Rast plaća srušio udio mirovina: Najniža prosječna mirovina samo 27 posto prosječne plaće

Jasmina Grgurić Zanze
23. svibnja 2024.
Mirovine
A- A+

Prosječna plaća u ožujku narasla je za čak 78 eura te sada iznosi 1.326 eura. Loše se to odražava na udio mirovine u prosječnoj plaći koji je sada opet pao na 43,7 posto, i to kada govorimo o najvećem mirovinskom prosjeku od 579 eura. Na prosječnu mirovinu 1,13 milijuna umirovljenih prema općim propisima, udio mirovine u plaći jedva doseže 36 posto. Ako pak pogledamo prosječne najniže mirovine koje prima svaki četvrti umirovljenik, udio mirovne u plaći je samo 27 posto. Plaće su rasle više nego mirovine, ali tu će razliku umirovljenici osjetiti tek na srpanjskom usklađivanju s isplatom u rujnu.

Vađenje novca iz smeđeg novčanika u kojemu se nalaze i kartice

Novčanik s karticama | Foto: Unsplash

Prosječna neto plaća za ožujak skočila je na 1.326 eura, objavio je ovih dana Državni zavod za statistiku, nakon što su odlukom Vlade porasle plaće u državnim i javnim službama. Udio mirovine u plaći sada je, kako se i očekivalo, iznova u padu zbog rasta prosječne plaće za 78 eura u odnosu na veljaču.

Imamo niži udio mirovina u plaći nego lani

Prosječna mirovina za svih 1.039.983 umirovljenika (bez isplata prema međunarodnim ugovorima) iznosi 579,97 eura. U odnosu na prosječnu plaću u ožujku, riječ je o udjelu od 43,7 posto. Prošlog mjeseca prosječna mirovina iznosila je 577,24 eura, a udio u prosječnoj plaći od 1.248 eura za veljaču iznosio je 46,3 posto. Bio je to najveći udio u posljednjih osam godina, nakon što je u travnju umirovljenicima isplaćena veća mirovina, o čemu smo pisali ovdje.

euri u rukama
Prosječna mirovina u travnju prvi put prešla 500 eura: Razliku je već odavno 'pojela' inflacija

Kako vidimo, udio mirovine u plaći pao je sada za gotovo tri posto. Veći je bio čak i prije nego što su mirovine porasle usklađivanjem za 18 eura u prosjeku pa je tako u ožujku iznosio 44,9 posto. Međutim, rast mirovina za 18 eura i plaća za 78 eura pokazuje kako su plaće rasle za čak četiri puta veći iznos, što je teško nadoknaditi.

Mirovine su svojim udjelom u plaći sada niže nego u istom razdoblju prošle godine, kada su činile 44,5 posto udjela. Za očekivati je kako će udio mirovine u plaći nastaviti padati i u narednim mjesecima, jer plaće najčešće rastu iz mjeseca u mjesec, dok će mirovine stagnirati sve do idućeg usklađivanja. Mirovine će se uskladiti za srpanj, ali sa zakašnjelom isplatom u rujnu prema kretanjima prosječnih cijena i plaća za prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na posljednjih šest mjeseci prethodne.

Realni udio mirovine u plaći iznosi jedva 36 posto

Udio koji se prikazuje za sveukupnu prosječnu mirovinu ujedno je i najveći, naprosto zato što je riječ o najvećem prikazanom iznosu prosječne mirovine prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Da se tako manipulira realnim podacima upozorila je nedavno i predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske, Jasna A. Petrović, o čemu više možete pročitati ovdje.

Predsjednica SUH-a Jasna A. Petrović na konferenciji za medije.
Jasna A. Petrović: 'Rast mirovina je manipuliranje statistikom, ljudi su siromašni'

Tako HZMO udio mirovine u plaći prikazuje na prosječnu mirovinu od 579 eura. Tu su i sve one prema posebnim propisima, koje dižu prosjek, a nisu one koje se isplaćuju prema međunarodnim ugovorima, koje taj prosjek spuštaju. S druge strane, prosječna mirovina oko 1,13 milijuna umirovljenika prema općim propisima iznosi 472 eura, dakle više od stotinu eura manje. Kada tu mirovinu usporedimo s prosječnom plaćom, dolazimo do udjela od svega 36 posto, što je ispod svake razine. Uzmemo li u obzir da se većina isplaćenih mirovina nalazi ispod toga prosjeka, možemo slobodno zaključiti da su mirovine trostruko manje nego plaće.

Najnižu mirovinu od prosječnih 365 eura prima više od 266.000 umirovljenika, odnosno svaki četvrti. Takav iznos primanja čini svega 27 posto udjela u prosječnoj plaći.

Plaća u domovima za starije je prosječnih 1.155 eura

Prosjek tako često ne prikazuje realno stanje, a kako se od prosjeka razlikuju mirovine, tako se razlikuju i same plaće. Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama isplaćena je u djelatnosti financija u iznosu od 2.033 eura. Najniži prosjek je u proizvodnji odjeće od svega 841 euro.

Provjerili smo i koliko zarađuju oni koji rade sa starijim osobama, odnosno u domovima za starije. U djelatnosti socijalne skrbi sa smještajem prosječna plaća iznosi 1.254 eura te je za oko 160 eura veća u ožujku nego u siječnju. U samim ustanovama za njegu prosječna plaća, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, iznosi nešto nižih 1.208 eura, dok je u siječnju bila 1.037 eura. I u konačnici, radnici djelatnosti socijalne skrbi sa smještajem za starije osobe i osobe s invaliditetom zarađuju manje od ostalih u socijalnoj skrbi, 1.155 eura, dakle ispodprosječno su plaćeni za svoj rad. Njihova plaća ipak je nešto porasla od siječnja, kada je iznosila svega 1.023 eura.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap