Pavić o inflaciji: ‘Imamo veliki paket za umirovljenike, njih ovo pogađa najviše’

Jasmina Grgurić Zanze
5. veljače 2025.
Mirovine
A- A+

Siječanjska inflacija popela se na četiri posto, dok prema Eurostatu iznosi pet posto te je dvostruko veća od prosjeka eurozone. Bivši ministar Marko Pavić poručuje da rast cijena najviše pogađa umirovljenike, ali da se za njih priprema veliki paket. Dužan mu u Otvorenom nije ostao oporbeni Mihael Zmajlović.

Marko Pavić u Otvorenom | HRT

Marko Pavić u Otvorenom | Snimak zaslona/HRT

Stopa inflacije u Hrvatskoj mjerena indeksom potrošačkih cijena u siječnju je iznosila četiri posto, objavio je u ponedjeljak Državni zavod za statistiku. Time je opći rast cijena na godišnjoj razini ubrzao četvrti mjesec zaredom. Prema harmoniziranom indeksu potrošačkih cijena, inflacija je u siječnju bila pet posto, što je najviše u eurozoni. Stopa inflacije u Hrvatskoj prema Eurostatu iznosi dakle 5 posto, dok je prosjek eurozone oko 2,5 posto. O tome se sinoć raspravljalo i u HRT-ovoj emisiji Otvoreno.

‘Građani grcaju u inflaciji, a cijene rastu’

euro
Otkriveni novi detalji mirovinske reforme: Evo koliko će i kada rasti mirovine

– I Državni zavod za statistiku izašao je s procjenom od 4 posto, no procjena je Europske komisije, a i hrvatske Vlade, da ćemo biti unutar okvira od 2,7 %, odnosno da ćemo biti šesta ili sedma zemlja po inflaciji ove godine, s tim da ćemo imati jedan od najvećih rasta BDP-a, rekao je nekadašnji ministar rada i mirovinskog sustava, Marko Pavić (HDZ). Istaknuo je da je cilj Vlade maksimalan rast standarda građana, posebice onima koje inflacija pogađa najviše, a to su umirovljenici.

– Imamo i veliki paket za umirovljenike. Umirovljenici ove godine mogu očekivati značajnije povećanje mirovina, od promjene formule računanja mirovina, 13. mirovine i to radimo u suradnji s Maticom umirovljenika Hrvatske, kaže Pavić. Što nam sve donosi mirovinska reforma uoči ljeta, pisali smo ovdje.

Mihael Zmajlović (SDP) kaže kako to nije realnost, već je realnost da građani grcaju u inflaciji i da cijene rastu.

– Sve ove mjere nemaju veze s ekonomskom politikom, to su neke vatrogasne mjere, socijalne mjere koje u kratkom roku na prvi pogled ublažavaju inflaciju, ali u konačnici ne čine ništa, pogoršavaju se stvari, smatra Zmajlović. Inflaciju je trebalo rješavati strukturnim promjenama gospodarstva, boljom poreznom politikom i boljim korištenjem europskih sredstava, naglasio je.

PDV manji, a cijene i dalje rastu

Jelana Miloš (Možemo!) reagirala je na podatke o smanjenju PDV-a na neke kategorije proizvoda koje je iznio Marko Pavić. Naime, Vlada je smanjila stopu PDV-a na 5 % za neke prehrambene proizvode, ali cijene su i dalje rasle. Gdje je otišao taj novac, upitala je.

kupovina seniori umirovljenici namirnice šoping
Ovo su ograničene cijene 70 proizvoda: 'Lakše će biti našim umirovljenicima'

– Više od dvije milijarde eura iz proračuna, koje su platili hrvatski građani, nisu otišle na smanjenje cijena. Mjera nije imala efekta na cijene, a hrvatske građane je jako puno koštala. Umjesto toga, trebalo se ulagati u jačanje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja da se vidi zašto ti akteri, nakon što su tako smanjili PDV, nisu smanjivali svoje cijene, smatra Miloš.

Nezavisna Vesna Vučemilović komentirala je zamrzavanje cijena 70 proizvoda. Vatrogasna je to mjera koja će imati kratkoročni učinak. Puno bolje je to što su brojni trgovački lanci, smatra, najavili snižavanje cijena brojnih proizvoda, što znači da oni imaju prostora. Da bi se inflacija svela u neke razumne okvire, trebat će mnogo aktivnosti nekoliko ministarstava, što je i najavljeno, podsjetila je Vučemilović.

– U cijelom ovom procesu ne vidimo Hrvatsku narodnu banku (HNB), kojoj je jedan od ciljeva očuvanje stabilnosti cijena. Otkako smo ušli u eurozonu, HNB više se ponaša kao podružnica Državnog zavoda za statistiku. Treba nam jači angažman Hrvatske narodne banke i svih drugih aktera, poput Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, ali i Državnog inspektorata, kaže.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap