Porez mora platiti svaki četvrti umirovljenik: ‘Inozemna mirovina mi je 288 eura, a porez 180 eura’

Jasmina Grgurić Zanze
9. svibnja 2024.
Mirovine
A- A+

Svaki četvrti umirovljenik, prema anketi portala Mirovina.hr, mora platiti porez na mirovinu. Među njima je i umirovljenica Katarina, koja uz hrvatsku mirovinu dobiva i onu inozemnu od 288 eura. Porezna uprava za ovu joj je godinu odredila da mora platiti čak 180 eura predujma poreza. Mirovine se oporezuju ako prihodi iznose više od 560 eura. Umirovljenicima se porez umanjuje za 50 posto, a porezne stope propisuju gradovi i općine.

novčanik

Mirovine sve više zaostaju za plaćama i troškovima | Foto: Canva

Početkom svibnja počela je isplata povrata poreza građanima koji na to ostvaruju pravo, o čemu smo pisali ovdje. Porezna uprava kaže kako se većina povrata može očekivati do kraja ovoga mjeseca. Među onima koji ostvaruju pravo na povrat su i brojni umirovljenici koji imaju uzdržavanog člana obitelji, rade honorarno i slično. Međutim, ima i starijih građana koji porez moraju platiti, bilo da primaju inozemnu mirovinu ili im hrvatska mirovina prelazi iznos od 560 eura.

Umirovljenica Katarina mora platiti čak 180 eura

Zbog slovenske mirovine od 230 eura, umirovljenik Mario dobio je porezno rješenje o predujmu poreza od oko 80 eura godišnje, o čemu više možete pročitati ovdje. Predujam bi mu bio dvostruko veći, gotovo 160 eura, da nije dobio umanjenje od 50 posto kao hrvatski ratni vojni invalid. Koliki je godišnji porez na vrlo male inozemne mirovine, vidljivo je i u slučaju umirovljenice Katarine.

– Dobijem inozemnu mirovinu 288 eura i ove godine moram platiti 180 eura poreza. Žalosno, ali istinito, napisala nam je Katarina.

Samo 15 posto umirovljenika očekuje povrat poreza

raiffeisen mirovinski fondovi
Umirovljenicima stižu porezna rješenja: Mario mora platiti 80 eura poreza na mirovinu

Pitali smo umirovljenike u našoj anketi očekuju li povrat poreza. Svaki četvrti (oko 25 posto) od više od 1.700 njih kaže da mora platiti porez na mirovinu. Da neće dobiti povrat poreza, odgovorilo je oko 40 posto umirovljenika. Oko 19 posto ih ne zna što mogu očekivati, dok ih svega oko 15 posto očekuje povrat te jedva čeka da im taj novac sjedne na račun.

Podsjetimo, inozemne mirovine se oporezuju jednako kao i domaće mirovine. Za njih se od 1. siječnja 2024. primjenjuje osobni odbitak od 560 eura te porezne stope koje propisuju gradovi i općine. Obračunati predujam poreza na dohodak od mirovine umirovljenicima se umanjuje za 50 posto. Ako umirovljenik uz inozemnu prima i domaću mirovinu, Porezna uprava kod izračuna predujma poreza na dohodak uzima u obzir oba prihoda, uključujući isplate prigodnih nagrada od strane inozemnog isplatitelja.

Anketa portala Mirovina.hr

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap