Poslodavci mahom traže umirovljenike za rad: Evo u kojoj djelatnosti radi najviše osoba u mirovini
S obzirom na to da većini stanovništva ne odgovaraju radni uvjeti i količina posla za određenu plaću, koja je često vrlo niska kada se usporede životni troškovi, ne čudi da poslodavci mahom zapošljavaju umirovljenike, studente i radnike iz drugih zemalja. Nažalost, gotovo trećina umirovljenika u Hrvatskoj preživljava s najnižom mirovinom pa im je bilo kakav dodatni izvor zarade neophodan za dostojanstven život. U veljači je tako na pola radnog vremena radilo 28.059 umirovljenika, najviše njih u Zagrebu, a i dalje se najviše zapošljavaju u trgovini.
Umirovljenicima je već neko vrijeme omogućen rad na pola radnog vremena. Riječ je o radu od 20 sati na tjednoj razini, a uz plaću koju su ostvarili radom, mogu i dalje dobivati puni iznos mirovine. Zanimljivo je kako broj umirovljenika koji rade varira iz mjeseca u mjesec, a u vrijeme sezonskih poslova on se znatno povećava. U veljači, zadnji podaci dostupni u statistici HZMO-a, je na pola radnog vremena radilo 28.059 umirovljenika.
Trgovački lanci traže umirovljenike za rad
Zbog nedostatka radne snage, sve je veća potreba poslodavaca da zapošljavaju i umirovljenike, što se može iščitati iz brojnih oglasa za posao. Upravo je iz tog razloga jedan trgovački lanac objavio oglas u kojem stoji kako traže prodavače-umirovljenike na desetak lokacija u Zagrebu. Nije to jedini trgovački lanac koji traži umirovljenike koji će raditi na pola radnog vremena.
U drugom oglasu za posao, još jedan trgovački lanac pokušava motivirati umirovljenike za prijavu: ‘Ako voliš raditi s ljudima, srdačna si i vrijedna osoba koja želi iskustvo kupovine našim kupcima učiniti ugodnim i opuštenim, onda je ova pozicija za tebe’, navodi n1info.hr.
Od 2017. čak 24.500 zaposlenih umirovljenika više
Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) je prije dvije godine pokrenuo internetsku stranicu za zapošljavanje umirovljenika gdje se u ovom trenu umirovljenicima nudi 703 posla. Od svih tih poslova, najveći broj oglasa, točnije njih 212, odnosi se na poslove prodavača/prodavačice – 212, a slijedi ih 137 oglasa čistača/čistačice.
Isto tako, osim internetske stranice HZZ-a, umirovljenicima koji žele ili moraju raditi na raspolaganju stoje i specijalizirani portali za oglašavanje radnih mjesta kao što su to MojPosao ili Posao.hr. Na njima postoje zasebne rubrike za oglase za posao koji se odnose na osobe u mirovini koje bi radile na pola radnog vremena. Slično su počele raditi i mnoge tvrtke, ponajprije zaštitarske, koje na svojim internetskim stranicama traže radnike u mirovini, prenosi n1info.hr.
Krajem veljače ove godine, bilo je 28.059 korisnika mirovina (starosnih, prijevremenih starosnih i obiteljskih) koji rade na pola radnog vremena i istovremeno primaju mirovinu. U većem postotku rade muškarci, čak dvije trećine njih je u radnom odnosu na pola radnog vremena. Od 28.059 umirovljenih osoba, zaposleno je 18.253 muškaraca i 9.806 žena. U veljači prošle godine bilo je zaposleno oko 5.000 umirovljenika manje, prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.
Najviše umirovljenika radi u Gradu Zagrebu, a najmanje u Ličko-senjskoj županiji
Najviše zaposlenih umirovljenika je u Gradu Zagrebu gdje radi 8.558 umirovljenika, a u Splitsko-dalmatinskoj županiji na pola radnog vremena radi 3.037 osoba u mirovini. Slijedi je Primorsko-goranska županija s 2.711 umirovljenika koji su u radnom odnosu i Zagrebačka županija s njih 1.687.
Najmanji broj zaposlenih umirovljenika, točnije njih 186 živi u Ličko-senjskoj županiji, a zatim u Požeško-slavonskoj gdje na pola radnog vremena radi svega 255 umirovljenika te Virovitičko-podravskoj županiji 287 umirovljenika.
Čak 4.799 umirovljenika radi u trgovini
U trgovini na veliko i malo radi 4.799 umirovljenika što je najveći broj na razini cijele države. Nakon toga, umirovljenici se javljaju na poslove u stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima u kojima je zaposleno 3.806 osoba u mirovini.
Nešto manji broj zaposlenih umirovljenika je u prerađivačkoj industriji, točnije njih 3.773, dok ih je u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima 3.149 te u građevinarstvu 3.081.
Isto tako, u poslovima prijevoza i skladištenja je zaposleno 2.232 umirovljenika koji rade na pola radnog vremena. Djelatnost zdravstvene zaštite i socijalne skrbi u veljači 2024. je zapošljavala 1.638 umirovljenika. Po broju zaposlenih, tu djelatnost prate djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane u kojima radi 1.469 umirovljenika.
Samo jedan umirovljenik radi u diplomatskim ili konzularnim predstavništvima i misijama
Što se tiče zaposlenja u umirovljeničkoj dobi, u obrazovanju radi 764 osoba. Rad u ostalim uslužnim djelatnostima zapošljava 701 umirovljenu osobu. S druge strane 611 umirovljenika radi u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu.
Zanimljivo je da je samo jedan umirovljenik zaposlen u djelatnosti izvanteritorijalnih organizacija i tijela. Inače, to se odnosi na poslove u diplomatskim ili konzularnim predstavništvima i misijama.
U veljači ove godine je radilo sveukupno 28.059 umirovljenika, dok je mjesec prije na pola radnog vremena bilo 27.336 osoba u mirovini. O tome smo već pisali ovdje. To je porast od 723 osobe više koje su zaposlene na pola radnog vremena u mirovini.