos Nijemci moraju raditi najmanje 40 godina za prosječnu bruto plaću od najmanje oko 3.600 eura mjesečno. Ipak, iznos mirovine će ovisiti i o tome u kojoj su saveznoj državi zaradili penziju, o čemu smo pisali ovdje.

Irska

U Irskoj se u mirovinu može otići sa 66 godina. Umirovljenici tamo dobivaju državnu mirovinu i to svakoga tjedna. Od siječnja ove godine državna mirovina tjedno iznosi najmanje 265,30 eura ili 37,80 dnevno. Iznos će zapravo ovisiti i o tome koliko godina ste pridonosili sustavu socijalnog osiguranja. Treba uzeti u obzir kako je životni standard u Irskoj puno viši.

S druge strane postoji i štednja za mirovinu, odnosno privatna štednja koja omogućava dodatan novac i lakši život kada se umirovite. Ovo funkcionira slično kao naš treći stup. Ipak, od iduće godine bi se trebali okrenuti prema nama poznatijem mirovinskom sustavu.

Dio hrvatske emigracije prima mirovine po neobičnom principu: Evo što smo doznali o mirovinskom sustavu Kanade

Kanada

U Kanadi visina mirovina ovisi o dobi, prihodima i uplaćenim mirovinskim doprinosima. Tako je standardna dob za umirovljenje 65 godina, ali građanima je dozvoljeno ići u mirovinu sa 60 ili 70 godina.

Također, mirovinu je moguće dobiti 12 mjeseci unatrag, ali samo ako je zahtjev predan nakon 65. godine, o čemu smo pisali u ovom tekstu. Maksimalne starosne mirovine isplaćene u ovoj godini iznosile su 1253,59 kanadskih dolara.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap