Radnici ove zemlje sve manje zadovoljni: Ni 1.200 eura mirovine nakon 45 godina rada

Jasmina Grgurić Zanze
26. srpnja 2024.
Mirovine
A- A+

Radnici više nisu zadovoljni iznosima mirovine u odnosu na prosječnu plaću koja prelazi 4.300 eura. Nakon 45 godina rada u Njemačkoj, mirovina za svakog petog umirovljenika jedva doseže 1.200 eura. Zastupnica Sahra Wagenknecht koja je pokrenula pitanje malih mirovina u Bundestagu kaže da je to politički skandal. Upozorava da Nijemci ne bi trebali trpjeti tako niske mirovine, koje su još k tome visoko oporezovane. Problem su ujedno i niski prosjeci mirovinskih primanja, zbog mirovina koje se ostvaruju već nakon pet godina osiguranja.

Radnica | Pixabay

Radnica | Pixabay

Otprilike svaki peti umirovljenik u Njemačkoj s najmanje 45 godina radnog staža prima mirovinu manju od 1.200 eura. Za njemačke prilike prilično je to niska svota s kojom se jedva mogu pokriti troškovi života. Naime, prosječan bruto iznos plaće je u travnju prošle godine iznosio čak 4.323 eura. Njemačke mirovine ne zadovoljavaju više potrebe tamošnjih stanovnika. Iznose mirovina prema cijeni sata rada možete pogledati ovdje.

Wagenknecht: ‘Takve mirovine su politički skandal’

Radnici na gradilištu
Radite za minimalnu satnicu u Njemačkoj? Evo koliku će vam to donijeti mirovinu

Podaci o iznosu mirovina su navedeni u odgovoru savezne Vlade na upit zastupnice Sahre Wagenknecht, šefice stranke Savez Sahre Wagenknecht (BSW) u Bundestagu, piše dw.com. Krajem prošle godine mjesečna isplata mirovine iznosila je manje od 1.200 eura za otprilike 1,08 milijuna od ukupno 5,4 milijuna starosnih mirovina s najmanje 45 godina staža. Wagenknecht je pitala i za prosječnu mirovinu nakon najmanje 45 godina osiguranja. Dobila je odgovor da u cijeloj zemlji ona iznosi prosječno 1.604 eura.

– Prosječna mirovina od 1.604 eura nakon najmanje 45 godina rada, to pokazuje koliko je njemački mirovinski sustav slab… A to što svaki peti umirovljenik nakon 45 godina rada prima manje od 1.200 eura mirovine je politički skandal, upozorila je Wagenknecht u izjavi za njemačku novinsku agenciji DPA.

Predstojeća izborna kampanja za Bundestag će, po njezinom očekivanju, biti i odluka o zakonskoj mirovini. Njemački građani ne bi trebali trpjeti tako niske mirovine, dodala je, a koje su uz to visoko oporezovane.

Mirovine za pet godina staža ruše prosjek

Pet godina rada za njemačku mirovinu: Iznos isti kao za 15 godina u Hrvatskoj

Niske mirovine imaju više uzroka. S jedne strane, mnogi samostalno zaposleni, državni službenici ili kućanice također primaju zakonsku starosnu mirovinu ako su tijekom života barem pet godina uplaćivali doprinose u mirovinsko osiguranje, objašnjava Savezni institut za istraživanje stanovništva. Koliko iznosi njemačka mirovina za pet godina staža, pisali smo ovdje. Zbog kratkog trajanja uplata dolazi do niskih mirovina. Kod mnogih žena u zapadnoj Njemačkoj mirovinu smanjuju dulje stanke u radu, više rada na pola radnog vremena i niže plaće.

Savezno ministarstvo rada naglašava u svom odgovoru Sahri Wagenknecht da se iz visine mirovine ne može zaključiti visina ukupnog prihoda. Mnoge starije osobe imaju dodatne prihode. Ministarstvo se također poziva na kućni kontekst, odnosno slučajeve gdje većina žena ima nisku mirovinu, ali zadovoljavajuću ukupnu situaciju, jer su mirovine supružnika natprosječno visoke, a često postoje i značajan iznos vlasništva, primjerice nekretnina.

Njemačko mirovinsko osiguranje ukazuje da u Njemačkoj ima puno ‘mini mirovina’, što se vidi na primjeru kućanica i samostalnih djelatnika. Oni su bili osigurani svega nekoliko godina, zbog čega primaju vrlo niske mirovine, što u konačnici snižava prosjek.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap