Nijemci žele više prilika za rad u starosti: ‘Stalo im je do toga da žive kvalitetno što dulje’
Starenjem populacije brojne zemlje sve više rade na produljenju radnog vijeka. Njemačka planira poticati zaposlenike koji odluče nastaviti raditi i nakon što steknu uvjete za mirovinu. Sličan sustav ima već Hrvatska, koja takve radnike nagrađuje s 0,45 posto većom mirovinom za svaki mjesec duljeg rada. Najnovije istraživanje potvrđuje da čak 80 posto građana Njemačke smatra da starije osobe moraju imati više prilika za rad.
Populacija diljem svijeta sve je starija, a životni vijek sve dulji. Priliku za održavanje stabilnosti mirovinskog sustava, u uvjetima sve većeg broja umirovljenika, mnoge zemlje vide u njihovom radu. Mogućnost produljenja radnog odnosa nakon 65. godine postoji i u Hrvatskoj, što ipak ovisi o dobroj volji poslodavca. Takvi radnici kod odlaska u mirovinu nagrađuju se bonifikacijom od po 0,45 posto više za svaki mjesec duljeg rada, o čemu čitajte više ovdje. S druge strane, sve više umirovljenika radi na pola radnog vremena uz primanje mirovine. Krajem travnja bilo ih je gotovo 30.000, a brojka će svakako rasti u turističkoj sezoni, o čemu smo pisali ovdje. Rad u starosti podržavaju posebno Nijemci.
Rad u starosti mirovinskom reformom predvidjela je i Njemačka. Nakon što je tamošnja Vlada krajem svibnja usvojila paket reformi mirovinskog sustava, o čemu smo pisali ovdje, ministar rada Hubertus Heil najavio je više poticaja zaposlenicima ako dobrovoljno produže radni odnos čak i kada ispune uvjete za mirovinu.
Da se s radom u starosti slaže i većina Nijemaca, potvrđuju i rezultati istraživanja koje je u srijedu objavio institut Ipsos. U istraživanju Ipsosa i hamburškog futurologa Horsta Opaschowskog, 80 posto ispitanika složilo se da u društvu s duljim očekivanim životnim vijekom, starije osobe moraju imati više prilika za rad. Prema spolu, rad u starosti podržava 82 posto žena i 78 posto muškaraca, prenosi Njemačka novinska agencija (dpa), piše Fenix-magazin.de..
Opaschowski se zalaže za to da se ljudi i u starosti osjećaju potrebnima.
– Koliko god Nijemci cijene svoj očekivani dugi životni vijek, toliko im je stalo i do očuvanja kvalitete života do starosti, rekao je hamburški futurolog.