Potpisan ugovor o socijalnoj sigurnosti s Albanijom: Donosimo na koji će način biti definirane mirovine
Potpisivanje ugovora o socijalnoj sigurnosti znači da će hrvatski radnici koji rade u Albaniji, ali i albanski koji rade u Hrvatskoj, moći ostvariti prava iz socijalnog sustava na jednak način. Među ta prava spada i mirovinsko osiguranje, odnosno isplata starosnih, prijevremenih, invalidskih i obiteljskih mirovina.
Prilikom posjeta visoke delegacije Republike Albanije Hrvatskoj, potpisan je bilateralni ugovor o socijalnoj sigurnosti, ali i administrativni sporazum bez kojeg taj ugovor ne bi bio primjenjiv. Dokumente su potpisali ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Marin Piletić te njegov albanski kolega, ministar financija i gospodarstva Ervin Mete.
Potpisivanjem ugovora i njegovom ratifikacijom u Saboru, hrvatski će radnici koji rade u Albaniji, ali i albanski koji rade u Hrvatskoj, moći ostvariti prava iz socijalnog sustava na jednak način. To se odnosi na obvezno zdravstveno osiguranje, zdravstvenu zaštitu, naknade za slučaj nezaposlenosti, rodiljne naknade, ali i prava iz obveznog mirovinskog osiguranja. Ugovor će stupiti na snagu nakon što obje države provedu potrebne pravne postupke.
Široka mreža socijalne sigurnosti
Inače, prava iz sustava socijalne sigurnosti, pa tako i iz mirovinskog osiguranja, Republika Hrvatska definirala je takvim međunarodnim ugovorima s Australijom, BiH, Crnom Gorom, Kanadom, kanadskom pokrajinom Quebec, Sjevernom Makedonijom, Srbijom, Turskom i Korejom. Uz to, RH je potpisnica uredbi Europske unije o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti sa svim članicama Europske unije, Europskog gospodarskog prostora (Island, Lihtenštajn, Norveška) te Švicarskom. Poseban protokol o koordinaciji socijalne sigurnosti potpisan je s Velikom Britanijom.
Ostvarivanje prava izvan naših granica
Potpisom takvih ugovora za strane radnike u Hrvatskoj i hrvatske radnike koji su dio svog radnog vijeka proveli u Hrvatskoj, a dio u inozemstvu primjenjuju se hrvatski propisi o mirovinskom osiguranju. Tako osoba koja je stekla uvjete za mirovinu u Hrvatskoj (dob od 65 godina i 15 godina staža), ima pravo na ‘samostalnu mirovinu’, odnosno iznos temeljem staža provedenog samo u Hrvatskoj. Ako, pak, osoba nema uvjete za umirovljenje, ali je skupila nešto staža u Hrvatskoj, dobivat će ‘razmjernu mirovinu’, koja će dijelom biti određena temeljem skupljenog staža u RH, a dijelom temeljem staža u jednoj ili više zemalja potpisnica.
Time se zapravo uređuje pravo na starosnu, prijevremenu, invalidsku i obiteljsku mirovinu osobama koje su dio svog radnog vijeka provele u Hrvatskoj, a dio u nekoj od zemalja s kojima Hrvatska ima potpisane ugovore i sporazume o socijalnom osiguranju.