Otkriveni novi detalji mirovinske reforme: Evo koliko će i kada rasti mirovine

Jasmina Grgurić Zanze
15. siječnja 2025.
Mirovine
A- A+

Mirovinska reforma još je u nacrtima, o njoj se tek raspravlja u radnoj skupini, ali Sindikat umirovljenika otkriva dosad nepoznate detalje. Uz trinaestu mirovinu, novu formulu usklađivanja i veći staž za majke, rast će bonifikacija, dok će za tri posto rasti dodatak na mirovine, kao i najniža mirovina. Novi Zakon o mirovinskom osiguranju trebao bi biti donesen u lipnju ove godine.  Umirovljenici pak imaju posve drugačije zahtjeve koje su stavili na stol.

euro

Foto: Unsplash

Mirovinska reforma umirovljenicima će donijeti dugoočekivanu trinaestu mirovinu, odnosno trajni dodatak, ali i druge važne izmjene. Među njima je nova formula usklađivanja u omjeru 85:15 prema povoljnijem indeksu rasta cijena i plaća, kao i 12 mjeseci staža za svako dijete. Za tri posto izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju rast će dodatak koji je inače dio mirovine, dok će za toliko biti veća i najniža mirovina. Osim toga, rast će za 0,03 posto mjesečno bonifikacija za dulji ostanak u svijetu rada. Tako bi mirovine, neovisno o usklađivanju, trebale rasti za tri posto, a uz ostale mjere i više. Detalje koji dosad nisu bili poznati javnosti otkriva donedavna predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske. Jasna A. Petrović, naime, ostaje u Radnoj skupini za izmjenu ovog zakona, kao i u Nacionalnom vijeću za umirovljenike i starije osobe te Upravnom vijeću HZMO-a.

Mirovine će rasti za tri posto mimo usklađivanja

Hrelja Piletic
Vlada počela raditi na mirovinskoj reformi: Iz Ministarstva otkrivaju kada stižu promjene za umirovljenike

– U novom Zakonu o mirovinskom osiguranju bit će implementirane mjere iz Programa Vlade Republike Hrvatske 2024. – 2028. koje su dogovorene s predstavnicima umirovljeničkih udruga na Nacionalnom vijeću za umirovljenike i starije osobe. To su nova formula usklađivanja mirovina prema omjeru 85:15 te godišnji dodatak uz mirovinu, takozvana trinaesta mirovina, koja bi ovisila o godinama navršenog staža te povećanje dodanog staža po djetetu sa 6 na 12 mjeseci. Isto tako, koeficijent za uvećanje odgođenog odlaska u starosnu mirovinu (bonifikacija) podiže se s 0,45 % na 0,48 % po mjesecu kasnijeg umirovljenja. Dodatak uz mirovinu bit će uvećan s 27 % na 30 % dok će aktualna vrijednost najniže mirovine biti povećana na na 106 %. Donošenje novog Zakona planira se za kraj lipnja 2025. godine, otkriva SUH u svom Glasu umirovljenika.

Sindikat umirovljenika se nije složio s mnogim zaključcima Radne skupine za analizu stanja mirovinskog sustava pa su dali izdvojeno mišljenje. Naglašavaju visoku stopu siromaštva umirovljenika i potrebu da se donesu mjere za poboljšanje životnog statusa umirovljenika sada, a ne samo u daljoj i neodređenoj budućnosti.  Na osnovu toga izradili su ‘Očitovanje na novi Zakon o mirovinskom osiguranju’ u kojem SUH traži da se ukine diskriminacija između umirovljenika koji su mirovine ostvarivali prema ranijim propisima i onih koji će ih ostvariti po novom Zakonu.

SUH traži ukidanje penalizacije, ali i ostale važne stvari

Predsjednica SUH-a Jasna A. Petrović na konferenciji za medije.
SUH traži ovih 19 stvari za umirovljenike: Trinaesta mirovina od 206 do 356 eura i to - dvaput godišnje

Traže da se 12 mjeseci staža prizna svim majkama umirovljenicima, a ne samo onima koje su to pravo ostvarile po novim propisima. SUH zahtjeva i ujednačavanje penalizacije na najmanji postotak koji se primjenjivao od 1999. do danas te da se sa 65 godina ukine doživotna penalizacija prijevremenog umirovljenja. Traže i da se bonifikacija ujednači na najveći postotak koji se primjenjivao od 2013. godine.

– Tražimo i da se rad s punim radnim vremenom omogući svim umirovljenicima uz zadržavanje pola mirovine, da se uvede pravo rada s radnim vremenom do 3,5 sata dnevno za sve korisnike invalidske mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti. Isto tako, da se mirovine usklađuju 100 % prema povoljnijem indeksu rasta troškova života ili plaća te da se mirovina korisnicima dostavlja poštom, osim putem banke. Posebno se smatra da je potrebno, poput većine zemalja, drugi obvezni mirovinski stup transformirati u dobrovoljni, jer je previsok tranzicijski trošak i teret na javne financije, navodi Sindikat umirovljenika.

Protiv podizanja starosne dobi za odlazak u mirovinu

Žene će od 1. siječnja 2025. morati kasnije u mirovinu: Provjerite nove uvjete

Sindikat umirovljenika Hrvatske je i protiv podizanja starosne dobi za sve vrste mirovina te također protiv skraćenja razdoblja prijevremenosti s 5 na 3 godine za odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu. Žene od 1. siječnja 2025. idu kasnije u mirovinu, a detalje pročitajte ovdje. Protive se i uvođenju automatskog uključivanja svih novozaposlenih u treći stup dobrovoljnog osiguranja. Predlažu i povećanje poreznog osobnog odbitka mjesečno na 1.000 eura, uvođenje dodatka za samce te pretvorbu sustava individualne kapitalizacije (drugog stupa) u dobrovoljno mirovinsko osiguranje. A oko svih ovih zahtjeva, ističu, čeka ih još puno posla.

Podsjetimo, krajem studenoga 2024. godine prvi put sastala se radna skupina za izradu Nacrta prijedloga Zakona o mirovinskom osiguranju. Novi Zakon na snagu će stupiti do kraja lipnja iduće godine, za Mirovina.hr potvrdili su još prije mjesec dana iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava, o čemu smo pisali ovdje. Sindikat umirovljenika je uoči toga izašao sa svojih 19 zahtjeva, među kojima je iznio detaljne prijedloge za izračun trinaeste mirovine, o čemu više pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap