Nesuđeni umirovljenik čeka mirovinu već tri godine: ‘Još uvijek nemaju podatke o mom stažu’

Jasmina Grgurić Zanze
7. studenoga 2024.
Mirovine
A- A+

Nesuđeni umirovljenik našao se u vrtlogu mirovinske birokracije. Mirovinu, naime, čeka već tri godine, zbog čega se obratio za pravni savjet Sindikatu umirovljenika Hrvatske. Naime, dio staža stekao je u Rumunjskoj, ali Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje te podatke još uvijek nije dobilo. Pravnici savjetuju da se požurnice uvijek šalju pismenim putem, a podsjećaju i da građani imaju pravo na žalbu zbog rješenja koja nisu riješena u zakonskom roku od dva mjeseca.

muškarac s brkovima

Građani rješenje o mirovini čekaju mjesecima, a neki i godinama | Ilustracija: Pixabay

Umirovljenici rješenje o mirovini čekaju mjesecima nakon što predaju zahtjev, o čemu smo pisali ovdje. Nerijetko se čitav postupak oduži i na pola godine, ali i dulje u slučaju prikupljanja staža ostvarenog u inozemstvu. Upravo se u toj situaciji našao jedan građanin koji je zahtjev za mirovinu podnio prije tri godine. Premda staža ima dovoljno, nije radio samo u Hrvatskoj, nego i u Rumunjskoj.

– U mirovinskom mi stalno objašnjavaju da nisu dobili podatke o mom stažu iz Rumunjske i da nisu dobili ispunjen neki obrazac bez kojeg ne mogu dalje. Nemam novaca da idem u Rumunjsku to provjeravati ili da angažiram odvjetnika. Kad pitam službenike ili telefonom tražim objašnjenje, stalno kažu da je u postupku. Što da radim, upitao je ovaj nesuđeni umirovljenik pravno savjetovalište Sindikata umirovljenika Hrvatske.

Nažalost, nije jedini koji se našao u vrtlogu birokratskih procedura, ali i tromosti administracije. Jedino što mu preostaje je čekanje, ali i pismeno požurivanje postupka pa i žalba.

Ilustracija: pexels
Udovica Jadranka: 'Dok sam čekala mirovinu čak deset mjeseci, njegovala sam starce i plaćala dopunsko'

– Savjetujemo Vam da požurivanje postupka uvijek napravite u obliku pisane požurnice i službeno takvu požurnicu predate u spis, bilo putem pisarnice nadležnog ureda Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje kod kojeg vodite postupak, bilo da im preporučenom poštanskom pošiljkom uputite pisanu požurnicu. Usmeno požurivanje postupanja ne ostavlja trag u spisu predmeta, a pisane požurnice predane službeno moraju se uložiti u predmet. Sukladno Zakonu o općem upravnom postupku, Vi također imate pravo na žalbu zbog nedonošenja rješenja budući da nadležno tijelo nije u zakonskom roku od  maksimalno dva mjeseca odlučilo o vašem zahtjevu. Svakako savjetujemo da komunikaciju s uredom HZMO-a obavljate pisanim putem i barem požurujete njihov rad. Njihova je obveza da požuruju službe u Rumunjskoj radi odgovora, odgovorili su pravnici Sindikata umirovljenika Hrvatske.

Copy link
Powered by Social Snap