Pučka pravobraniteljica poručuje: Umirovljenicima koji dugo čekaju mirovinu prekršena su prava
Sve više građana prijavljuje da rješenje o mirovini čekaju mjesecima. Upravo je na ovaj problem upozorila pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter uoči Međunarodnog dana starijih osoba. Ona kaže kako su umirovljenicima koji mjesecima čekaju svoje zarađene mirovine prekršena prava. Dodaje i kako se u tom periodu moraju snalaziti da bi podmirili osnovne životne potrebe, kupili hranu ili platili režije, a samim time se onda nalaze i na rubu egzistencije.
Krajem prošle i početkom ove godine pristiglo je više od 21.000 zahtjeva za mirovinu. Više od 15.000 ih je riješeno, ali tu HZMO ubraja i rješenja o isplati predujma, njih više od 5.000, tako da i dalje oko polovine novih umirovljenika čeka konačno rješenje o mirovini. Više smo pisali i ovdje. Na isti problem se sada osvrnula i pučka pravobraniteljica, koja oštro osuđuje ovakvu situaciju.
Problem i dalje postoji unatoč preporukama pravobraniteljice
Da se dugo čeka na rješenje o mirovini nije tajna, a o tome su nas u nekoliko navrata obavijestili i naši čitatelji. Kako bi se ovo konačno promijenilo, pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter je, uoči Međunarodnog dana starijih osoba, objavila posebno priopćenje.
U njemu se navodi da je više puta na ovaj problem upozorila Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje. U svojem izvješću za 2023. godinu je tako dala preporuku Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje da poduzme dodatne napore za smanjenje dugotrajnosti postupanja. Ipak, problem je i dalje ovdje i ništa se nije promijenilo.
Život na rubu egzistencije
– Do dan danas, znači gotovo sedam mjeseci i unatoč brojnim požurnicama, rješenja za mirovinu nema. To je moje pravo, a ne nečija milostinja i odugovlačenjem mi činite izravnu materijalnu štetu. Poniženje i duševnu bol ćemo ostaviti sada sa strane, iako nisu zanemarive, a u cijeloj toj stvari je najgori osjećaj nemoći, pritužba je jednog umirovljenika koja je stigla na adresu Pučke pravobraniteljice.
Druga umirovljenica se požalila kako je od podnošenja zahtjeva za mirovinom prošlo sedam mjeseci u kojima je morala živjeti na rubu egzistencije od predujma mirovine u iznosu od 310 eura. Otkrila je kako joj je narušeno dostojanstvo birokratskim, neučinkovitim i formalističkim postupanjem HZMO-a kao upravnog tijela koje bi trebalo pomagati građanima.
Pučka pravobraniteljica je odlučila i ovim putem podsjetiti da se Hrvatska Ustavom odredila kao socijalna država u kojoj su socijalna pravda, jednakost i poštivanja prava čovjeka među temeljnim ustavnim vrednotama. Također još jednom poziva HZMO na provedbu preporuke o dodatnim naporima za smanjenje dugotrajnosti postupanja, piše u priopćenju.
Oni koji čekaju rješenje nemaju sve pogodnosti
– Zakonski rok za rješavanje zahtjeva za mirovinu je do 60 dana i nedopustivo je da umirovljenici duže od toga čekaju mirovinu, čak i uz predujam koji se nekima od njih (no ne svima) u međuvremenu isplaćuje. Iznos tog predujma puno je niži od mirovine na koju imaju pravo i daleko niži od osnovnih troškova. Tako se država štiti od ‘preplate’, ostavljajući nove umirovljenike da se u tom razdoblju snalaze kako bi nadoknadili razliku.
Još jedan problem je i taj što oni koji čekaju rješenje za mirovinu ne mogu koristiti određene popuste ili pogodnosti za umirovljenike, a ne mogu ni ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje kao umirovljenici, već se vode kao nezaposlene osobe. To znači i da se moraju jednom u tri mjeseca javiti u najbliži ured HZZO-a, što je dodatni trošak.