Radi oko 30.000 umirovljenika: Najviše ih je u trgovini, a jedan lanac ih posebno traži
Sve je više umirovljenika koji rade. Tako ih je krajem travnja bilo gotovo 30.000, što je za tisuću više nego u ožujku. Najviše ih je u trgovini, više od 5.000, a slijede prerada, stručne djelatnosti, administracija i građevina. Najveći skok zabilježen je u turizmu. Tako više od 1.800 umirovljenika radi u djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i posluživanja hrane. Na burzi rada za umirovljenike traže se najviše trgovci, a najviše oglasa za posao trenutno nudi Studenac, mahom na obali i otocima. Tražene su i čistačice, kuhari.
Umirovljenika koji rade do polovine radnog vremena iz mjeseca u mjesec sve je više. Čak tisuću više radilo ih je krajem travnja u odnosu na ožujak, a u ožujku u odnosu na veljaču bilo ih je oko 700 više, o čemu smo pisali ovdje. Krajem prošloga mjeseca, prema posljednjim dostupnim podacima Zavoda za mirovinsko osiguranje, radilo ih je gotovo 30.000. Nakon dvije godine rada u mirovini, imate pravo na novi izračun mirovine, o čemu više možete pročitati ovdje.
Najveći rast u turističkim djelatnostima
Krajem travnja, uoči početka turističke predsezone, radio je 29.791 umirovljenik. U ožujku zaposlenih građana u mirovini bilo je 28.735, dok je krajem veljače radilo njih 28.059. Brojka je tako u dva mjeseca rasla za više od 1.700 umirovljenika koji su ujedno postali i osiguranici. Za očekivati je da će ih već u predsezoni biti više od 30.000, dok se veliki skok očekuje u jeku turističke sezone.
U trgovini je broj zaposlenih umirovljenika prešao 5.000. Krajem travnja u ovoj za njih vodećoj branši radilo ih je 5.044. Više od 3.900 radi ih u prerađivačkoj industriji, a jednako toliko i u stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima. Na četvrto mjesto smjestile su se administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti s oko 3.300 zaposlenih, dok je na petom mjestu građevina s oko 3.200 zaposlenih.
Prijevoz i skladištenje okupljaju 2.461 zaposlenih u mirovini, a zdravstvena zaštita i socijalna skrb njih 1.727. Između toga smjestio se upravo turistički sektor pa tako 1.878 umirovljenika radi u djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i posluživanja hrane, oko 300 više u travnju nego u ožujku. U svim navedenim djelatnostima došlo je do porasta broja zaposlenih građana u mirovini, pri čemu upravo najviše u turizmu.
Najtraženiji prodavači, najviše ih traži Studenac
Na burzi rada za umirovljenike pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje traga se za na stotine umirovljenika koji bi radili. Najtraženiji su prodavači, za koja su aktivna čak 174 oglasa za posao. Slijede ih 142 ponude za posao čistačice te 74 za čuvara. Traži se i 55 medicinskih sestara te 34 njegovatelja. Kada je riječ o uslužnim djelatnostima, aktivno je 49 oglasa za radno mjesto kuhara, 27 pomoćnih kuhara te 20 za kuhinjske radnike uz 32 posla za konobare. Među umirovljenicima poslodavci traže i 46 vozača teretnih vozila i 26 lakih dostavnih vozila uz 30 dostavljača.
Kuhari se ne traže samo diljem Dalmacije, nego i u Zagrebu, Vinkovcima, Slavonskom brodu, Sisku… Neki traže i više radnika za jedno radno mjesto. Raditi se može i bez iskustva i vozačke dozvole, a osim dalmatinskih konoba, potražnja je i za kuharima u domovima za starije osobe.
U trgovinama se također zapošljava diljem Hrvatske. Radnike u mirovini masovno diljem obale i otoka trenutno traži Studenac koji ima najveći broj oglasa u ovoj kategoriji. Zapošljava i Kik, a tu i tamo i manje lokalne trgovine i pekare.