Obvezni mirovinski fondovi i inflacija: Jedna kategorija je prošle godine podbacila

Luka Kalac
30. siječnja 2024.
Mirovine
A- A+

Umirovljenici i oni koji će to uskoro postati s razlogom su strahovali od inflacije koja se duboko uvukla kako u Hrvatsku, tako i u zemlje članice Europske unije. S obzirom na to da je lani u Hrvatskoj očekivana prosječna stopa inflacije iznosila 8,4 posto, to se prelomilo preko leđa obveznog mirovinskog fonda i to djelomično u kategoriji B, a u cijelosti u kategoriji C.

Novac, euro | Foto: mirovina.hr

Obvezni mirovinski fondovi dijele se na tri kategorije – A, B i C. Budući da je riječ o trima kategorijama fondova, njihove glavne razlike ‘leže’ u strategiji ulaganja i ograničenjima članova. Najvažniji čimbenik po kojem članovi izabiru fond je taj koliko im je godina ostalo do stjecanja uvjeta za starosnu mirovinu. S obzirom na različita ulaganja, neki od njih su više ili manje rizični, a mi otkrivamo kako su oni stajali u 2023. godini u usporedbi s inflacijom.

UMFO konferencija 23. siječnja 2024.
Obvezni mirovinski fondovi zaradili osam milijardi eura, a povećao se i broj članova

Kategorija A i veći prinosi

Kada je riječ o ulaganju fondova kategorije A, ono je poprilično liberalnije. S obzirom na to da se očekuju viši prinosi u dužem periodu, namijenjeni su mlađim osiguranicima. Oni su vaša opcija u slučaju da vam je do odlaska u starosnu mirovinu preostalo najmanje 10 godina. Pri ulaganju, minimalno 30 posto neto imovine obveznog mirovinskog fonda kategorije A odlazi na obveznice Republike Hrvatske, drugih država članica EU-a ili država članica OECD-a.

S druge strane, u dionice izdavatelja iz Republike Hrvatske, drugih država članica EU-a ili država članica OECD-a ulaže se maksimalno 65 posto neto imovine. Što se tiče korporativnih obveznica i komercijalnih zapisa izdavatelja iz Republike Hrvatske, drugih država članica EU-a ili država članica OECD-a, u njih se ulaže najviše 50 posto neto imovine fonda. Na  imovinu kojom se trguje ili koja se namiruje u eurima, otpada najmanje 40 posto neto imovine fonda. Kod ove kategorije se očekuju i veći prinosi.

Kategorija B ima umjerenu strategiju ulaganja

Mirovinski fondovi kategorije B, s umjerenom strategijom ulaganja, namijenjeni su osiguranicima srednje životne dobi. Osiguranik može odabrati fond B ako mu je do ispunjenja uvjeta za odlazak u starosnu mirovinu ostalo pet ili više godina. Fond kategorije B najmanje 50 posto neto imovine fonda ulaže isključivo u obveznice izdavatelja iz Republike Hrvatske, drugih država članica EU-a ili država članica OECD-a.

Najviše 40 posto neto imovine fonda može biti uloženo u dionice izdavatelja iz Republike Hrvatske, drugih država članica EU-a ili država članica OECD-a. Najmanje 60 posto neto imovine fonda mora biti uloženo u imovinu kojom se trguje ili koja se namiruje u eurima.

Kategorija C je najmanje rizična

U najmanjoj mjeri su rizični mirovinski fondovi kategorije C. Oni su, ponajprije, namijenjeni osiguranicima kojima je preostalo manje od pet godina do mirovine. Za razliku od prethodno spomenutih kategorija fondova koji također ulažu u obveznice izdavatelja iz Republike Hrvatske, drugih država članica EU-a ili država članica OECD-a, fond kategorije C u njih investira minimalno 70 posto neto imovine fonda. Potrebno je obratiti pozornost na činjenicu da fondu kategorije C nije dozvoljeno ulaganje u dionice.

Zato u korporativne obveznice i komercijalne zapise izdavatelja iz Republike Hrvatske, drugih država članica EU-a ili država članica OECD-a, ulažu maksimalno 10 posto neto imovine fonda. Najveća sredstva, njih najmanje 90 posto neto imovine fonda, ulaže se u imovinu kojom se trguje ili koja se namiruje u eurima.

Novi umirovljenici dobili rok od godinu dana, inače će ostati bez mirovinske štednje

Najveći prinos u 2023. ostvario MIREX A

Kako bi se ova priča upotpunila, važno je naglasiti ostvarene rezultate mirovinskih fondova i istaknuti prinose u 2023. godini. Za MIREX A, nominalni prinosi u 2023. godini su bili 14,88 posto nominalno, dok su realni prinosi iznosili 9,93 posto. Treba imati i na umu  da fondovi A i C postoje od 2014. godine pa je lani u MIREX A realiziran najviši prinos ikada. Prinosi tako u ovoj kategoriji od osnivanja do posljednjeg dana prošle godine iznose 7,17 posto.

Nominalni prinosi MIREX-a B su lani bili na 10,19 posto, a poprilično dobro su stajali i realni prinosi 5,44 posto. U njemu je i dalje 89 posto ukupne imovine članova. Inače, od osnivanja, fond MIREX B je imao veći prinos jedino 2012. i 2014. godine.

Daleko manje brojke se odnose na MIREX C, što je bilo i očekivano. Nominalni prinosi MIREX-a C su lani bili četiri posto, dok su realni prinosi bili negativni, točnije -0,48 posto. U tom je slučaju riječ o negativnim posljedicama vrlo visoke inflacije u 2023. godini koje se i dalje osjećaju. S obzirom na trenutnu situaciju, iz UMFO-a su otkrili kako su prije dvije godine započeli s vrlo niskim prinosima, ali se prognozira da će ove godine nominalni i realni prinosi biti pozitivni.

Imovina obveznih mirovinskih fondova u protekloj godini

Posljednjeg dana 2023. godine, imovina obveznih mirovinskih fondova kategorije A  je bila 417.629.635,08 eura, dok je za fond kategorije B iznosila 17.956.871.374,48 eura. Daleko nižu imovinu od njih ima fond kategorije C koji je 31. prosinca 2023. godine iznosio 1.858.800.112,48 eura.

Zanimljiv podatak je taj da je sveukupna imovina hrvatskih obveznih mirovinskih fondova iznosila 20.233.301.122,04 eura,  odnosno 28 posto hrvatskog BDP-a. S obzirom na broj stanovnika Republike Hrvatske, riječ je o nevjerojatno velikim sredstvima za domaće gospodarstvo. Ako se podaci usporede s 2022. godinom, svjedočimo ogromnoj promjeni ‘teškoj’ 2.689.571.000 eura. Kako su točno stajali obvezni mirovinski fondovi prošle godine možete pročitati i u ovom tekstu.

Fondovi i prosječna stopa inflacije u 2023. godini

Moglo bi se reći kako, prema gore navedenim brojkama prošle godine prinos u MIREX-u C nije bio zavidan, ali problem je predstavljala inflacija koja je bila dosta visoka, stoga je realni prinos negativan. Uz to, treba se osvrnuti i na podatak prema kojemu je lani u Hrvatskoj očekivana prosječna stopa inflacije iznosila 8,4 posto.

Nominalni i realni prinosi fonda kategorije A bili su veći od stope inflacije izražene u postocima, dok su za fondove kategorije B samo nominalni prinosi, za razliku od realnih veći od inflacije, a ovi podaci i nisu u potpunosti zadovoljavajući. Još ako tome dodamo i cjelokupno stanje, nominalne i realne prinose, fondova kategorije C uz stopu inflacije na godišnjoj razini, MIREX C je daleko od zavidne razine. Kako su stajali obvezni i dobrovoljni mirovinski fondovi možete pogledati ispod:

Obvezni mirovinski fondovi i dobrovoljni mirovinski fondovi na kraju 2023. godine.

Obvezni i dobrovoljni mirovinski fondovi na kraju 2023. | Foto: UMFO

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap