Prosječna mirovina skočila na 620 eura, a udjelom u prosječnoj plaći na 47 posto

Jasmina Grgurić Zanze
19. rujna 2024.
Mirovine
A- A+

Nakon isplate srpanjskog usklađivanja u rujnu, prosječna mirovina za kolovoz porasla je za 39 eura. Sada iznosi 620 eura za sve korisnike mirovina, bez onih prema međunarodnim ugovorima. Udjelom u plaći je prosječna mirovina porasla na 47 posto, što je najveća stopa u posljednjih osam godina. Mirovine su u odnosu na 2013. godinu 75 posto veće. Ipak, najniže mirovine koje prima svaki četvrti umirovljenik i dalje su ispod 400 eura, a malo iznad te granice one su invalidske i obiteljske.

Novčanice euri

Prosječna mirovina porasla je za 39 eura | Foto: Pexels

Prosječna mirovina za kolovoz skočila je na 620 eura, a udjelom u prosječnoj plaći na 47 posto. Podatke nakon isplate usklađivanja u rujnu objavio je danas Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje. Prosječna plaća za srpanj iznosi 1.315 eura, identično koliko i za lipanj, premda su plaće visoko rangiranih državnih dužnosnika rasle za 60 do 70 posto. Ipak, ta se povišica nije odrazila u ukupnom prosjeku. Takvih dužnosnika je malo, a za srpanj u odnosu na lipanj isplaćeno je više minimalnih plaća stranim radnicima uslijed pojačanog zapošljavanja stranaca u srcu turističke sezone. Bilo kako bilo, mirovinska statistika izgleda bolje nego ikada.

Mirovine su danas 75 posto veće nego 2013. godine

Usklađivanjem ne raste mirovina, nego njezina aktualna vrijednost: Evo u čemu je razlika

Prije usklađivanja, prosječna mirovina (s onim visokim iznosima prema posebnim propisima i bez niskih isplata prema međunarodnim ugovorima) za srpanj iznosila je 581 euro s udjelom u prosječnoj plaći od 44 posto. Sada je udio tri postotna boda veći, a mirovina od 620 eura veća je za čak 75 posto nego što je bila 2013. godine, kada je u eurima iznosila 354 eura. Međutim, kako su radničke plaće tada bile znatno manje nego danas, udio takve 75 posto manje mirovine nego danas bio je veći te je iznosio 48,5 posto. Ipak, posljednjim usklađivanjem prekinut je niz najnižih udjela mirovina u prosječnoj plaći u povijesti Hrvatske. Trenutno je udio mirovine u plaći najveći u posljednjih osam godina.

Gledamo li sveukupan broj od 1,227 milijuna umirovljenika, prosječna mirovina iznosi 551 euro. Povećanje je to od 35 eura, premda je po stopi usklađivanja od 7,46 posto mirovina od 516 eura trebala rasti za oko 38 eura. Međutim, ne usklađuju se mirovine, nego njihova aktualna vrijednost (AVM) pri čemu umirovljenici ponekad gube, jer HZMO ne preračunava rast AVM-a na četiri, nego samo na dvije decimale pa se iznos zaokružuje, o čemu smo pisali ovdje.

Svaki četvrti umirovljenik ima tek 394 eura u prosjeku

Željko Šemper u prvom planu, novci u pozadini
Šemper o Vladinim dodacima: 'To je mizerija, umirovljenici više vrate kroz porez državi nego što dobiju'

Prosjek mirovine povoljniji je kada iz statistike uklonimo oko 188.000 isplata prema međunarodnim ugovorima, jer takve mirovine u prosjeku iznose svega oko 169 eura. Bez njih, prosječna se mirovina, uz one povlaštene, penje na 620 eura. Toliko otprilike iznosi prosječna starosna mirovina. Mirovine djelatnih vojnih osoba su 801 euro, branitelja prema ZOHBDR-u 1.213 eura, a 674 eura u prosjeku iznosi mirovina pripadnika HVO-a.

Prosječna starosna mirovina prema ZOMO-u s mirovinskim stažem od 40 i više godina iznosi po novom 906 eura. S druge strane, korisnici najniže mirovine, njih gotovo 269.000 unatoč usklađivanju i dalje primaju mirovine koje su prosjekom manje od 400 eura, točnije 394 eura. Starosna mirovina je sada 628 eura u prosjeku, a za dugogodišnje osiguranike 711 eura. Starosne mirovine prevedene iz invalidske su 530 eura, a prijevremene starosne mirovine 569 eura. Invalidske mirovine nakon usklađivanja iznose 418 eura u prosjeku, a obiteljske 481 eura.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap