Otkrivamo koliko iznose mirovine iz drugog i trećeg stupa u 2022. i na početku 2023. godine
Hrvatski mirovinski sustav počiva na tri stupa već 21 godinu. Dok se iz prvog stupa, novac osim doprinosima, isplaćuje i iz državnog proračuna, kod obveznih i dobrovoljnih mirovinskih fondova situacija je nešto drugačija. Ovisno o njihovim prinosima, koji su lani bili s negativnim predznakom, iznos nečije mirovine ovisi i o odabranom modelu isplate. Kako bilo, prosječne mirovine iz drugog i trećeg stupa zajedno još ne mogu nadmašiti prosječnu mirovinu koju isplaćuje HZMO.
Hrvatski mirovinski sustav već 21 godinu počiva na tri stupa. Prvi stup je temeljen na međugeneracijskoj solidarnosti, što znači da je svaki sadašnji zaposlenik dužan uplaćivati 15 posto od svoje bruto plaće kako bi se mirovine mogle isplaćivati sadašnjim umirovljenicima. Drugi stup također obvezuje, ali uplate su ovdje pet posto u privatne mirovinske fondove, kojima su vlasnici banke, a koji investiraju uplaćeni novac u državne obveznice ili dionice tvrtki u Hrvatskoj. Treći stup također počiva na fondovima, investicijski portfelj je jednak, ali uplata u njega nije obvezna. Otkrili smo koliko iznose mirovine iz drugog i trećeg stupa.
Situacija u prvom stupu
S obzirom da je riječ o sustavima koji su komplementarni, ali različiti, vrijedi se zapitati koliko se iz kojeg stupa može dobiti. Stoga smo odlučili napraviti kratku analizu prema dostupnim nam podacima. Zatražili smo podatke o prosječnoj visini mirovine iz svih stupova u 2022. godini te u prva tri mjeseca ove godine.
Krenut ćemo najprije s prvim stupom čiji je jedini nositelj Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje. Prema njihovoj statistici, prosječna mirovina za prosinac prošle godine iznosila je 429,47 eura. Ako, pak, gledamo podatke za siječanj i veljaču ove godine (podaci za ožujak će biti dostupni tek krajem ovog mjeseca, op.a.), prosječna mirovina svih koji su se umirovili u ova dva mjeseca iznosila je 393,82 eura. Ujedno, prosječna mirovina svih umirovljenika prema redovnim propisima u veljači je iznosila 438,04 eura. Ipak, treba podsjetiti kako su u četvrtak isplaćene mirovine usklađene za 5,37 posto, o čemu možete čitati ovdje.
Iz drugog stupa nekoliko desetaka eura
U drugom stupu imamo četiri fonda, ali za isplatu mirovina zadužena su dva mirovinska osiguravajuća društva (MOD). Prema podacima koje nam je ustupilo Hrvatsko mirovinsko osiguravajuće društvo (HRMOD), prosječna mirovina iz drugog stupa je prošle godine iznosila 86,50 eura. U prva tri mjeseca ove godine, prosječna je mirovina još i niža – 74,99 eura.
Prema podacima Raiffeisen mirovinskog osiguravajućeg društva (RMOD), prosječna mirovina isplaćena preko njihovih kanala u 2022. godini iznosi 78,32 eura, dok je u prva tri mjeseca ove godine zabilježen prosječan iznos od 66,35 eura.
Ovdje vrijedi spomenuti kako je krajem 2022. godine zabilježen 2.179.051 član obveznih mirovinskih fondova, uz trend rasta. Krajem veljače (podaci za ožujak stižu krajem travnja, op.a.) je, pak, bilo zabilježeno 2.187.513 članova, što je porast od 8.462 nova člana u prvom dijelu ove godine.
Iz trećeg stupa – kako kome
Što se, pak, tiče trećeg stupa u njemu djeluje osam otvorenih i 21 zatvoreni mirovinski fond u kojem se krajem 2022. godine nalazilo 422.420 članova, a krajem veljače ove godine ih je bilo 423.978. Isplata mirovina se također vrši preko MOD-ova koji su nam dali podatke i za ovaj oblik mirovinskih prihoda.
Iz HRMOD-a kažu kako je prosječna mirovina temeljena na dobrovoljnoj štednji u 2022. godini iznosila 68,91 euro, ako su korisnici odabrali doživotnu isplatu, dok je prosječna privremena standardna isplata iznosila 126,70 eura. U prva tri mjeseca ove godine, prosječna je doživotna isplata pala na 60,80 eura, dok je privremena standardna isplata u prosjeku porasla na 129,40 eura.
RMOD nam je ponudio prosječan iznos mirovine iz trećeg stupa, bez obzira na vrstu isplate, pa je tako ona u 2022. godini iznosila 76,13 eura, a u prva tri mjeseca ove godine 59,76 eura.
Doprinosi, prinosi i model isplate
Dakle, najveću je mirovinu i dalje moguće dobiti putem prvog stupa, jer se on financira iz doprinosa i državnog proračuna. No, i ovdje je primjetan pad mirovina kod novih umirovljenika, jer se već desetljećima događa nepovoljna situacija da sve manje radnika uplaćuje doprinose za velik broj umirovljenika. Nije zgorega spomenuti da od ukupno 3,8 milijuna stanovnika koliko ih Hrvatska ima po popisu iz 2021. godina, čak 1,2 milijuna su umirovljenici. Omjer radnika i umirovljenika je i krajem prošle godine i u veljači bio 1,31:1.
U drugom i trećem stupu sve se bazira na prinosima na uplaćene iznose, koji su zbog financijske krize prošle godine bili negativni, što je značilo i gubitke u fondovima, o čemu smo također pisali. Podaci o poslovanju MOD-ova u prošloj godini tek trebaju biti objavljeni, ali spekulira se o gubicima i u tim tijelima.
Kod isplate mirovina iz drugog ili trećeg stupa mnogo toga ovisi ne samo o stanju na tržištu te rastu ili padu prinosa, već i o odabranom modelu isplate. Naime, kod odlaska u mirovinu, članovi drugog stupa mogu birati hoće li sva svoja sredstva iz mirovinskog fonda prebaciti u HZMO te primati mirovinu iz prvog stupa ili će ih ostaviti i tako primati kombiniranu mirovinu iz prvog i drugog stupa.
Pažljivo birajte način isplate
Kod dobrovoljne štednje opcija za isplatu je više. Ako odaberu isplatu putem mirovinskog fonda čiji su članovi, umirovljenici mogu računati samo na privremene isplate mirovina ili na isplatu 30 posto ukupnog iznosa mirovinske ušteđevine. Oba modela nude i MOD-ovi uz mogućnost isplate doživotne mirovine.
Moguće je ugovoriti i kombiniranu isplatu putem mirovinskog fonda i MOD-a, a ako mirovinu isplaćuje osiguravajuće društvo, onda se potpisuje ugovor o doživotnoj renti. Vrijedi spomenuti kako se privremena isplata mirovine može ugovoriti s najmanje 55 godina života, dok je doživotnu moguće ugovoriti s navršenih 60 godina. Iznimno od toga, oni koji su postali članovi fondova prije 1. siječnja 2019. godine, mogu ugovoriti oba modela isplate s navršenih 50 godina.
– Više od 95 posto korisnika mirovina iz trećeg stupa odabire privremene oblike isplate, dok se isplata privremene standardne mirovine ugovara u trajanju od prosječno osam godina. U HRMOD-u korisnici mogu ugovoriti trajanje privremene isplate od pet do 30 godina, objasnili su nam iz HRMOD-a.