Pogledajte kako stoje mirovinski fondovi u lipnju: Čini se kako im i dalje ide dobro

Luka Kalac
23. srpnja 2024.
Mirovine
A- A+

Objavljeno je mjesečno izvješće Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA) s podacima o stanju mirovinskih fondova u lipnju. Zanimljivo je da se i dalje bilježi povećanje broja članova u obveznim mirovinskim fondovima. Također, neto imovina obveznih mirovinskih fondova je iznosila 21,6 milijardi eura, što je 1,4 posto više u odnosu na svibanj. Osim toga, porasla je i neto imovina dobrovoljnih mirovinskih fondova za jedan posto.

Novčanice eura.

Novac | Foto: Unsplash / John Vid

Krajem lipnja obvezni mirovinski fondovi su brojali ukupno 2.280.744 člana, odnosno 8.607 članova (0,4 posto) više nego u svibnju. Zabilježen je i rast broja novih članova po kategorijama, gdje je najveći broj članova, čak 79,6 posto zabilježen u kategoriji B. Daleko manje novih članova je u kategoriji A, točnije njih 15,4 posto i svega 4,5 posto ukupnog broja članova OMF-a u kategoriji C. Dobrovoljni fondovi su također zabilježili rast.

Novčanice od 200 eura posložene u polukrug.
U svibnju rasla neto imovina mirovinskih fondova, a evo kako stoje pojedine kategorije

I dalje se povećava neto imovina obveznih fondova

Obvezni mirovinski fondovi su u lipnju imali novih 10.468 članova, od kojih je 98,8 posto, automatizmom rasporedio Regos. S druge strane, fondove je u lipnju napustilo 1.861 članova zbog odlaska u mirovinu ili smrti. Najveći broj članova, čak 79,6 posto zabilježen je u kategoriji B. Daleko manje novih članova je u kategoriji A, točnije njih 15,4 posto i svega 4,5 posto ukupnog broja članova OMF-a u kategoriji C.

Sagledavajući prinose od početka rada obveznih mirovinskih fondova, oni su dosegnuli 7,5 posto za kategoriju A, 5,3 posto za kategoriju B i 3,3 posto za kategoriju C. Nominalni mjesečni prinosi Mirexa iznosili su krajem prošlog mjeseca 1,2 posto za kategoriju A, jedan posto za kategoriju B i 0,3 posto za kategoriju C. Kako se točno kretao fond kategorije B od samih početaka možete vidjeti u ovom tekstu.

U lipnju su ukupni neto doprinosi uplaćeni u obvezne mirovinske fondove iznosili 126,6 milijuna eura, dok su ukupni iznosi isplata po zatvaranju osobnih računa iz svih OMF-ova bili 38,8 milijuna eura. Za razliku od svibnja, u lipnju je zabilježen porast od 1,8 milijuna eura. Obveznička ulaganja OMF-ova krajem prošlog mjeseca su dosegla 13,2 milijardi eura, odnosno činili su 61,2 posto imovine. Neto imovina obveznih mirovinskih fondova je iznosila 21,6 milijarde eura, odnosno 293,5 milijuna eura više u odnosu na svibanj.

Raste broj članova dobrovoljnih fondova

Krajem lipnja ove godine broj članova osam otvorenih dobrovoljnih mirovinskih fondova (ODMF) je na mjesečnoj razini porastao za 0,5 posto, a broj članova 21 zatvorenog dobrovoljnog mirovinskog fonda (ZDMF) za 0,3 posto, čime su spomenuti fondovi brojali 406.701 (ODMF) odnosno 49.112 (ZDMF) članova. Ukupne uplate u dobrovoljne mirovinske fondove (DMF) iznosile su 9,3 milijuna eura, odnosno 0,7 posto neto imovine s kraja prethodnog mjeseca. Ukupne isplate iz DMF-ova su iznosile 4,2 milijuna eura, što je za 0,3 milijuna eura više od isplata u svibnju. Kako bi se povećala štednja u trećem stupu, iz mirovinskim društava su predložili potaknuti poslodavce na veća ulaganja u mirovinsku štednju zaposlenika kako bi oni u starosti bili financijski sigurniji. Više možete pročitati ovdje.

Zbog umirovljenja i ostalih razloga isplaćeno je 67,9 posto ukupnih uplata, dok je zbog promjene fonda isplaćeno 18,8 posto, a isplate zbog smrti su iznosile 4,3 posto ukupnih isplata. Kod ukupnih isplata zbog umirovljenja 1,4 milijuna eura isplaćeno je putem mirovinskog društva, milijun eura u formi jednokratnih isplata, a 0,9 milijuna eura transferirano je u mirovinska osiguravajuća društva (MOD-ove).

Zabilježen je i porast neto imovine dobrovoljnih mirovinskih fondova u lipnju za 13,6 milijuna eura, što je jedan posto na mjesečnoj razini. Inače, neto imovina OMF-ova je iznosila 1,3 milijardi eura. Mjesečni nominalni prinosi DMF-ova su se kretali od 0,2 posto do 1,1 posto, a prinosi na godišnjoj razini od 3,5 posto do 14,4 posto. Prinosi DMF-ova od početka godine kretali su se u rasponu od 0,9 posto do 7,6 posto. Potrebno je istaknuti kako kod strukture ulaganja DMF-ova najveći dio portfelja čine obveznice, a zatim dionice i investicijski fondovi.

novčanice i kovanice eura pored staklenke s kovanicama
Mirovinska društva otkrila kako povećati dobrovoljnu štednju i osigurati financijsku stabilnost u budućnosti

Ulaganja u dionice i investicijske fondove

U lipnju je zastupljenost ulaganja u dionice iznosila 5,1 milijarde eura, dok su pritom ulaganja u domaće dionice činila 13,6 posto. Nešto manje se ulagalo u inozemne dionice, točnije 9,8 posto imovine fondova.

Ulaganja u investicijske fondove iznosila su 2,2 milijarde eura i udjelom od 10 posto na razini svih obveznih mirovinskih fondova. Novac i depoziti činili su u svibnju 4,4 posto imovine, odnosno 958,2 milijuna eura.

HANFA-inu grafiku mjesečnog izvješća za lipanj 2024. godine pogledajte ispod:

HANFA mjesečno izvješće lipanj

HANFA mjesečno izvješće lipanj | Foto: HANFA

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap