Prosječna mirovina u Zagrebu 622 eura, u jednoj županiji čak 158 eura manja
Prosječna mirovina svih oko 1,2 milijuna korisnika mirovina je 515 eura. Umirovljenici sedam županija žive ispod tog prosjeka, dok je jedna na samoj granici. Mirovina je najmanja u Vukovarsko-srijemskoj županiji, svega 464 eura, što je za čak 158 eura manje nego u Gradu Zagrebu. Tamo građani žive s najvećom prosječnom mirovinom od 622 eura. Mirovine su najniže u još dvije slavonske županije, Brodsko-posavskoj i Požeško-slavonskoj. Puno bolje od njih žive pak stariji građani na području Rijeke, Dubrovnika, Pule i Splita.
Nakon siječanjskog usklađivanja mirovina, koje je umirovljenicima isplaćeno sa zaostacima tek u travnju, prosječna mirovina svih oko 1,2 milijuna korisnika prvi put prešla je 500 eura, o čemu smo pisali ovdje. Povećanje od 4,19 posto utjecalo je i na rast prosječnih mirovina u svakoj pojedinoj županiji. Grad Zagreb prešao je ‘magičnu’ cifru pa im prosječna mirovina sada iznosi 622 eura, što je za oko 36 eura više nego krajem prošle godine.
Županije s najmanjim i s najvećim mirovinama
Prosječna mirovina za umirovljenike u Zagrebu iznosi 622 eura. Najveća je to mirovina po županijama, prema najnovijim statističkim podacima Zavoda za mirovinsko osiguranje. S druge strane, najmanja je u Vukovarsko-srijemskoj županiji gdje umirovljenici preživljavaju mjesec s prosječnih 464 eura, što čini razliku od čak 158 eura. Ispod 500 eura prosječne mirovine imaju još četiri županije; Ličko-senjska (489 eura), Krapinsko-zagorska (493 eura), Brodsko-posavska (494 eura) i Požeško-slavonska (499 eura).
Nakon Grada Zagreba, najveće mirovine imaju Primorsko-goranska županija (599 eura), Dubrovačko-neretvanska (592 eura), Istarska (580 eura) i Splitsko-dalmatinska (572 eura). Sve ostale županije imaju prosjek mirovina ispod 550 eura, izuzev Zagrebačke županije s 556 eura u prosjeku.
Sedam županija ispod prosjeka, jedna na samoj granici
Prosječnu mirovinu po županijama HZMO prikazuje s međunarodnim ugovorima, dakle za svih svojih oko 1,2 milijuna korisnika. Takva mirovina na nacionalnoj razini u prosjeku iznosi 515 eura. Mirovine su u većini županija iznad tog prosjeka, a njih sedam je ispod. Uz već spomenute Vukovarsko-srijemsku, Ličko-senjsku, Krapinsko-zagorsku, Brodsko-podravsku i Požeško-slavonsku, tu su još i Virovitičko-podravska (505 eura) i Bjelovarsko-bilogorska županija (514), dok je na samoj granici s prosjekom od 515 eura Međimurska županija.
Na 1.691,566 radnika, prema podacima za travanj, dolazi 1.226,530 umirovljenika, što čini odnos od 1,38 u korist osiguranika. Njih je iz mjeseca u mjesec sve više, o čemu smo pisali ovdje, ali rast je nedovoljan da bismo dobili povoljniji omjer.