Poznato kada kreće isplata nacionalne naknade za starije osobe; Treba se još malo strpjeti

Ana Kanazir
12. rujna 2024.
Mirovine
A- A+

Isplata nacionalne naknade za starije osobe za kolovoz počinje u utorak, 17. rujna korisnicima računa otvorenih u poslovnim bankama. I dalje raste broj korisnika ove naknade pa će je tako dobiti 16.715 korisnika, i to većinski žene. Ovog mjeseca je 226 korisnika više nego prošlog mjeseca, kada je naknadu dobilo 16.489 osoba. Do stalnog povećanja broja korisnika dolazi zbog povoljnijih uvjeta i stalne mogućnosti predaje zahtjeva.

Ruka drži eure

Novac | Foto: mirovina.hr

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje objavio je da isplata nacionalne naknade kreće u utorak, 17. rujna za korisnike poslovnih banaka. Zanimljivo je da i dalje raste broj korisnika u odnosu na prošli mjesec i početak godine.

Zabrinuta starija žena sa sklopljenim rukama
Uskoro počinje isplata jedne naknade za starije osobe; Broj korisnika i dalje raste

Naknadu će dobiti 80 posto žena

Najviše korisnika nacionalne naknade za starije osobe nalazi se u Osječko-baranjskoj županiji, a potom u Splitsko-dalmatinskoj, dok ih je najmanje u Ličko-senjskoj županiji. Prosječna dob korisnika je 72 godine, prema posljednjim podacima HZMO-a. Za ovu isplatu je osigurano 2.495.495,00 eura iz Državnog proračuna.

Kako se povećao broj korisnika naknade, tako se povećao i postotak ženskih korisnica koje su najčešći primatelji. Naknadu će tako dobiti 80,06 posto žena i 19,94 posto muškaraca. U ovoj isplati će naknadu dobiti 226 korisnika više nego prošlog mjeseca, a dobit će iznos od 150 eura. Ne čudi činjenica da se broj korisnika iz mjeseca u mjesec povećava. Tome je tako jer su od siječnja povoljniji uvjeti za prijavu, odnosno prihod članova kućanstva ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstva mjesečno ne smije prelaziti iznos od 300 eura, a osobe mogu uvijek predati zahtjev.

Tko ima pravo na naknadu?

Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe može ostvariti hrvatski državljanin koji je navršio 65 godina života, s prebivalištem na području Hrvatske u neprekidnom trajanju od deset godina neposredno prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava, a to je osnovni uvjet. Uz to moraju biti ispunjeni i drugi zakonom propisani uvjeti, a to su da osoba nije korisnik mirovine niti osiguranik u obveznom mirovinskom osiguranju, da njegov prihod i/ili prihod članova njegovog kućanstva ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstva mjesečno ne prelazi iznos od 300 eura.

Jednako tako, korisnik nacionalne naknade ne može biti korisnik prava na zajamčenu minimalnu naknadu prema propisima o socijalnoj skrbi, a ne smije mu biti ni priznato pravo na uslugu smještaja prema propisima o socijalnoj skrbi te ne smije imati sklopljen ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovor o doživotnom uzdržavanju kao primatelj uzdržavanja, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenja ugovora.

Zahtjev se može predati bilo kada

Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva, ako su ispunjeni svi uvjeti propisani za stjecanje prava. Korisniku mirovine pravo pripada od prvoga dana nakon obustave isplate mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja, a korisniku zajamčene minimalne naknade od prvoga dana nakon prestanka prava na zajamčenu minimalnu naknadu.

Treba znati i kako se zahtjev za nacionalnu naknadu može podnijeti bilo kada. On se predaje osobno u područnoj ustrojstvenoj jedinici HZMO-a prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva, preporučeno poštom ili elektroničkim putem u sustavu e-Građani.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap