Rad u mirovini: Sve više ‘sijedih glava’ radi na stručnim, znanstvenim i tehničkim poslovima
Više od 27.300 umirovljenika radi uz mirovinu. Premda je trgovina i dalje vodeća s oko 17 posto svih zaposlenih, na drugo su se mjesto probile stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti. Radnika očito sve više nedostaje i na tim bolje plaćenim poslovima. Ipak, jednako toliko radi ih i u slabo plaćenoj prerađivačkoj industriji. Aktualna je i administracija, ali i građevina kao rastući biznis. Bez umirovljenika se ne bi moglo ni u prijevozništvu, ali ni u medicini i obrazovanju, pokazuju podaci Zavoda za mirovinsko osiguranje.
Novu godinu radom u mirovini započelo je 27.336 umirovljenika, pokazuju podaci Zavoda za mirovinsko osiguranje. Riječ je o korisnicima starosne, prijevremene i obiteljske mirovine koji imaju pravo na rad do polovine radnog vremena. Isto tako, među njima su i prema posebnim propisima umirovljeni vojnici, policajci, ovlaštene službene osobe, vatrogasci i branitelji čija su prava na rad nešto šire postavljena. Oni mogu raditi i puno radno vrijeme, uz isplatu polovine mirovine. Kakav je odnos radnika i umirovljenika u Hrvatskoj te prate li trendovi rada u mirovini trendove rada u aktivnoj životnoj dobi, možete pročitati ovdje.
Stručne djelatnosti okupljaju sve više ‘sijedih glava’
Na godišnjoj razini sve je više umirovljenika koji rade, iako brojka trenutno stagnira te je u padu ako je uspoređujemo s turističkim mjesecima, kada se umirovljenici pojačano zapošljavaju na sezonskim poslovima, o čemu smo pisali ovdje. Dolaskom nove sezone, nema sumnje da će biti sve više zaposlenih umirovljenika. U siječnju ih je u djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane radilo gotovo 1.500, što također nije zanemariva brojka.
Trgovina je djelatnost koja okuplja uvjerljivo najviše radnika iz mirovine, njih čak 4.652, odnosno čak 17 posto svih zaposlenih umirovljenika. Na drugo su se mjesto s 3.732 zaposlenih probile stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti, što znači da radnika ne nedostaje samo u niže plaćenim poslovima. Ipak, gotovo jednako toliko, točnije 3.653 radi ih i u prerađivačkoj industriji, gdje su uvjeti i plaće znatno lošiji. Administrativne i pomoćne uslužne poslove obavlja oko 3.000 umirovljenika, a jednako toliko ih je i u građevinarstvu kao rastućoj djelatnosti kada je o zapošljavanju riječ. Prijevozom se bavi više od 2.000 umirovljenika, dok zdravstvo i socijalna skrb okupljaju više od 1.600 radnika u mirovini. U obrazovnom sektoru zaposleno je 737 umirovljenika.
Žena više u obrazovanju, turizmu i uslužnim poslovima
Kada je riječ o spolovima, na rad u mirovini češće se odlučuju muškarci, nego žene. Tako trenutno radi više od 17.800 umirovljenika i 9.500 umirovljenica. Žene više rade u obrazovanju, turizmu i uslužnim djelatnostima, dok u ostalim djelatnostima glavnu riječ imaju umirovljeni muškarci.
Razlike u radu, osim po spolovima, postoje i po dijelovima Lijepe naše. Tako se, očekivano, najviše radi u Gradu Zagrebu, gdje je zaposlena gotovo trećina svih umirovljenika koji rade. Među županijama prednjači Splitsko-dalmatinska, odmah iza nje je Primorsko-goranska, a po broju umirovljenika koji rade slijedi Istarska pa tek onda Zagrebačka županija.