Posljednje desetljeće se povećao mirovinski staž, duže se koristi mirovina, a i umirovljenici su sve stariji

Ana Kanazir
29. lipnja 2024.
Mirovine
A- A+

Prosječni mirovinski staž svih umirovljenika koji su mirovinu ostvarili prema ZOMO-u se u posljednjih deset godina povećao za dvije godine. On tako sada iznosi 31 godinu, a povećalo se i prosječno trajanje korištenja svih vrsta mirovina jer se u mirovinu odlazi sve ranije. Zbog starenja stanovništva povećala se i životna dob umirovljenika koja trenutno iznosi 72 godine i pet mjeseci.

Stariji umirovljenik sjedi na klupi u parku

Umirovljenik u parku | Pixabay

Broj umirovljenika, njihova dob i staž se mijenjaju iz mjeseca u mjesec, a vidljive su i promjene na godišnjim razinama, ali i na razini jednog desetljeća. Upravo su nekoliko takvih podataka predstavili u svojem Izvješću o radu i poslovanju za 2023. godinu, iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Izdvojili smo podatke o mirovinskom stažu, dobi za odlazak u mirovinu, ali i prosječnoj dobi umirovljenika.

Umirovljenici sjede i razgovaraju na klupi u parku.
Umirovljenici u mirovinu odlaze sa skoro 32 godine staža, a mirovina im iznosi 432 eura

Novi umirovljenici imaju dulji staž od prosječnog staža

Može se vidjeti kako prosječni mirovinski staž korisnika starosne mirovine iznosi 32 godine, dok staž korisnika prijevremene mirovine iznosi 36 godina. S druge strane, staž korisnika invalidske mirovine je 22 godine, a prosječan mirovinski staž na temelju kojeg je određena obiteljska mirovina iznosi 28 godina.

Prosjek mirovinskog staža svih korisnika mirovina ostvarenih prema ZOMO-u iznosi 31 godinu. Zanimljivo je kako se u posljednjih deset godina prosječni mirovinski staž povećao za dvije godine, na što je povoljno utjecala činjenica da novi korisnici mirovina imaju u prosjeku dulji mirovinski staž od prosječnog staža svih korisnika mirovine. Koliko su staža imali umirovljenici u travnju, ali i u prvom kvartalu ove godine možete pročitati u ovom tekstu.

Prosječan staž novih korisnika koji su ostvarili mirovinu prošle godine iznosi 32 godine i 11 mjeseci. Povećao se i udio ukupnog broja korisnika s navršenim mirovinskim stažem od 40 godina. Ovaj je udio u 2014. godini iznosio 13,57 posto, a do 31. prosinca 2023. se udio povećao na 19,85 posto.

Kako se mijenjao staž po godinama u kategorijama mirovina možete vidjeti ispod:

Tablica s godinama mirovinskog staža

Mirovinski staž | Foto: Screenshot HZMO

Povećalo se trajanje korištenja svih vrsta mirovina

Osim povećanog mirovinskog staža, povećala se i prosječna dob za odlazak u starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu. Razlog za to je vjerojatno dulji ostanak u svijetu rada, pri čemu se rad nakon stečenih uvjeta nagrađuje većom mirovinom samo ako radnik ima 35 godina staža. To znači 27 posto veća mirovina za maksimalnih pet godina duljeg rada, a ovdje smo objasnili i kako to izgleda za žene u mirovini. Poznato je i gdje sve rade osobe starije od 60 godina, pri čemu ih je najviše u prerađivačkoj industriji i trgovini, o čemu smo pisali u ovom tekstu.

Od 2006. do 2023. godine zabilježen je trend stalnog povećanja prosječnog trajanja korištenja svih vrsta mirovina, prvenstveno zbog povećanja prosječne životne dobi korisnika, piše u Izvješću. U 2023. je tako prosječno korištenje starosne mirovine iznosilo 22 godine i jedan mjesec, invalidske mirovine 20 godina i tri mjeseca, a korištenje obiteljske mirovine je iznosilo 18 godina i devet mjeseci.

Postupno se povećava i prosječna životna dob umirovljenika. Prosječna životna dob korisnika mirovina prema ZOMO-u je 72 godine i pet mjeseci. Ipak, treba napomenuti kako se smanjuje udio korisnika u mlađim dobnim skupinama, a povećava se udio korisnika u starijim skupinama. Ovo je poprilično logično, a takav trend se očekuje i ubuduće, zbog starenja stanovništva i sve većeg odlaska zbog rada u druge zemlje.

Copy link
Powered by Social Snap