Različitosti mirovinskih sustava: Pogledajte u kojoj su zemlji mirovine najveće, a u kojoj najmanje
U svakoj zemlji vrijede drugačija pravila za umirovljenje. Ovo se odnosi na dob za umirovljenje koja se bitno razlikuje, ali jednako tako se razlikuju i iznosi mirovina od zemlje do zemlje. Tako je najniža dob za umirovljenje ona od 49 godina za žene, a 52 godina za muškarce u Turskoj, dok je prosječna mirovina najveća u Norveškoj i ona iznosi 1.797 eura.
Kao što smo već pisali ovdje, Francuzi nisu zadovoljni s promjenama dobi umirovljenja pa zato prosvjeduju, dok Grci nisu zadovoljni iznosom mirovine pa su i oni odlučili izaći na ulice, o čemu možete čitati u ovom tekstu. Ipak, stanje s mirovinama i dobi odlaska u mirovinu se razlikuje od države do države.
Najveća prosječna mirovina je u Norveškoj
Još jedan problem koji se javlja u mirovinskim sustavima, a koji posebno muči Nijemce, je veliki broj umirovljenika mlađih od 65 godina, što nije održivo za njihov mirovinski sustav, a o čemu smo pisali ovdje. Kako navodi Edah Henić za Al Jazeera, Francuska je na drugom mjestu od zemalja u EU koja ima najveću javnu potrošnju za mirovine. Ispred nje se nalaze Grčka i Italija. S druge strane, najmanje izdvaja Irska. U regiji, za mirovine najviše izdvaja Srbija i to 10,3 posto, a mi smo odmah iza nje.
Od iznosa mirovina, u BiH primaju najmanje, one iznose 294 eura, u Sjevernoj Makedoniji prosječna mirovina iznosi 311 eura, dok je u Srbiji mirovina 323 eura. U Sloveniji je trenutna najniža mirovina svega 310,11 eura, dok je zajamčena na razini od 687,75 eura, o čemu smo pisali ovdje. U Hrvatskoj je iznos prosječne mirovine, bez međunarodnih ugovora, nakon usklađivanja, za mjesec ožujak bio na 461,38 eura. Prosječna mirovina s međunarodnim ugovorima je u siječnju iznosila 388,22 eura. Povećanje od 5,37 posto donosi još 20,85 eura, što znači da prosječni iznos raste na 409,07 eura.
S druge strane, od većih mirovina prednjači Norveška u kojoj prosječne mirovine iznose 1.797 eura, u Nizozemskoj su prosječne mirovine 1.350 eura, u Italiji je prosječna mirovina 1.097 eura, a u Irskoj su prosječne mirovine 1.061 eura.
Razlikuje se i dob odlaska u mirovinu
Što se tiče dobi za odlazak u mirovinu, dob za prijevremenu mirovinu u zemljama OECD-a se kreće od 58 godina za žene i 59 godina za muškarce u Litvi, do 63.7 u Njemačkoj za žene i muškarce. Što se tiče starosne mirovine, podaci su nešto drugačiji, a ovdje je prosječna dob za umirovljenje u zemljama EU 63,5 godina za žene i 64,3 godina za muškarce.
U Hrvatskoj je od 1. siječnja na snazi važna promjena za umirovljenje žene. Naime, dobna granica za umirovljenje je tako povećana na 63 godine i tri mjeseca, uz najmanje 15 godina staža, o čemu smo pisali ovdje.